Slobodna Dalmacija: 21. 09. 2004.

KAKVU BUDUĆNOST BiH PREDVIĐA UGLEDNI AMERIČKI ČASOPIS "WASHINGTON REPORT" (1)

UKIDA LI ASHDOWN NACIONALNE STRANKE?

Autor studije o BiH Peter Lippman smatra da je Paddy Ashdown svoje ovlasti koristio "suzdržano", pače i da je bio - "blag"! Neprijatelji su "raširena korupcija" i "krajnji nacionalizam"

Hoće li doista bosanskohercegovački prisilni upravitelj lord Paddy Ashdown uskoro udariti na tzv. nacionalne (ili, kako se to globalizatorskim jezikom kaže, nacionalističke) stranke?

Nagovještaji o tome nižu se ovih dana u međunarodnoj javnosti koja opslužuje svjetske političare na vrhu - u raznim institutima ili "think tankovima", koji se profesionalno bave Bosnom i Hercegovinom. A djelić toga dospije i na stranice ovdašnjeg tiska koji je blizak stranim upraviteljima.

"Konačni obračun"

Tako, recimo, mostarski Dnevni list 4. rujna donosi napis pod naslovom "Nacionalne stranke bez konkurencije" o raščlambi trenutnog političkog stanja u BiH, koju je sačinio Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane. Osnovno je stajalište ovoga uratka kako "vladajuće nacionalne stranke - SDA, SDS i HDZ, kao i njihovi sateliti PDP i SBiH - čak i nakon gotovo 14 godina na vlasti, ne mogu naći odgovore na goruća pitanja bosanskohercegovačkog tranzicijskog društva".

Osim toga, IFIMES skreće pažnju na "zabrinjavajuću činjenicu za BiH" - naime, "da je bi očekivati kako će građani BiH prepoznati pogubnu politiku vladajućih nacionalnih stranaka tako što će im uskratiti potporu" (manjka završni dio rečenice: ali to oni nisu uradili).

Istu studiju navode i banjolučke Nezavisne novine, pod naslovom "Većina glasova za SDA i SNSD". Nakon navođenja ishoda predizbornog ispitivanja javnog mnijenja, po kojima potpora SDS-u i PDP-u u Republici Srpskoj "drastično pada", kao i SDA-u u Federaciji - gdje SDP skače na 11,1 posto - IFIMES se upušta i u proricanje budućnosti: "Paddy Ashdown, visoki predstavnik u BiH, upustit će se u konačni obračun s nacionalističkim strankama"!

Dakako da se već na prvi pogled uočava kako je IFIMES-ov rječnik - o bliskoj vremenskoj usklađenosti s predstojećim izborima da i ne govorimo - puno bliži političkoj promičbi, nego društvenoj znanosti. Ali, čak i takav kakav je, on je "mlaka vodica" prema onome kojega rabi The Washington Report on Middle East Affairs (Washingtonsko izvješće o bliskoistočnim poslovima) - konkretno u studiji pod naslovom "Velike promjene u Bosni ili tek nova drama?" autora Petera Lippmana, koju predstavljamo iz najnovijeg rujanskog izdanja ovoga glasila.

Rečeni Washington Report je magazin od oko sto stranica, koji izlazi deset puta godišnje i bavi se Bliskim istokom, ali, evo, zaleti se i do BiH. Tiska ga zaklada American Educational Trust, koju je 1982. godine u Washingtonu osnovao Edward Henderson, britanski časnik iz 2. svjetskog rata, a suosnivač mu je bio današnji glavni urednik Richard H. Curtiss, u to vrijeme glavni inspektor CIA-e. Uređuju ga umirovljeni američki državnici, diplomati, obavještajci i profesori. Sam autor Peter Lippman predstavljen je kao "nezavisni stručnjak za ljudska prava iz Seattlea".

Dramatično izvješće

"Ovoga lipnja i srpnja u BiH se dogodilo nekoliko dramatičnih stvari", počinje Lippman svoje (dramatično) izviješće. Pri tome prvenstveno misli na NATO-ovo odbijanje na njegovu istanbulskom sastanku na vrhu s kraja lipnja da primi BiH u Partnerstvo za mir. Promatrači su se, piše dalje, bili ponadali da su otklonjene prepreke promjenama, ali u proteklih devet godina od kraja rata "stvari su se mijenjale tako što su ostajale iste". Neprijatelji se zovu "krajnji nacionalizam" i "raširena korupcija".

Dalje, prema Lippmanu, Dayton je stvorio slabu, katkad i nepostojeću, središnju vlast. Posebno zanimljiva je njegova tvrdnja kako je Paddy Ashdown dobio široke ovlasti nametanja zakona i smjene dužnosnika, ali ih je on, kaže, "koristio suzdržano".

Čak i izričito njegov pristup naziva "blagim"! Ova "blagost" je, po njemu, rezultirala "podjelom zemlje na tri etnički homogena teritorija", "pljačkom bogatstva" i "zaštitom nekih nacionalističkih vođa koje međunarodna zajednica traži zbog ratnih zločina".

Joško ČELAN