Vjesnik: 11. 11. 2004.

Šljivančanina štitile srpske vojne sigurnosne službe

Prema nekim pretpostavkama, misteriozna smrt dvojice ročnika u Beogradu prije nekoliko tjedana ima veze sa skrivanjem haaških bjegunaca

ZAGREB - Afera s dojavom adresa na kojima se navodno skrivaju haaški bjegunci u Srbiji poprima svakim danom nove dimenzije. Naime, dužnosnici Republike Srpske objavili su sredinom listopada da su premijeru Srbije Vojislavu Koštunici dostavili devet adresa na kojima se kriju optuženici iz RS.

Kako pišu banjalučke Nezavisne novine pozivajući se na izvore bliske Vladi Srbije, izaslanstvo RS u Beogradu je od Koštunice tražilo pojačanje suradnje policija i obavještajnih službi Srbije i RS u vezi s tim pitanjem, ali je »Koštunica bio veoma rezerviran prema toj ideji«. List navodi da su predstavnici RS zamolili Koštunicu da, ako se boji da će zbog uhićenja izgubiti rejting, haaške optuženike dopremi do granice s BiH kako bi ih tamo preuzela policija RS i izručila Haaškom tužiteljstvu.

U međuvremenu je radio B92 došao do fotografije na kojoj se vidi haaški optuženik Veselin Šljivančanin, član vukovarske trojice koja se sada nalazi iza haaških rešetaka, u automobilu uz neki vojni objekt u Srbiji. Izvor B92 tvrdi da je riječ o vojnom automobilu i da je osoba pored Šljivančanina pripadnik vojne postrojbe Kobre. Prema izvorima B92, u Sigurnosno-informativnoj agenciji (BIA) postoji dosje o praćenju Šljivančanina koje je trajalo godinu dana, što je ujedno dokaz da su Šljivančanina štitile vojne sigurnosne strukture, navodi izvor B92.

O tome je javno govorio bivši potpredsjednik Vlade Srbije Žarko Korać objasnivši da je, dok je bio na dužnosti, dobio Šljivančaninove fotografije snimljene u nekoj od vojarni u vrijeme dok su Haag i MUP Srbije tragali za njim. Izjava je izazvala reakcije tadašnje i aktualne vlasti čiji pripadnici iznose različite informacije. Bivši potpredsjednik vlade Nebojša Čović kaže da su i do njega dolazile priče o tome da se u vojnim objektima nalaze osobe s haaških tjeralica, a Boris Tadić, tadašnji ministar obrane a sada predsjednik Srbije kaže da se i on bavio tim događajem i fotografijama, ali da je imao premalo podataka za potvrdu optužbi. Ministar SCG za manjine i ljudska prava Rasim Ljajić rekao je za Dnevni avaz da su vlasti RS Beogradu dostavile tri adresa na kojima se nalaze optuženi za ratne zločine u BiH, a provjera je pokazala da su netočne.

Sadašnja vlast tvrdi da nema uvida u to je li Vojska Srbije i Crne Gore doista skrivala osumnjičenike ili je prestala s tim aktivnostima, a nagađanja je svakako pojačala nedavna i još uvijek nerazjašnjena epizoda smrtnog stradanja dvojice ročnika u beogradskoj vojarni Topčider. Prema nekim pretpostavkama, njihova misteriozna smrt ima veze sa skrivanjem haaških bjegunaca.

Vesna Fabris Peruničić