Vjesnik: 17. 09. 2004.

Četnici Ashdownu prijete ubojstvom

Radikalne srpske organizacije, inspirirane aktivnostima četničkog pokreta Draže Mihailovića, poslale su visokom međunarodnom predstavniku u BiH nekoliko prijetećih pisama s porukom da su mu »dani odbrojeni«

SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Paddy Ashdown, visoki međunarodni predstavnik u Bosni i Hercegovini, potencijalna je meta terorista iz radikalnih srpskih organizacija koje su inspirirane aktivnostima četničkoga pokreta Draže Mihailovića iz II. svjetskog rata, može se zaključiti iz prijetećih pisama koja su britanskom lordu upućena u proteklih nekoliko mjeseci s porukom da su mu »dani odbrojeni«.

Jedno takvo pismo stiglo je u kolovozu na adresu Predsjedništva BiH od navodnih članova srpske četničke organizacije iz američkoga grada Chicaga. U njemu je navedeno da će pripadnici Ravnogorskog pokreta likvidirati bošnjačkoga člana »kolektivnog šefa« bosanskohercegovačke države Sulejmana Tihića te da će ubiti i »drugog srbomrsca« Paddyja Ashdowna.

Riječ je o jednom od desetak sličnih pisama koje su iz Sjeverne Amerike tijekom proteklih godinu dana stigla na Tihićevu adresu, no zanimljivo je da se u zadnje vrijeme kao meta spominje i Ashdown.

Tako je potkraj srpnja nepoznati pošiljatelj, također iz Chicaga, potpisavši se kao »dr. Radovan Karadžić«, zaprijetio »skidanjem glave s ramena« Ashdownu.

Uz službe koje se bave sigurnošću - a Ashdowna u BiH navodno štite i posebno uvježbani britanski specijalci - iz međunarodne zajednice poručuju da je zadaća borbe protiv terorizma i zaštite osoba koje obnašaju visoke dužnosti - na tijelima vlasti BiH.

Kada je riječ o prijetnjama Ashdownu, zanimljivo je da su u posljednje vrijeme bila čak dva slučaja promjene plana njegovih putovanja za koja se spekuliralo da bi mogla biti povezana sa sigurnosnim razlozima.

Ravnogorski četnički pokret posebnom je uredbom američkog predsjednika Georgea W. Busha, stavljen je na popis osoba i organizacija koje su prijetnja daytonskom mirovnom sporazumu. Vezano za navodne prijetnje Ashdownu, nejasno je jesu li one povezane s njegovom nedavnom odlukom o smjeni 59 visokih dužnosnika u Republici Srpskoj i najavom da bi zbog nesuradnje s Haaškim sudom mogle uslijediti nove, bolne sankcije za manji bosanskohercegovački entitet.

Alenko Zornija