Slobodna Dalmacija: 27 11. 2004.

DOZNAJEMO ŠTO SE KRIJE U POZADINI RATA NA RELACIJI PANTOVČAK - BANSKI DVORI

PODBEVŠEK PODNIO PRIJAVU PROTIV BAGIĆA I TUREKA NAKON ŠTO GA JE MESIĆ RAZRIJEŠIO

Prema neslužbenoj kronologiji događaja, Podbevšek je s Pantovčaka, gdje je razriješen, otišao u Banske dvore kako bi o tome izvijestio premijera Sanadera. Nakon toga, POA je dobila nalog da podnese kaznenu prijavu protiv Bagića i Tureka

ZAGREB - Predsjednik Stjepan Mesić razriješio je ravnatelja Protuobavještajne agencije Joška Podbevšeka jer je shvatio da je počela politizacija tajnih službi. Premijer Ivo Sanader neće smijeniti Podbevšeka jer smatra da POA ni u kojem segmentu u slučaju ispitivanja novinarke Helene Puljiz nije prekršila zakon. Željko Bagić, bivši Mesićev savjetnik protiv kojeg je PU zagrebačka podigla kaznenu prijavu zbog odavanja državne tajne, daje naslutiti da je upravo predsjednik Mesić bio predmetom operativne obrade tajnih službi.

A prema neslužbenoj kronologiji događaja od četvrtka popodne, Podbevšek je s Pantovčaka, gdje je razriješen, otišao izravno u Banske dvore kako bi o tome izvijestio premijera Sanadera. Nakon toga, POA je dobila nalog da podnese kaznenu prijavu protiv Bagića i Franje Tureka. Za to nije znao nitko do Sanaderove izjave na televiziji, pa čak ni glasnogovornica PU zagrebačke. Tajne službe nemaju što pričati, one moraju pružiti dokaze. Budući da nisu pružili dokaze o čemu su razgovarali s novinarkom Puljiz, razrješenje ravnatelja bila je jedina moguća reakcija - objasnio je predsjednik Stjepan Mesić svoju odluku. U razgovoru za Radio 101 u petak Mesić je ustvrdio kako su agenti POA-e novinarku pet i pol sati saslušavali u ozvučenoj prostoriji, da nisu vodili zabilješke o razgovoru pa tako nema ni jednog dokaza o temama razgovora.

— Ona je u tri sekunde odgovorila da nikada nije srela Hrvoja Petrača i da nije privatno bila sa Željkom Bagićem, pa nije jasno zbog čega su je onda satima saslušavali i onda još dogovorili novi razgovor - rekao je Mesić, naglasivši kako je za njega jedino važno da građani budu zaštićeni u pravima i interesima. Ako građanin ispriča što mu se dogodilo, službe ne smiju odgovarati pričom, već predočiti dokaze, službenu zabilješku o čemu se razgovaralo.

Komentirajući Sanaderovo odbijanje da stavi potpis na Podbevšekovo razrješenje, Mesić je u jednom trenutku lakonski izjavio da postoji način da se taj sukob nadležnosti riješi u skladu s ustavnim i zakonskim mogućnostima. "U tom smislu neće biti nikakvih problema". Međutim, već na drugom mjestu ustvrdio je da ova kriza oko razrješenja "može potrajati dugo".

— Premijer bi morao govoriti istinu - nastavio je Mesić, osvrnuvši se na Sanaderovu tvrdnju da je Podbevšekovo razrješenje bilo motivirano kaznenim prijavama protiv Bagića i bivšeg ravnatelja POA-e Franje Tureka. Dodao je da je prvi put od premijera na televiziji čuo da postoji kaznena prijava.

— Sad vidim da ju je podnijela POA. Očito POA nekoga obavještava o svojim aktivnostima, nekoga ne obavještava. Kako Sanader zna za kaznenu prijavu, a ja ne znam? Ja ne ratujem s HDZ-om jer imam među njihovim biračima dosta onih koji će glasovati za mene, kao što mi ne pada na pamet ratovati s premijerom i Vladom - zaključio je Mesić uz upozorenje kako se na ovom primjeru vidi da predsjednik države mora bit korektivni faktor i da sva jaja ne smiju biti u istoj košari.

Tomislav KLAUŠKI