Vjesnik: 22. 11. 2004.

Bagdad u mraku, Amerikanci gube bitku

Mnogi irački gradovi su u potpunom mraku, a glavni grad Bagdad dobiva struju samo 12 sati dnevno / Ministar energetike Ayhan al Samare je priznao da snage otpora mogu ukinuti dovod struje kad god zažele

ANKARA (Od Vjesnikova dopisnika) - Ayhan al Samare, ministar energetike u prijelaznoj iračkoj vladi priznao je da pobunjenici zasad pobjeđuju u borbi s američkim i iračkim snagama. »Da, oni dobivaju ovu bitku«, odgovorio je na pitanje novinara.

Irački ministar je priznao da su gerilske snage uspjele ugroziti i smanjiti proizvodnju i dovod električne struje. Samare je izjavio da je Irak u tim akcijama u nekoliko posljednjih tjedana izgubio oko 1600 megavata struje. U listopadu je proizvedeno 4700 megavata struje. Ministar je također priznao da snage otpora mogu ukinuti dovod struje kad zažele.

Mnogi irački gradovi su u potpunom mraku. Glavni grad Bagdad dobiva struju samo 12 sati dnevno.

U vrijeme režima Saddama Husseina nestašica struje se osjećala samo dva sata dnevno. Iračka privremena vlada Iyada Allawija procjenjuje da će za obnovu električnog snabdijevanja širom zemlje, u sljedećih pet godina, biti nužno uložiti oko pet milijardi dolara. U taj iznos nisu uračunati troškovi mogućih kvarova i štete koju mogu izazvati pobunjeničke sabotaže.

Stanje kaosa, praćeno povećanjem sukoba i nasilja, na koje u nedjelju upozorava utjecajni i vrlo dobro informirani turski list Hürriyet, moglo bi dovesti do odgode ili potpunog bojkota iračkih parlamentarnih izbora koji bi se trebali održati u siječnju. Glasnogovornik sunitske Islamske stranke Ayad al Samarrai pozvao je građane da masovno izađu na izbore za koje je rekao da moraju biti »slobodni i pošteni«. On je zbog jačanja nasilja zatražio da se izbori odgode za šest mjeseci.

Zamjetno je da većina drugih političkih stranaka i organizacija koje okupljaju sunitsko pučanstvo (oko 45 posto stanovništva) praktički nije zainteresirana za izbore. Pozvali su, štoviše, na njihov bojkot. Pritom se izražava uvjerenje da bi izbori, ako se održe u zakazanom roku, samo mogli pojačati američki nadzor nad Irakom.

U takvoj napetoj atmosferi, u nedjelju je u egipatskom crvenomorskom ljetovalištu Sharm-el-Sheikh počela međunarodna donatorska konferencija vezana za planirane iračke izbore. Taj veliki skup okupio je sve iračke susjede, predstavnike osam najrazvijenijih zemalja svijeta (G-8), te EU, UN, Arapsku ligu, Organizaciju islamske konferencije (OIC) i Kine. U nacrtu predloženog završnog dokumenta, međunarodna zajednica se poziva da pruži pomoć UN-u u Iraku.

Inače, nacrt dokumenta iz Sharm-el-Sheikha obuhvaća i interes izvjesnog broja zemalja koje zahtijevaju veće sudjelovanje u ugovorima za obnovu Iraka koji su, barem dosad, uglavnom dodjeljivani američkim kompanijama. Te zemlje pozivaju privremenu iračku vladu da proces dodjeljivanja ugovora bude otvoren i transparentan.

Predloženim se dokumentom predlaže i održavanje nove konferencije o Iraku na kojoj bi se sastali predstavnici svih političkih grupacija u Iraku, uključujući i one koji se protive američkoj vojnoj nazočnosti i privremenoj iračkoj vladi.

U međuvremenu, irački pobunjenici nastavili su u subotu i nedjelju bepoštedne borbe s američkim snagama. Vijesti govore o ubojstvu najmanje jednog američkog vojnika i trojice iračkih policajaca. Na bagdadskom Trgu slobode ubijena su četvorica vladinih dužnosnika. Na sjeveru Iraka otkrivena su tijela devetorice iračkih vojnika, a spominju se i mnogi drugi incidenti. No, vjeruje se da činjenice o najvećem broju njih nisu dostupne široj javnosti.

Američke snage sistematski pretražuju kuću po kuću u Falluji gdje sve usamljeniji branitelji grada pružaju otpor. Zamjetna je i sve jače koncentriranje američkih snaga oko Mosula, milijunskog grada na sjeveru zemlje.

Salih Konjhodžić