Vjesnik: 16. 07. 2004.

Mirenje daleko jeftinije od sudovanja

ZAGREB – U dva je dana Centru za mirenje pri Hrvatskoj obrtničkoj komori (HOK) uspjelo nagodbom riješiti spor između austrijske multinacionalne kompanije i hrvatskog osiguravatelja Sunce, čime je mehanizam rješavanja radnih sporova bez posredovanja sudova proradio i prije nego što ga je ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt, u četvrtak, predstavila javnosti.

Zakon o mirenju na temelju kojeg je Centar osnovan donesen je lani u listopadu, a Centar je osnovan 30. lipnja. Postupak mirenja je dobrovoljan, što je ključno da bi mirenje završilo nagodbom, a to znači da bilo koja stranka može prekinuti mirenje prije postizanja krajnje obvezujuće nagodbe.

Predstavljajući novi institut koji bi sudove trebao osloboditi nekoliko tisuća predmeta ministrica Škare-Ožbolt, šef Misije USAID-a u Hrvatskoj Michael Green i tajnica Suda časti HOK-a Suzana Kolesar spomenuli su predmet iz 1993. godine vrijedan 1,2 milijuna kuna, koji je pred redovnim sudovima nepravomoćno dovršen 10 godina kasnije. Vrijednost spora bila je utvrđena na razini od 800.000 kuna plus 430.000 kuna odvjetničkih troškova. Jasno, mirenje je daleko jeftiniji i efikasniji postupak od sudskoga. Na konferenciji za novinare u HOK-u rečeno je da bi 40 posto predmeta, što inače dolaze na sud, završilo nagodbom da je taj institut ranije uspostavljen.

Zahvaljujući donaciji USAID-a osposobljeno je oko 100 mirovnih sudaca sposobnih da se uhvate u koštac čak i sa 8,5 milijardi kuna teških sporova između građana i hrvatske države. »Pokazalo se da u jednom danu hrvatski sudovi moraju zaprimiti oko 18.000 tužbi zbog toplih obroka ili uskraćene božićnice... Centri za mirenja koji će se osnovati u cijeloj zemlji trebali bi riješiti te predmete bez sudskog posredovanja«, objašnjava ministrica. Prema njezinoj procjeni, u posljednje je dvije godine na sudovima završilo oko 80.000 sporova koji bi se bez problema mogli riješiti mirenjem.

Vlado Rajić