Novi list: 15. 12. 2004.

U INOZEMNIM DIPLOMATSKIM KRUGOVIMA RAZBUKTAVA SE RASPRAVA O PREUSTROJU BiH

Ukida se Republika Srpska?

BiH bi bila podijeljena na banjalučku, tuzlansku, sarajevsku i mostarsku regiju. Čak u i RS postaju svjesni da su promjene nužne

ZAGREB – Umjesto sadašnjih pet, tri razine vlasti: središnja država; tuzlanska, sarajevska, mostarska i banjolučka regija i općinska vlast, uz jedinstvenu vojsku, policiju i poreze – tako bi ubuduće mogla izgledati Bosna i Hercegovina. To je, naime, jedan od ozbiljnih prijedloga preustroja nefunkcionalne daytonske tvorevine o kojemu, u sklopu uznapredovale javne rasprave o preustroju sadašnje BiH, raspravljaju inozemni diplomatski i politički laboratoriji. Prema informacijama našega lista, riječ je o prijedlogu zapadnih političkih think-tankova, o kojemu je obaviješten i državni vrh u BiH.

– Svijest o tome da BiH ovako više ne može nije više samo glas usamljenih pojedinaca, nego vrlo ozbiljna javna tema, čak i u Republici Srpskoj, kazao je sugovornik našega lista blizak vlastima u Sarajevu, podsjećajući na to da je u Banja Luci prije nekoliko dana održan skup o promjenama Ustava BiH. – Donedavna je to bilo nezamislivo. Čak i u RS, dakle, počeli su razgovori hladne glave, s mnogo više argumenata nego ranije. Čak i političari Republike Srpske shvaćaju da je taj entitet potpuno nesposoban sam ispuniti zahtjev za suradnjom s Haškim sudom i poštovanjem ljudskih prava. Taj je entitet, postaje jasno i njegovim političarima, nesposoban ispuniti zahtjev priključivanja BiH EU i NATO-u.

Stoga bi, drže zapadni diplomati, podjela zemlje na četiri povijesne regije te ukidanje pet razina administrativne vlasti – koja golemom potrošnjom sada potpuno blokira gospodarstvo zemlje – bila najbolji način da BiH profunkcionira kao samoodrživa država. »Neće to biti promjena Daytonskog sporazuma, ali promjene valja provesti promjenama Ustava BiH. Sam Dayton, naime, nije moguće promijeniti jer bi se za to morali sastati oni koji su ga i potpisali. Ali promjenama ustava BiH može se promijeniti struktura zemlje bez da se formalno zadire u daytonski okvir«.

No kako se god zvala, praktična promjena daytonske strukture već je odavno na djelu: prošle godine BiH je dobila jedinstveno vojno zapovjedništvo, što je bio prvi, ali ključni korak prema ukidanju dva stupa daytonske podjele zemlje: Vojske RS i Vojske Federacije BiH. Sada je u BiH u jeku javna rasprava o objedinjavanju policije, jer se pokazalo da postojanje dva MUP-a pogoduje kriminalcima, a ne i građanima. Psihološka granica o nužnosti promjena, dakle, prijeđena je čak i u RS, naročito nakon što je entitet nedavno priznao i ispričao se za zločin u Srebrenici.

Što se međunarodne zajednice tiče, ona odavna čeka da u samoj BiH sazrije svijest o neodrživosti postojeće državne strukture. Puštajući da se daytonski model – zajedno s građanima BiH – iscrpi sam od sebe, međunarodna zajednica izbjegavala je novu nestabilnost, čekajući istodobno da ljudi u BiH sami zatraže promjene. Čini se da to vrijeme više nije daleko: plan o preustroju zemlje na četiri »povijesne regije« – ne bitno različite od onih kakve su postojale kada je BiH bila dijelom Austro-ugarske – pokušaj je da se zemlja učini funkcionalnom i samoodrživom.

Boris PAVELIĆ