Slobodna Dalmacija: 10. 11. 2004.

U MINISTRIČINU ODGOVORU NA ZASTUPNIČKO PITANJE RASVIJETLJEN SLUČAJ IZGRADNJE DOMA UMIROVLJENIKA MEDAREVO U DUBROVNIKU

Čačićeva tvrtka dobila novac za neobavljeni posao

VRLIKA - Radimir Čačić, bivši ministar i aktualni zastupnik u Hrvatskom saboru, zakonski je čist kada je u pitanju izgradnja Doma umirovljenika Medarevo u Dubrovniku. Čist je ako radi ničega drugog onda zato što je glede krivičnog gonjenja nastupila apsolutna zastara. Novac kojega je, navodno, uzela Čačićeva tvrtka za neobavljeni posao nije vraćen jer ga nitko nije ni tražio.

Ovo se navodi u odgovoru ministrice Vesne Škare-Ožbolt na zastupničko pitanje koje je Niko Rebić postavio 15. rujna ove godine, znatno prije izbijanja slučaja Žužul i početka pripetavanja između vlasti i oporbe o "našima" i "vašima" uhvaćenim s rukama u medu.

Rebić je pitao Ožboltovu kako se moglo dogoditi da tužba protiv tvrtke Coning dospije u zastaru? Znači li to da Coning neće vratiti uzeti novac iako Dom umirovljenika nije izgrađen? Kako je moguće da takva tvrtka dalje egzistira, te kakva se poruka tim činom šalje domaćoj i inozemnoj javnosti i može li se s takvim pravosuđem u Europu?

Ministrica Ožbolt u odgovoru ističe da je temeljem Rebićeva pitanja zatraženo posebno izvješće Državnog odvjetništva RH. Utvrđeno je, piše, da je 22. studenoga 1990. godine DP Coning, zastupan po direktoru Radimiru Čačiću, zaključio ugovor o inženjeringu s Republičkim fondom MIORH temeljem kojega Coning preuzima vođenje kompletnog inženjeringa za izgradnju Doma umirovljenika Medarevo. U proračunskoj vrijednosti izgradnje od 140 milijuna tadašnjih dinara za inženjering usluge Coningu je pripalo 5 posto. Aneksom ugovora kao izvođač izabrana je GP Tehnika iz Zagreba, a umjesto 140, ugovorena je vrijednost od 192,3 milijuna dinara. Od 13. prosinca 1990. do 24. svibnja 1991. godine, piše Ožboltova, RF MIORH je kroz 7 avansnih doznaka na račun Coninga uplatio 192,3 milijuna dinara s tim da su izvedeni i od Coninga obračunati radovi vrijedili 58 milijuna dok je vrijednost neutrošenog novca avansa bila 134,3 milijuna dinara.

Radovi su, navodi se u odgovoru ministrice Škare-Ožbolt, obustavljeni 25. rujna 1991. godine i to zbog ratnih operacija. U odgovoru se nigdje ne navodi kolika je vrijednost obavljenih radova od 24. svibnja do obustave 25. rujna. Navodi se, međutim, da je od onih 134,3 milijuna dinara dobijenog, a neutrošenog avansa dio od 46.495.000 dinara ostao na računu izvođača GP Tehnika dok je preostalih 87.805.000 dinara s još nekim novcem Coning dao kao pozajmicu poduzećima Zagorje LTD i Zagorje d.d. iz Varaždina.

Kaznena prijava po ovome, navodi Ožboltova u odgovoru, u Općinskom državnom odvjetništvu u Dubrovniku zaprimljena je 21. siječnja 2002. godine, a kako je nastupila zastara ona je odbačena. Ministrica nadalje odgovara Rebiću da nije pokrenut parnični postupak radi povratka toga novca jer to nije učinio nekadašnji RF MIORH niti njegov pravni sljednik Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje. Zašto oni to nisu učinili Ožboltova kaže da joj nije poznato.

T. PAŠTAR