Vjesnik: 21. 07. 2004.

Službenici, tajnice i čistačice sa statusom branitelja

Ministarstva obrane i unutarnjih poslova dostavila su dokumentaciju o broju osoba sa statusom branitelja, no nije poznato ima li povjerenstvo dr. Hermana Vukušića sve podatke koje propisuje Pravilnik o jedinstvenom registru branitelja/ Za svakog branitelja, uz ime, prezime, JMBG, datum i mjesto rođenja, povjerenstvo treba od MORH-a i MUP-a dobiti podatke o činu, postrojbi i razdoblju provedenom u Domovinskom ratu

ZAGREB – Vijest da 570 tisuća ljudi u Hrvatskoj ima status branitelja nije medijska patka, nego točan podatak s kojim se prije nekoliko tjedana suočilo povjerenstvo resornog ministarstva, potvrdio je Vjesniku izvor blizak braniteljima.

Podatke je prikupilo povjerenstvo koje radi jedinstveni registar hrvatskih branitelja, točnije popis s imenima i drugim podacima osoba koje su sudjelovale u Domovinskom ratu.

Tim stručnjaka vodi pomoćnik Jadranke Kosor zadužen za hrvatske branitelje, dr. Herman Vukušić, a Vjesnikov izvor tvrdi kako je upravo Vukušić prvi objavio podatke o nevjerojatnom porastu broja hrvatskih branitelja u odnosu prema dosad poznatim brojkama.

Premda podaci objavljeni u utorak nisu službeni, nitko nije osporio vijest o neugodnom iznenađenju s kojim se suočio Vukušićev tim. Ministarstva obrane i unutarnjih poslova uredno su dostavila dokumentaciju o broju osoba koje imaju status branitelja, no nije poznato ima li Vukušićevo povjerenstvo već sada sve podatke koje propisuje Pravilnik o jedinstvenom registru branitelja.

Naime, u braniteljskim udrugama tvrde kako su precizni podaci koji postoje u MORH-u i MUP-u ključni preduvjet da se istina napokon istjera na vidjelo.

Baš kao što to i propisuje spomenuti pravilnik, za svakog branitelja, uz ime, prezime, JMBG, datum i mjesto rođenja, povjerenstvo treba od MORH-a i MUP-a dobiti precizne podatke o činu, postrojbi i razdoblju provedenom u Domovinskom ratu. Braniteljske udruge, međutim, sve češće prozivaju MORH-ovu i MUP-ovu administraciju da namjerno blokiraju baze podataka, jer, navodno, ne žele da se otkriju njihove zloporabe.

Cijela se zavrzlama, tvrde istinski branitelji, može riješiti u nekoliko sati, a revizija provesti u jednome danu.

Bivši ministar branitelja Ivica Pančić tvrdi kako se u njegovo vrijeme baratalo s podatkom od oko 400 tisuća osoba sa statusom branitelja.

Vjesnik je već nekoliko puta objavio tekstove koji su jasno upućivali na to se broj branitelja povećava od 1995. Šest mjeseci uoči vojno-redarstvene operacije »Oluja« govorilo se o 340 tisuća hrvatskih branitelja. Četiri godine poslije, MUP i MORH objavili su preciznije podatke.

MORH-ov Sektor za upravljanje osobljem imao je 1999. u svojoj bazi 350 tisuća osoba koje su sudjelovale u Domovinskom ratu putem tog ministarstva. Još 44.845 osoba evidentirao je MUP.

Tada objavljene brojke pokazale su bitno drukčiju sliku od one o kojoj se govori danas. U razdoblju od 30. svibnja 1990. do 15. siječnja 1992., u ratu je sudjelovalo 71.209 branitelja.

Gledajući pak vrijeme provedeno na ratištu, 48 i više mjeseci »staža« u Domovinskom ratu ima 58.263 hrvatskih branitelja.

Prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja, branitelj iz Domovinskog rata pripadnik je oružanih snaga (Hrvatske vojske i policije), koji je organizirano sudjelovao u obrani suvereniteta, neovisnosti i teritorijalne cjelovitosti Hrvatske, u bilo kojem razdoblju Domovinskog rata (od 1991. do 1995.).

Pod sudjelovanjem u obrani suvereniteta, neovisnosti i teritorijalne cjelovitosti misli se na izravni oružani otpor agresoru i djelovanje na bojišnici u obavljanju vojne dužnosti (odlazak u postrojbu radi odlaska na bojišnicu, na borbeni položaj kao i povratak s izravnoga oružanog otpora agresoru).

Dragovoljac je pak samo onaj branitelj iz Domovinskog rata, pripadnik naoružanih dragovoljačkih odreda Narodne zaštite, Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) i pričuvnog sastava Ministarstva unutarnjih poslova, koji je dragovoljno od 1991. do 15. siječnja 1992. sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

Iako sve to tako lijepo piše u Zakonu, poznato je da su si braniteljske statuse bez problema priskrbile čistačice, tajnice i drugo MUP-ovo i MORH-ovo administrativno osoblje.

Mile Franičević

Mesić: Da je bilo toliko branitelja, imali bismo frontu do Niša

Predsjednik Stjepan Mesić u utorak je tijekom svog obilaska Tehnološkog parka Zagreb komentirao najnovije podatke prema kojima je u Hrvatskoj registrirano 570.000 branitelja. Ne skrivajući čuđenje Predsjednik je kazao: »Pa, da smo imali toliko branitelja frontu smo mogli proširiti tamo negdje do Niša«.

U međuvremenu, priopćenjem se oglasilo i resorno ministarstvo. Tvrde kako je riječ o »preliminarnim podacima MUP-a i MORH-a za osobe koje su tijekom Domovinskog rata bile pripadnicima spomenutih ministarstava i onih ustrojbenih cjelina koje nisu borbeno djelovale«. U priopćenju se pojašnjava kako je riječ i o osobama koje su dobile Spomenicu Domovinskog rata, a nemaju nužno status branitelja, te o pripadnicima Civilne i Narodne zaštite.

Spekulacije u medijima Ministarstvo je ocijenilo štetnim za braniteljsku populaciju, dodajući kao će do kraja godine Registar pokazati pravo stanje.

Ma. M./M.F.