Vjesnik: 16. 12. 2004.

Europski diplomati: Američki non paper treba shvatiti ozbiljno

SAD je zabrinut i zbog »efekta krive poruke«: ako se Hrvatskoj popusti u »slučaju Gotovina«, to će značiti jako lošu poruku Srbiji i Crnoj Gori, zemlji u kojoj se skriva 13 haaških bjegunaca

ZAGREB - Za američki dokument kojim se traži odgoda početka pregovora Hrvatske s Europskom unijom o punopravnom članstvu hrvatski je državni vrh saznao prije više od tjedan dana, a i prije distribucije tog dokumenta znalo se također da američka diplomacija lobira da početak pregovora odgodi, potvrdili su Vjesniku pouzdani izvori.

Američka administracija naložila je svom veleposlaniku u Bruxellesu da utječe na predstavnike zemalja članica EU-a, a slijedom toga u Bruxelles nije poslala pismo, nego je sastavljen non paper, koji je podijeljene europskim partnerima.

SAD, sudeći prema sadržaju non papera, za takav potez ima dvojaku argumentaciju: u Washingtonu se očigledno smatra da će prebrzi ritam hrvatskog približavanja EU uzrokovati još veći zaostatak ostalih zemalja u regiji. Osim toga, SAD je zabrinut zbog »efekta krive poruke«. Ako se Hrvatskoj popusti u »slučaju Gotovina«, to će značiti jako lošu poruku Srbiji i Crnoj Gori, zemlji u kojoj se skriva 13 haaških bjegunaca.

Kao treći razlog navodi se i činjenica koja je bila poznata svim hrvatskim vladama: SAD snažno podržava rad Haaškog suda i suradnju zemalja u regiji s Haaškim sudom smatra jednim od ključnih čimbenika u ocjeni zrelosti zemalja u balkanskoj regiji, ali i određivanju razine i kvalitete odnosa koje sa svakom pojedinom zemljom želi imati.

Europska unija u osnovi nije daleko od američke ocjene razine suradnje Hrvatske s Haaškim sudom, o određivanju datuma je podijeljena, a Hrvatska na kraju dobiva datum, ali pod uvjetom da do početak pregovora dokaže punu suradnju s Haaškim sudom.

Američki pritisak treba shvatiti ozbiljno, navode europski diplomati, a sudeći prema posljednjim izjavama američkog veleposlanika u Hrvatskoj Ralpha Franka, SAD je uvjeren da Hrvatska mora pronaći odbjegloga generala Antu Gotovinu.

Bruno Lopandić