Novi list: 01. 12. 2004.

ZAHTJEV RAVNATELJA PROTUOBAVJEŠTAJNE AGENCIJE ZA SASTANKOM S PREMIJEROM MOGAO BI ZNAČITI RASPLET »SLUČAJA PODBEVŠEK«

Podbevšek kuvertirao ostavku?

Moguće je da kompromitirani šef hrvatskih špijuna danas ili sutra vlastitom ostavkom premijeru prištedi daljnje sukobljavanje s predsjednikom države. »Još ćemo vidjeti je li POA amnestirana«, izjavio je jučer predsjednik Mesić

ZAGREB – Ravnatelj Protuobavještajne agencije Joško Podbevšek, kojemu je predsjednik Mesić uskratio potporu zbog protupravnog saslušavanja novinarke Helene Puljiz, zatražio je jučer sastanak s premijerom Sanaderom, koji će mu biti zakazan danas ili sutra.

Prema riječima Vladina glasnogovornika Ratka Mačeka, Podbevšek bi se na tom sastanku trebao očitovati o slučaju »POA i Puljiz«. Maček pritom našem listu nije želio kazati kani li Podbevšek sam odstupiti, dodajući da bi »bilo spekuliranje« o tome govoriti unaprijed. »Još se ne zna što će biti«, kazao nam je Maček. Moguće je, međutim, da kompromitirani šef hrvatskih špijuna vlastitom ostavkom premijeru prištedi daljnje sukobljavanje s predsjednikom države.

A da Sanaderu do daljnjih rasprava uistinu nije, sam je jučer posvjedočio odbijajući novinarima govoriti o »slučaju Podbevšek«. »Dosta toga, sve sam već rekao«, dobacio je skupini novinara koji su ga s pitanjima čekali na Kongresu malih i srednjih poduzetnika.

Mesić je, međutim, bio razgovorljiviji. Još je jednom potvrdio da je dobio pismene pritužbe građana da ih je POA saslušavala nakon što bi bili u Uredu predsjednika. »Ako treba, ja to mogu i dokumentirati, ali mislim da je dovoljno ovo što javnost dosad već zna: građanin ima pravo na priču, ali tajna služba nema – ona mora imati dokaze. A u ovome ih slučaju nema«, podsjetio je Mesić. Na konstataciju da se Sanader s njim u ovome slučaju ne slaže te da ga smatra djetinjastim, Mesić kaže da je »Sanader mlađi, a ja imam više iskustva. On ima pravo na grešku jer je mlađi«.

Izrazio je i očekivanje da će »slučaj Podbevšek« uskoro biti riješen i kazao da »postoji mogućnost razgovora« između njega i premijera. Njih bi se dvojica, naime, trebali sastati, najvjerojatnije u četvrtak, da razriješe neslaganje oko toga treba li Podbevšeka razriješiti – što misli Mesić – ili ne, što misli Sanader.

Mesić »ne zna« je li ga POA predizborno prisluškivala, on »samo zna da se u njegovom životu izmjenjuju faze kad ga policija prati s onima kad ga štiti«. A slaže li se s ocjenom da je POA već amnestirana? »To ćete još vidjeti«, odgovara.

Među novinarima se jučer pronijela glasina da navodno postoje dva različita izvješća Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost, od kojih je jedno dobio predsjednik Republike, a drugo predsjednik Vlade. Nitko to nije službeno mogao potvrditi, ali ako je kojim slučajem točno, svakako je riječ o falsificiranju službenih dokumenata. Istodobno, ako uistinu postoje dva izvješća, nije ni čudno da je Mesić zaključio jedno, a Sanader drugo. No ipak je vjerojatnije riječ o pukoj glasini.

Boris PAVELIĆ

Lučić: U »slučaj Puljiz« uključujemo EU i SAD

Hrvatsko novinarsko društvo kroz nekoliko dana najvjerojatnije će internacionalizirati slučaj Puljiz, a Europska novinarska federacija, kao i američko veleposlanstvo u Hrvatskoj, već se zainteresirala za ovaj slučaj i kontaktirala predsjednika HND-a Dragutina Lučića.

– Željeli bismo da se ovaj slučaj razriješi u granicama Hrvatske, ali ako ne bude drugog izlaza uskoro ćemo internacionalizirati slučaj. Najprije ćemo poslati pisma ljudima iz političkog vrha Hrvatske, a dalje ćemo vidjeti, rekao je predsjednik HND-a Lučić.

Što se zaključaka saborskog Odbora za nacionalnu sigurnost tiče, Lučić je pojedine dijelove njihova izvješća nazvao ciničnim.

– Čini mi se da je najgori njihov zadnji zaključak, u kojem se ispričavaju ako se Helena Puljiz osjećala nelagodno pri obavijesnom razgovoru u POA-i. To je cinično, možda se ispričavaju jer Puljiz nije uživala u petosatnom razgovoru, komentira Lučić. Ukoliko se HND odluči ovaj slučaj rješavati pred europskim institucijama, najprije će biti kontaktirana Europska novinarska federacija, koja će zatim o slučaju izvijestiti nadležna tijela Europske komisije.

– Uz blagoslov Europske komisije formiralo bi se jedno istražno tijelo. Slična situacija dogodila se u Sloveniji, gdje je pretučen jedan novinar, a policija kao da je izbjegavala utvrditi tko je napadač. Osnovano je povjerenstvo koje je najprije držalo konferenciju za novinare u Bruxellesu, a zatim u Sloveniji razgovaralo s najvišim tijelima vlasti, objašnjava Lučić.

L. T.