Slobodna Dalmacija: 10. 11. 2004.

AFERE - OTKRIĆA O SKANDALOZNOM MODELU GRADNJE UPRAVNE ZGRADE U ZAGREBU

CROATIA OSIGURANJE "OLAKŠANO" ZA 20 MILIJUNA EURA

NADZORNI ODBOR Nemoguće je da NO s Matom Crkvencem na čelu nije znao da se ide u investiciju tešku 280 milijuna kuna, te da je bez javnog natječaja posao dodijeljen državnom građevinskom poduzeću "Tempo"

Piše: Vuk ĐURIČIĆ

Bivša uprava državne osiguravateljske kuće "Croatia osiguranje"(CO) na čelu s Marijanom Ćurkovićem, trenutačno šefom riječkog CO-a, izgradnju nove upravne zgrade u Zagrebu, a radilo se o poslu teškom 280 milijuna kuna, svojedobno je direktnom pogodbom, dakle bez javnog natječaja, dodijelila zagrebačkom državnom građevinskom poduzeću "Tempo" koje je, po svemu sudeći, bilo samo posrednik između države, odnosno CO-a i stvarnih izvođača koje je "Tempo", također, izabrao direktnom pogodbom.

Iako je zgrada, koja se nalazi u samom središtu Zagreba, preciznije u Miramarskoj, dovršena i u nju se ovih dana useljava nova Uprava CO-a s Hrvojem Vojkovićem na čelu, priča o cijeni njezine izgradnje, čime se bave Državno odvjetništvo i Krimpolicija, mogla bi, blago rečeno, biti vrlo neugodna ne samo za bivše članove Uprave i njihove bliske suradnike i savjetnike nego i za neke pripadnike bivše vladajuće nomenklature.

Naime, od dodjele posla direktnom pogodbom, što kao i u svakom drugom sličnom slučaju, od kojih je najpoznatiji neuspjeli pokušaj aktualne Vlade da se američkoj tvtki "Bechtel" bez javnog natječaja dodijeli izgradnja pojedinih dionica autoceste, upućuje na zaključak da se možda radi o zakulisnim i mutnim poslovima, u priči o izgradnji nove upravne zgrade CO-a, najblaže rečeno, najspornija je cijena njezine izgradnje koja po metru četvornom iznosi više od 3500 eura. Međutim, budući da od ukupne površine zgrade, koja iznosi oko 10.820 četvornih metara, nekoliko tisuća četvornih metara otpada na garažni i skladišni prostor, čija je cijena izgradnje upola manja od cijene uredskog prostora, nije teško zaključiti da cijena izgradnje "čistog" poslovnog prostora u ovom slučaju premašuje i 4000 eura.

Prijava pokrenula lavinu

Ali ako se to zanemari i ako se uzme da je prosječna cijena oko 3500 eura, te ako se ima na umu da se, kako tvrde građevinski stručnjaci, za izgradnju četvornog metra poslovnog prostora iste kvalitete na lokaciji na kojoj je izgrađena upravna zgrada CO-a plaća 1000 ili najviše 1500 eura, u što je uračunata i cijena zemljišta, što nije bio slučaj kod izgradnje CO-ove zgrade jer je zemljište bilo njihovo vlasništvo, onda se dolazi do "viška" ne 10 milujuna eura, što se navodi u anonimnoj prijavi i kao što to neki tvrde, nego se, po svemu sudeći, radi o nevjerojatnih 20 milijuna eura iliti oko 150 milijuna kuna!

O kolikom se iznosu doista radio, tko je i na koji način u cijeloj priči sudjelovao i omastio brk, odnosno koliko je novca i na čije račune uplaćivano, u konačnici će morati utvrditi Državno odvjetništvo i Krimpolicija koja se tim slučajem bavi već nekoliko mjeseci. Naime, temeljem anonimne prijave koju je krajem lipnja dobilo, Državno odvjetništvo je Ravnateljstvu policije odaslalo zahtjev u kojemu se traži detaljna istraga i provjera svih navoda za koje "zaposlenici Croatia osiguranja", kako piše na prijavi, optužuju bivšu upravu s Marijanom Ćurkovićem na čelu. Krimpolicija, odnosno Odjel gospodarskog kriminala i korupcije ubrzo nakon što je dobio zahtjev Državnog odvjetništva, preuzeo je cjelokupnu dokumentaciju vezano uz izgradnju upravne zgrade CO-a i tim se slučajem bave nekoliko mjeseci. Kako neslužbeno doznajemo, policija je obavila razgovore sa svim sudionicima afere i istraga se privodi kraju. O tome nam ni u policiji ni u Državnom odvjetništvu nisu htjeli govoriti, a o slučaju, dok se ne završi istraga, ne žele govoriti ni njegovi, po svemu sudeći, glavni akteri.

Međutim, bez obzira na opću šutnju o toj, po svemu sudeći, velikoj aferi, temeljem dostupnih nam podataka, koje smo dobili iz više pouzdanih izvora, moglo bi se zaključiti da je sve manje-više jasno. Naime, nakon što je voljom bivše uprave i njezina prvog čovjeka Marijana Ćurkovića izgradnja upravne zgrade direktnom pogodbom povjerena "Tempu", za realizaciju posla i potpisivanje ugovora, a to znači i odobravanje svih plaćanja zadužen je, temeljem ovlasti Uprave, bivši Ćurkovićev savjetnik Pero Bekić. Na osnovni ugovor, koji je potpisan s "Tempom", sklopljeno je šezdesetak aneksa i "Tempo" je znatno više bio posrednik nego izvođač radova. Naime, kako tvrde naši pouzdani izvori, oni su se samo bavili "iskopom jame", odnosno pripremom terena za početak gradnje. Glavninu poslova su obavile druge tvrtke kojima je "Tempo", također bez javnog natječaja, povjerio poslove "teške" desetke milijuna eura. Slučajno ili ne, glavni podizvođači, odnosno "Tempovi" kooperanti bile su dvije riječke tvtke, "Ugo oprema i građenje" i "Zanat servis". A kako tvrde "zli jezici", ključnu ulogu kod tog odabira imao je jaki riječki lobi kojemu je navodno na čelu bivši potpredsjednik Vlade zadužen za gospodarstvo, SDP-ovac Slavko Linić. A, usput rečeno, i biši predsjednik Uprave CO-a Marijan Ćurković je Riječanin.

Riječki lobi

Nako što su od "Tempa" dobili unosan posao, tvrtke "Ugo oprema i građenje", čiji je vlasnik Veljko Župan koji je, navodno, sumnjivim kupnjama postao vlasnik nekoliko opatijskih hotela, a nedavno je kupio i šibenski hotelski kompleks "Solaris", i "Zanat servis", za koji se sa sigurnošću ne može reći da doista postoji jer ga navodno i nema u registru Trgovačkog suda, angažirale su podpodizvođače. Time je, kako tvrde bolje upućeni, zaokružen model kojim je, po svemu sudeći, "Croatia osiguranje" u konačnici "olakšano" za 150 milijuna kuna. Kako je funkcionirao taj model? Vrlo jednostavno. Podpodizvođač je, nazovimo ga XY, fakturirao konkretne poslove čija je vrijednost bila, recimo, dva milijuna kuna. Nakon toga su, kako tvrdi naš pouzdani izvor, podizvođači fakturirane iznose uvećavali nekoliko puta i onda račune dostavljali "Tempu", a oni su ih, uvećavajući ih za proviziju od pet posto, slali "Croatia osiguranju" koje ih je uredno i redovito plaćalo. Ako je navedeno točno, a po svemu sudeći jest, onda nije teško dokučiti gdje je, kako tvrde bolje upućeni, "nestalo" dvadesetak milijuna eura.

A o tome, što je, najblaže rečeno, čudno, ništa ne zna ni bivši ministar financija i u vrijeme gradnje nove upravne zgrade predsjednik NO-a "Croatia osiguranja" SDP-ovac Mato Crkvenac, koji izjavljuje da je NO inzistirao na javnom natječaju, ali nije donosio odluke. To je, tvrdi on, bila stvar Uprave. Ako je bilo tako, čemu onda NO? Što su i koga su njegovi članovi predvođeni Crkvencem nadzirali? Nemoguće je da NO nije znao da se ide u investiciju "tešku" 280 milijuna kuna, te da je bez javnog natječaja posao dodijeljen državnom građevinskom poduzeću "Tempo"! Oni su to sigurno znali, ali odluka o tome je, po svemu sudeći, donesena, kako se to kaže, na višoj istanciji, čemu se NO, naravno, nije protivio.

Četiri telefonske prijetnje Hrvoju Vojkoviću

Predsjednik Uprave Croatia osiguranja Hrvoje Vojković nije želio komentirati cijenu izgradnje nove upravne zgrade, napominjući da o tome neće govoriti dok za to ovlaštena državna tijela ne obave svoj posao. Potvrdio nam je da je dosad dobio ukupno četiri telefonske prijetnje, od čega su tri odaslane nazivanjem supruge u njezinu odvjetničkom uredu, a jedna nazivanjem Uprave CO-a, te da njega i članove mu obitelji 24 sata čuvaju pripadnici Specijalne policije. Iako nam to nije želio ni potvrditi ni demantirati, prijetnje su, po svemu sudeći, uslijedile zbog istrage koja se vodi vezano uz troškove izgradnje nove upravne zgrade.