Slobodna Dalmacija: 23. 12. 2004.

SKUPA PRAVDA TARIFE O NAGRADAMA I NAKNADI TROŠKOVA ZA RAD ODVJETNIKA OPET UZBUDIO DUHOVE

Pravda je spora ali - izdašna

ODVJETNICI BOGATAŠI Račun od 34.000 kuna sudu je ispostavio splitski odvjetnik koji je po službenoj dužnosti branio okrivljenika. Iznos koji čini više od polugodišnje plaće sudskog savjetnika, za okrivljenika bi bio dvostruko viši da je odvjetnika osobno angažirao. Platio bi 68.320 kuna, s PDV-om dakako. Odvjetnicima angažiranim po službenoj dužnosti plaća se iz državnog proračuna, a to hoće reći iz džepova poreskih obveznika. Za naše uvjete bezobrazno visoka tarifa znači i da će se okrivljenici koji bi radije angažirali odvjetnika po želji, u nedostatku novca opredijeliti za onog po službenoj dužnosti

Piše: Jadranka MATIĆ

Nepunih šest mjeseci nakon stupanja na snagu, Tarifa o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika postala je top temom Županijskog suda u Splitu.

U žižu interesa zaposlenika u Palači pravde, a onda i novinara, dospjela je zahvaljujući računu od 34.000 kuna što ga je sudu ispostavio jedan splitski odvjetnik koji je po službenoj dužnosti branio okrivljenika S.R.. Premda to nije prvi račun isplaćen po Tarifi koja je stupila na snagu 13. srpnja 2004. (osam dana nakon objave u Narodnim novinama), iznos koji čini više od polugodišnje plaće sudskog savjetnika, primjerice, jednostavno nije mogao proći nezapaženo.

Odvjetnik, koji se kao i njegove ostale kolege, strogo držao Tarife, uredno je pobrojao poslove i iznose koje mu po tom osnovu valja isplatiti. A odradio je:

- žalbu na rješenje o određivanju pritvora (s navedenim datumom) što košta 2.000 kuna;

- žalbu na rješenje o provođenju istrage (opet s datumom) što stoji daljnjih 2.000 kuna;

- bio je nazočan sjednici vijeća kad je rješavana žalba i to stoji novih 2.000 kuna;

- pisao je prigovor na optužnicu, novih 2.000 kuna;

- nazočio je istrazi, opet 2.000 kuna;

- pisao žalbu na produljenje pritvora, još 2.000 kuna;

- opet nazočio sjednici vijeća kad je rješavalo žalbu, opet bilježio 2.000 kuna;

- bio na raspravi, što stoji 2.500 kuna;

- još jedna rasprava, još 2.500 kuna;

- rasprava trajala do jednog sata, 500 kuna;

- opet žalba na produljenje pritvora, opet 2.000 kuna;

- sedam posjeta klijentu na Bilicama, 3.500 kuna;

- žalba na presudu, 3.000 kuna.

Zbrojeni iznosi u kunama, dodan iznos PDV-a i ispostavljen račun od 34.160 kuna.

Ogromni iznosi

Iako i od navedenog iznosa zastaje dah, valja znati da odvjetnici angažirani po službenoj dužnosti dobivaju tek 50 posto iznosa određenog Tarifom, a to znači da bi okrivljeniku S.R., u slučaju da je odvjetnika osobno angažirao, bio ispostavljen dvostruko veći račun, što će reći 68.320 kuna, s PDV-om dakako. Ili, bez PDV-a 56.000 kuna.

I premda broj bodova za pojedine poslove ovisi o visini kazne zapriječene za pojedina kaznena djela, ovaj primjer zorno pokazuje zašto se početkom godine digla medijska prašina oko tada tek najavljivanog povećanja odvjetničkih tarifa. U konkretnom slučaju radi se o prodaji opojnih droga (Članak 173. stav 2. za koji je zapriječena kazna zatvora od jedne do 10 godina ili kazna dugotrajnog zatvora), a to djelo na splitskome Županijskom sudu čini 70 do 80 posto svih predmeta.

Koliko Izvršni i Upravni odbor Hrvatske odvjetničke komore cijene rad odvjetnika najbolje se vidi iz nekoliko osnovnih usporedbi. Pisanje jedne žalbe na rješenje o pritvoru u konkretnom primjeru stoji 4.000 kuna, a pri tome znamo da prosječna neto plaća u Hrvatskoj iznosi 4.173 kune.

Isto toliko, 4.000 kuna, plaća mu se i za nazočnost sjednici vijeća koje rješava žalbe na pritvor, a poznato je da se trajanje takvih rasprava najčešće izračunava u minutama. Dolazak na glavnu raspravu, koja uglavnom traje nekoliko sati, odvjetniku se plaća 5.000 kuna.

Je li to malo ili puno, procijenite nakon usporedbe s mjesečnom plaćom sudskog savjetnika na Županijskom sudu koja iznosi isto toliko (5.000 kuna), a sudski savjetnik je diplomirani pravnik s položenim pravosudnim ispitom i najmanje dvije godine radnog iskustva kao uvjetom da bi uopće radio taj posao. Daktilograf na sudu cijeli mjesec radi za plaću koja iznosi oko 2.900 kuna. I na kraju, plaća suca na Županijskom sudu, što i nije tajna, iznosi oko 12.000 kuna.

Bezobrazne tarife

Koliko je odvjetničkom radu preko noći skočila cijena ilustrira podatak da je po ranijoj tarifi za žalbu protiv rješenja o provođenju istrage, rješenju o određivanju ili produljenju pritvora, zaračunavao najviše 60 bodova. Vrijednost boda tada je bila osam kuna, pa nije problem izračunati da se radilo o 480 kuna po žalbi. Neusporedivo sa sada važećih 4.000 kuna, zar ne.

Hoće li pojedini klijenti plaćati svom odvjetniku iznose po Tarifi ili možda i veće, stvar je njihova dogovora. Upitnik nad iznosima Tarife nadvija se onog trenutka kad se radi o odvjetnicima angažiranim po službenoj dužnosti. E, taj posao plaća se iz državnog proračuna, a to hoće reći iz džepova poreskih obveznika. I onih dakako kojima je iznos prosječne plaće u Hrvatskoj dalek poput Mjeseca. Za naše uvjete bezobrazno visoka tarifa znači i da će se okrivljenici koji bi radije angažirali odvjetnika po želji, u nedostatku novca opredijeliti za onog po službenoj dužnosti.

A kako po našem zakonu okrivljenik kojemu je određen pritvor mora imati branitelja, baš kao i onaj kojemu prijeti visoka zatvorska kazna, jasno je otkud ne baš mali broj branitelja koje optuženima dodjeljuje sud. Pri tome treba imati na umu da se za branitelje po službenoj dužnosti odlučuju i osobe optužene za najteže zločine, poput rođaka Ivana i Pavla Bulja, kojima se sudi za silovanje i ubojstvo malodobne Anđele Bešlić. Obojica su u pritvoru dvije i pol godine, a toliko traje i kazneni postupak protiv njih.

Splitski odvjetnici, s razlogom, nerado se upuštaju u komentare važeće Tarife. Postavlja se, međutim, pitanje gdje je bilo i što je radilo resorno ministarstvo kad se usvajao novi "cjenovnik". Umjesto odgovora, glasnogovornica Ministarstva pravosuđa Vesna Dovranić izjavila je za Slobodnu Dalmaciju da ministarstvo priprema prijedlog visine odvjetničkih tarifa i o tome vodi razgovore s Hrvatskom odvjetničkom komorom. Iz svega bi trebalo zaključiti da ih se, zapravo, nastoji smanjiti.