Slobodna Dalmacija: 22. 09. 2004.

TRENDOVI TRGOVCI NEKRETNINAMA NA JADRANU PROCJENJUJU

STRANCI KUPUJU 10 TISUĆA KUĆA

JAGMA Do sada je prodano četiri tisuće kuća, ali sudeći po zanimanju za stare objekte koji zahtijevaju obnovu ili pak za novija luksuzna zdanja, već za dvije godine u Hrvatskoj bi stranci mogli imati najmanje 10.000 kuća

Piše: Ružica MIKAČIĆ

Još prije samo godinu dana kada smo istraživali kako se kreću cijene nekretnina u priobalju s obzirom na velike infrastrukturne zahvate u cestogradnji koji su našu obalu značajno približili Europi, najjeftiniji metar četvorni građevinskog zemljišta bio je na - Visu! Lanjskog ljeta tamo se je još moglo kupiti zemljište za gradnju kuće za samo sedam eura po "kvadratu", što je bila apsolutno najniža cijena takve nekretnine koju smo uspjeli otkriti na Jadranu. Što se to onda dogodilo u samo godinu dana u kojoj se na tom istom pučinskom otoku danas metar četvorni stambenog prostora prodaje za tisuću i više eura, a zemljište po višestruko većoj cijeni?! Slična je situacija gotovo na cijeloj obali gdje su se cijene nekretnina povećale i do 50 posto u odnosu na koju godinu prije, a stalna medijska informiranja o golemom zanimanju stranaca za kupnje u Hrvatskoj takvoj cjenovnoj politici samo idu u prilog.

Za četvorni metar 3000 eura

Provjeriti, međutim, koliko je čega i po kojoj cijeni doista i prodano na Jadranu u ovoj godini gotovo je nemoguće. Naime, agencije i brokerske kuće koje najčešće posreduju u kupnji nekretnina, posebno kada su strani državljani u pitanju, svoje informacije čuvaju kao poslovnu tajnu, osobito ako se radi o cijeni i kupnji od privatnog vlasnika. Takvih je, čini se, u posljednje vrijeme najviše, jer baš kao što je Hrvatska u turističkom smislu doživjela posljednjih godina bum na nekim za nas potpuno novim turističkim tržištima, ista se priča dogodila i s tržištima našim nekretnina u tim zemljama.

Naime, Skandinavci, Francuzi, Nijemci i Englezi ne samo da su u svim službenim statistikama napravili najveća ovogodišnja povećanja broja dolazaka na Jadran nego njihova ljetovanja najčešće završavaju zabilješkama kod neke od agencija za promet nekretnina u koju se upisuju kao potencijalni kupci neke nekretnine na Jadranu. Tako je još prije dvije godine službeni podatak Ministarstva vanjskih poslova govorio o kupnji oko 2,5 tisuće nekretnina u Hrvatskoj, da bi tijekom lanjske i ove godine taj broj dosegnuo četiri tisuće kuća. Međutim, prema procjenama trgovaca nekretninama na Jadranu, već za dvije godine u Hrvatskoj bi stranci mogli imati najmanje 10 tisuća kuća! Toliko je, naime, sada zanimanje za kupnju starih kuća koje trebaju obnovu, ali i novijih luksuznih zdanja za odmor u miru. Posebno u javnosti odjekne kada se u takvu priču uključe i poznata imena iz svjetskog jet-seta, a takvih nije nedostajalo ove godine na našoj obali.

Gotovo nitko od njih, bez obzira na to dolazi li iz svijeta show-businessa, poslovnih krugova u kojima se obrću milijuni eura ili je jednostavno špekulant koji želi jeftinije kupiti da bi skuplje prodao, nije kazao kako je na Jadranu nešto - jeftino! Naime, cijene metra četvornog u ekskluzivnim zonama na hrvatskom turističkom jugu već su dosegnule i nevjerojatnih tri tisuće eura za gotov prostor, dok se cijene zemljištu tamo kreću oko 800 do tisuću eura po "kvadratu". Duž obale je, međutim, situacija različita, ovisno o atraktivnosti prostora, ali prije svega i o njegovoj udaljenosti od velikih i bučnih turističkih objekata od kojih bogati investitori žele pobjeći.

Tako se donedavno zemljište u prvom redu do mora na Makarskom primorju plaćalo 500 eura za "kvadrat", u Poreču od 200 do 400 eura, dok je u srednjoj Dalmaciji, ovisno o komunalnoj opremljenosti zemljišta, cijena od 30 eura (u Sinju) do 400 eura. U Istri se cijene kreću od 50 eura u unutrašnjosti do 500 eura u mjestima koja su i po desetak kilometara udaljena od mora. Na šibenskom području cijene se kreću od 100 do 300 eura, na Kvarneru jednako, dok na zadarskom području cijene ove godine nisu bitno rasle jer su se one već lanjske godine popele i do 20 posto čim je autocesta puštena u promet. Najpovoljnije cijene zemljišta i kuća bile su do sada na otocima, gdje je cijena "kvadrata" bila od 50 do 200 eura na Hvaru, Korčuli i Braču.

Nova Uredba o zaštiti i uređenju obalnog područja koja priječi gradnju u pojasu 70 metara od obale, na kojemu području će se ubuduće moći graditi samo hoteli, djelomično će smjer potražnje za prvim redom do mora okrenuti prema unutrašnjosti, ali u agencijama koje posreduju u kupnji nekretnina kažu kako još nisu osjetili neku posljedicu takve odluke na interes kupaca. Štoviše, sada kada je jasno da gradnje više neće moći biti uz samu obalu, značajno će porasti cijene objektima koji tamo - već jesu! Osim toga, još ovog proljeća cijene zemljišta udaljene 200-300 metara od mora bile su od 20 do 40 eura po metru četvornom, što će se sada sigurno mijenjati jer uz obalu više gradnje neće ni biti ako se Zakon bude poštovao.

Skandinavci sustižu Nijemce

Iako se u javnosti stvara svojevrsna euforija oko velikog zanimanja stranaca za kupnje nekretnina u Hrvatskoj, kada se gleda stvarna realizacija tih želja, još uvijek nema razloga za zabrinutost da bi stranci mogli postati vlasnicima većine naše djedovine uz more. Naime, u kupoprodajnim poslovima kod nas, tvrde trgovci nekretninama, još uvijek su velika zapreka zemljišne knjige i neriješeni imovinski odnosi među nasljednicima, zbog čega se stranci ne žele upuštati u pravne zavrzlame. Do sada su najviše nekretnina u Hrvatskoj kupili Nijemci i Austrijanci, ali po sadašnjem zanimanju možda bi ih već u ovoj godini mogli sustići Skandinavci i Britanci čije agencije za posredovanje u kupnji svakim danom niču diljem Lijepe naše.

Kada se zna da se jedan apartman od pedesetak metara četvornih na preizgrađenoj Costa Bravi u Španjolskoj kupuje za oko 120 tisuća eura, odnosno 2,5 tisuće eura po "kvadratu", onda Hrvatska kao posljednja oaza mira i ljepote obale na Sredozemlju mora znati cijeniti svoje prirodno bogatstvo i ne prodavati ga u bescjenje.