Vjesnik: 15. 11. 2004.

Mali publicitet Sanaderovu posjetu

Strani izvjestitelji iz Beograda, s druge strane, opširno najavljuju posjet i ocjenjuju da je hrvatski premijer učinio hrabar politički potez odlučivši prvi doći u Beograd i inicirati proces pomirenja i suradnje

BEOGRAD (Od Vjesnikovih posebnih izvjestitelja) – Prvi službeni posjet hrvatskog premijera Ive Sanadera Beogradu u beogradskim je medijima skromno zabilježen. Osim polusatnog intervjua koji je Sanader dao Radioteleviziji Srbije (RTS), samo beogradska Politika i Večernje novosti objavljuju najavu njegova posjeta. U Politici veleposlanik Srbije i Crne Gore u Hrvatskoj Milan Simurdić kaže da je Sanaderov posjet Beogradu prilika za nastavak dijaloga te kako bi bilo dobro da se premijeri Hrvatske i Srbije nalaze najmanje dva puta godišnje.

Večernje novosti pišu da će Ivo Sanader i Vojislav Koštunica razgovarati o povratku izbjeglica, problemima nestalih, gospodarskoj suradnji, ali i zajedničkoj organizaciji svjetskoga košarkaškog prvenstva 2010. O toj temi su Sanader i Koštunica razgovarali nedavno i u Bruxellesu i složili se da države bivše Jugoslavije zajednički organiziraju prvenstvo. Slovenija je već načelno prihvatila organizaciju, a očekuje se izjašnjavanje BiH.

Srđan Đurić, šef Koštuničina ureda, za Večernje novosti je kazao da se s posebnom pozornošću očekuje dogovor o zaštiti nacionalnih manjina koji će obvezivati dvije države da prema manjinama postupaju po europskim standardima.

Hrvatski premijer Ivo Sanader je u intervjuu RTS-u, koji je emitiran u subotu navečer nakon glavne informativne emisije, rekao da će se njegova vlada i on osobno zalagati za nastavak sadašnjeg viznog režima i sljedeće godine, ali da sve ovisi i o Europi. Ostali beogradski mediji u nedjelju uopće ne objavljuju detalje o Sanaderovu posjetu Beogradu, koji je prvi službeni posjet jednoga hrvatskog premijera Srbiji i Crnoj Gori.

Visokonakladni Glas objavljuje na prvoj stranici naslov »Srbija pred Hrvatskom nemoćna«, u kojem se piše o slučaju zabrane košarkašu Milanu Guroviću da uđe u Hrvatsku i igra za Partizan s tetovažom četničkog vojvode Draže Mihailovića. I ostali mediji poput Blica isključivo se bave tom zabranom i ne spominju Sanaderov dolazak u Beograd.

Strani izvjestitelji iz Beograda, s druge strane, opširno najavljuju posjet i ocjenjuju da je hrvatski premijer učinio hrabar politički potez odlučivši prvi doći u Beograd i inicirati proces pomirenja i suradnje. Strani izvjestitelji naglašavaju da će Sanaderov posjet biti pozitivno primljen u Bruxellesu, posebice uoči donošenja odluke o datumu početka pregovora s Hrvatskom o ulasku u Europsku uniju.

Inicijativu za susret dale su europske pučke stranke, čijem krugu pripadaju i Sanader i Koštunica. Hrvatski premijer je svoj put u Beograd najavio u Solunu na skupu europskih pučkih stranaka, a srbijanski premijer je rekao da će posjetiti Zagreb. »Budući da pripadamo istom krugu političkih stranaka u Europi, vjerujem da ćemo lakše moći razgovarati i dogovarati se«, riječi su Vojislava Koštunice.

I prije desetak dana u Bruxellesu uoči summita Europske unije, Sanader i Koštunica su nakratko razgovarali i dogovarali detalje posjeta. Put hrvatskog premijera u Beograd pozitivno je ocijenio i Jose Manuel Barroso, novi predsjednik Europske komisije, koji također pripada krugu europskih pučkih stranaka.

Zanimljivo je da ni u hrvatskom političkom okruženju Sanaderov posjet nije izazvao negativne konotacije. Dok se predsjednik Stjepan Mesić za vrijeme svog posjeta Beogradu nespretno »ispričavao« za ratne zločine i time izazvao bijes u Hrvatskoj, hrvatski je premijer mnogo ozbiljnije pripremio svoj prvi službeni posjet Beogradu. Teme iz prošlosti bit će zamijenjene onima koje bi trebala označiti budućnost. Sanader je jasno kazao da se prošlost ne može zaboraviti, ali da život ide dalje i da je normalizacija jugoistoka Europe nužnost.

Srbi s posebnom pozornošću očekuju da će od Sanadera čuti hrvatska iskustva u približavanju EU. Koštunica je kazao da je Hrvatska mnogo koraka ispred SCG i da će se hrvatski put primjenjivati u Srbiji.

Osim sporazuma o manjinama, ne treba u ponedjeljak očekivati neke druge spektakularne dogovore, iako će se razgovarati i o graničnim sporovima. Ovaj službeni posjet ponajprije otvara vrata za stabilizaciju odnosa dviju država i za početak iskrenoga i konstruktivnog dijaloga koji i Europa očekuje od zemalja jugoistoka.

Mjere osiguranja u ponedjeljak bit će posebno pojačane u Beogradu, pa je čak ocjena da će biti veće i jače nego kod sličnih posjeta visokih dužnosnika glavnom gradu SCG.

Jurica Körbler i Andrea Latinović