Vjesnik: 20. 12. 2004.

Maske u BiH su pale

ALENKO ZORNIJA

Ako je dosad kod nekoga i bilo dvojbi o tome može li BiH s postojećim ustavom i konceptom vlasti postati »normalna« europska država, zbivanja nakon prošlotjednih odluka visokog međunarodnog predstavnika Paddyja Ashdowna raspršila su sve takve iluzije.

Ashdown je donio mjere koje se slobodno mogu nazvati odmjerenima, pa i prilično blagima prema Republici Srpskoj (RS). Taj manji bosanskohercegovački entitet već devet godina uglavnom otvoreno izigrava odredbe Daytonskog mirovnog sporazuma, koji inače jamči samo postojanje RS-a, posebno vezano uz suradnju s Haaškim sud. Tijela vlasti RS-a u devet godina nisu uhitila niti jednog optuženika. Štoviše, i posljednjih tjedana pojavili su se dokazi da su institucije RS-a, prije svega vojska, a potom policija i dijelovi obavještajnih službi, pružale aktivnu potporu haaškim bjeguncima. Ashdown je stoga naredio da se ubrza reforma obrane, ukinu entitetska ministarstva obrane te poduzmu mjere kako vojska ne bi davala potporu haaškim bjeguncima. Također, naložio je da se stvori jedinstvena policija u BiH koja ne bi bila ograničena entitetskim i etničkim crtama.

Reakcija na te mjere u Republici Srpskoj bila je žestoka. Dužnosnici iz Partije demokratskog progresa (PDP), uključujući premijera RS Dragana Mikerevića i ministra vanjskih poslova Mladena Ivanića, podnijeli su ostavke. Vrlo je vjerojatno da će njihov primjer slijediti i partnerska Srpska demokratska stranka što bi, među ostalim, moglo dovesti do ostavke srpskog člana Predsjedništva BiH Borislava Paravca.

Namjera PDP-a i SDS-a je očigledna. Izazvati krizu vlasti u Republici Srpskoj i državi BiH te prisiliti Ashdowna na uzmak ili ga barem upozoriti na to što bi se moglo dogoditi ako ostvari najavu da će RS-u nametnuti doista ozbiljne sankcije ako do ožujka ne budu uhićeni haaški bjegunci.

Retorika srpskih političara je jasna i već mnogo puta viđena. Tvrdi se da Ashdown prekoračuje svoje ovlasti i ukida institucije RS-a. Ono što zabrinjava jest to da u RS-u ne postoji ni jedan ozbiljan politički čimbenik sa srpskim predznakom koji o pitanju »očuvanja RS-a« ima bitno drukčiji stav od SDS-a ili PDP-a. Stoga izvanredni izbori nisu nikakvo rješenje. Maske u BiH su pale.