Slobodna Dalmacija: 03. 09. 2004.

NADZOR - UZ POMOĆ AUTOKUĆA POREZNICI TRAGAJU ZA VLASNICIMA SKUPIH VOZILA

S 20.000 prihoda kupio auto od 500.000 kuna

UTAJA I DOJAVA Autokuće nezadovoljne su što porezna uprava od njih traži prokazivanje kupaca, ali ministar Šuker je rezolutan i navodi primjere koji idu u prilog tezi da mnogi ne prijavljuju sve svoje prihode

Piše: Anita BELAK-KRILE

Prije dva mjeseca Porezna je uprava poslala autokućama u Hrvatskoj zahtjeve u kojima od njih traže da poreznicima dostave podatke o imenima i prezimenima osoba koje su kod njih kupile automobile skuplje od 150.000 kuna, odnosno 20.000 eura.

Dok su neki autodileri šokirani zahtjevom i pravdaju se da je riječ o grubom zadiranju u njihovo poslovanje i otkrivanje poslovnih tajni, te se čude zašto poreznici te podatke ne traže od MUP-a jer prigodom prve registracije automobila i tehničkog pregleda treba imati policu osiguranja i fakturu računa od tvrtke kod koje je automobil kupljen - u Ministarstvu financija pak konsternirani su halabukom koju su digle autokuće i pojedinci kojim je očito u interesu da izbjegnu pitanje otkud im novac za kupnju skupog automobila.

To se radi svuda u svijetu

- Doista mi nije jasno kako se jedan najnormalniji zahtjev poreznih organa može tretirati kao prokazivanje kupaca? Pa svuda u civiliziranom svijetu, to je posve uobičajena praksa. Uporište za takav postupak imamo i u Općem poreznom zakonu i u Zakonu o sprječavanju pranja novca, i u Zakonu o porezu na dohodak, koji propisuju da kupnja svake nekretnine i pokretnina iznad 100.000 kuna podliježe kontroli - pojašnjava ministar financija Ivan Šuker.

Vlasnici autokuća pribojavaju se da će ih imućniji kupci zaobilaziti budu li servisirali Poreznu upravu s njihovim podacima i smatraju da je to nedopušteno zadiranje u privatnost njihovih mušterija. Također se pitaju kako će porezna uprava ući u trag kupcu i porijeklu novca automobila kupljenih na leasing, posebice kad je riječ o operativnom leasingu kod kojeg nije predviđeno da se auto otkupi i postane trajno vlasništvo korisnika, a poznato je da se u pravilu na ovaj način kupuju najluksuzniji automobili. Ministar Šuker odgovara kako to ne mijenja ništa na stavari.

- Nas u tom slučaju zanima koliki je promet te tvrtke koja kupuje automobil na leasing i plaća li porez na dobit. Ako ona ima veliki ukupni promet i plaća uredno porez na dobit iz kojeg može kupiti luksuznih automobila koliko želi, situacija je jasna, no ako primjerice tvrtka ima minimalnu dobit, a troši milijune na automobile, onda mi moramo ispitati o čemu se tu radi - upozorava Šuker.

I kupci nekretnina pod povećalom

Mnogi zamjeraju da je prag od 20.000 eura prenizak jer ga prelaze i neki automobili srednje klase kao što su renault megan, golf, mazda 3, citroen C5, hyundai sonata i mnogi drugi te smatraju da će stoga ti podaci samo zagušiti poreznike, a od njih neće biti nikakve koristi. No, Šuker se s tim ne slaže i napominje da nije iznimka da neki građani prijave godišnji dohodak ispod 20.000 kuna, a kupe automobil od 150.000 kuna.

- Imali smo čak nekoliko slučajeva da su osobe čiji je godišnji dohodak bio od 18.000 do 20.000 kuna, a kupili su automobile od 500.000 kuna. Ne možemo niti želimo sjediti skršenih ruku i to gledati, moramo ispitati o čemu se tu radi. Ubuduće će porezna uprava kontinuirano vršiti nadzor, kad dobije spoznaju da je netko kupio nekretninu ili skuplji automobil, provjeravat će njegov porezni bonitet - ističe ministar financija.

A na primjedbu zašto podatke ne uzimaju iz MUP-a jer pri prvoj registraciji automobila i tehničkog pregleda treba imati policu osiguranja i fakturu računa od tvrtke kod koje je automobil kupljen, nudi objašnjenje da se u MUP-u registriraju i brojni rabljeni automobili te bi postupak kontrole trajao duže nego kad autokuće dostave popise.