Večernji list: 10. 11. 2004.

Predstavljeno redovito izvješće o stanju nacije

CIA: Hrvata u BiH za 300.000 manje nego prije rata

Autor: Zoran KREŠIĆ

MOSTAR - Hrvata je u Bosni i Hercegovini u 2004. manje nego prije rata gotovo 300.000. Razmjerno je manji broj Bošnjaka i Srba ostao živjeti u BiH. U procjenama američke obavještajne službe CIA-e, čiji su podaci objavljeni na internetu, ističe se kako je Hrvata u BiH ove godine 14,3 posto, a prije rata bilo ih je nešto više od 17 posto. Podatak o 573.087 Hrvata bolji je nego što se očekivalo jer se mislilo da je tek nešto više od 400.000 Hrvata u BiH, što bi gotovo graničilo sa standardima za nacionalne manjine.

U Bosni i Hercegovini živi 1,92 milijuna Bošnjaka, što je 48 posto, te 1,48 milijuna Srba, 37,1 posto. Bilježi se godišnje prirast stanovništva 0,5 posto.

Za razliku od Srba, koji zauzimaju razmjerno kompaktno područje, Hrvati su najrasprostranjeniji, a samo se u zapadnoj Hercegovini govori o većinskom hrvatskom području, navodi se u izvješću CIA-e. Pitanje popisa pučanstva u načelu ne bi ništa značajnije promijenilo ni u pokušajima politiziranja toga pitanja i preispitivanja "koliko koga ima". Tako se prema podacima CIA-e može zaključiti da Bošnjaka ima 3,3 puta više nego Hrvata, a Hrvata i Srba zajedno ima više nego Bošnjaka.

Središnja američka obavještajna agencija, čiji se podaci smatraju pouzdanima, ocjenjuje kako je gospodarstvo u Bosni i Hercegovini na niskom stupnju razvoja te da je još jako ovisno o stranoj pomoći iako ima pomaka. Bilježi se realni porast BDP-a 3,5 posto, a nezaposlenost je još 40 posto. Bilježi se i dalje vrlo veliki vanjskotrgovinski deficit, 2,1 milijarda dolara u godini, a izvoz je samo 1,28 milijarda. Najviše se izvoze proizvodi od metala, odjeća i drvo. U zemlji još najveći utjecaj ima međunarodna uprava i entitetske vlasti. U odnosima sa susjedima nema većih problema izuzev graničnih pitanja. Poseban problem predstavlja prozirna granica na Drini. U CIA-inu izvješću upozorava se na postojanje ilegalne trgovine drogom i tranzit prema Zapadu kroz BiH te pranje novca unutar zemlje i nezakonitu trgovinu.