Vjesnik: 25. 11. 2004.

Gotovina ili talačka kriza

ZORAN VODOPIJA

Hrvatska je vlada, ovog puta Sanaderova, s knedlom u grlu progutala još jedno izvješće Carle del Ponte o vlastitoj suradnji s Haaškim sudom. Izvješće ponovo gura Gotovinu kao mjerilo za suradnju, ali prvi put se ne zaustavlja samo na navodnoj nesposobnosti vlasti da uhiti odbjeglog generala: sada se spominje i njena podijeljenost. Tužiteljica izrijekom kaže kako »se može smatrati da su mreže koje štite ratnog zločinca moćnije od onog dijela vlade koji istinski želi potpunu suradnju s Tribunalom«. Hrvatska jest i ostaje, u suradnji s Haaškim sudom i određivanju brzine približavanja EU, talac generala Gotovine. Prema dosadašnjoj agendi Europsko je vijeće trebalo 17. prosinca odrediti datum početka pregovora s Hrvatskom. Očekivalo se da bi to mogao biti ožujak 2005. godine. Hrvatskoj javnosti i političarima ostaju tri tjedna da se bave traženjem odgovora na pitanje hoće li Europsko vijeće to pitanje uopće staviti na dnevni red, hoće li, ako ga stavi, uopće donijeti konkretnu odluku o datumu pregovora i, ako je donese, hoće li to biti ožujak ili možda neki kasniji mjesec do lipnja te godine.

Rasprava o tome bit će burna i neproduktivna. Svoj će stav, ovisno o interesima i predsjedničkim izborima, imati Vlada, oporba u cjelini i pojedinačno, predsjednik Mesić i svatko tko dođe do riječi. Pravi je posao, međutim, ipak pred Vladom. Ona kao izvršna vlast mora pokazati i dokazati da jedinstveno djeluje na cijelom državnom području. Možemo, naime, pretpostaviti da je Carla del Ponte, kad je govorila o podijeljenosti vlasti, mislila na to da odlučne Vladine odluke izgube snagu dok dođu do ispostava na terenu, da je nadzor nad tajnim službama nepotpun i da o vješanju Gotovininih slika po službenim gradskim prostorijama odlučuje lokalna uprava, kao u Zadru.

Odluka Europskog vijeća 17. prosinca ovisit će o izvješću Carle del Ponte, odnosu snaga unutar glavnih članica EU-a (premda je većina sad sklonija tvrđem britanskom stavu) i potezima hrvatske centralne i lokalnih vlasti. Možda sve ispadne povoljno za Hrvatsku i kao datum pregovora osvane ožujak 2005. Ali za to više neće biti dovoljne Žužulove načelne izjave o suradnji ako ostane sumnja u djelotvornost pravosuđa. Da bi okončao talačku krizu od Sanadera se očekuje čvrsta kontrola institucija sustava.