Novi list: 27. 12. 2004.

PREMA ZAHTJEVU GLAVNE TUŽITELJICE CARLE DEL PONTE HAŠKI TRIBUNAL PREPUŠTA HRVATSKOM DRŽAVNOM ODVJETNIŠTVU DVADESET ISTRAGA

Odluka o Norcu i Ademiju do ožujka

Jedna od istraga će se, sasvim sigurno, voditi oko zločina u selu Grubori gdje se nakon Oluje dogodio pokolj srpskih civila. Tko su osobe protiv kojih Haag vodi istrage koje će biti prepuštene Hrvatskoj, naš izvor nije znao reći

ZAGREB – Vijeće Haškog tribunala bi u prva dva mjeseca 2005. moglo donijeti odluku po zahtjevu Carle del Ponte da se predmet Ademi – Norac prepusti Hrvatskoj na suđenje. To je našem listu potvrdio izvor blizak Haškom sudu koji je želio ostati anoniman. Nakon što je u svibnju ove godine Del Ponte najavila prepuštanje optužnice protiv generala Rahima Ademija i Mirka Norca Hrvatskoj, čije je objedinjavanje potom i službeno zatraženo, proteklo je više od pola godine, a Haški sud nikako da donese odluku povodom tužiteljskog zahtjeva za prebacivanjem tog predmeta iz Haaga.

Osnovni razlog tome, kako uvjerava naš izvor, nalazi se u činjenici da će predmet Ademi – Norac biti prvi veliki predmet prepušten nacionalnom pravosuđu i presedan na temelju kojeg će se još neki predmeti prebaciti nacionalnim pravosuđima zemalja čiji su državljani optuženi u Haagu.

Nove optužnice

Stoga će Haški sud na predmetu Ademi – Norac morati utvrditi kriterije na temelju kojih će i u budućnosti biti dopušteno prebacivanje predmeta na nacionalna pravosuđa, kao i uvjete pod kojima se dopušta prepuštanje. Pri tom valja upozoriti kako u statutu Haškog suda, uz mogućnost da se pojedini predmeti prebace na nacionalna pravosuđa, postoji i mogućnost da Haag u bilo kojem trenutku postupka preuzme natrag predmet od države kojoj ga je prepustio. Takav postupak, međutim, ne treba očekivati osim u slučaju teških nepravilnosti u sudskom postupku.

Argumente Hrvatske u raspravi treba li prepustiti slučaj Ademi – Norac Hrvatskoj, pred Haškim sudom zastupat će profesori Davor Krapac i Mirjan Damaška, koji su od hrvatske Vlade u Haagu imenovani kao prijatelji suda. Krapac i Damaška bi pred Haškim tribunalom trebali razjasniti sve nedoumice je li hrvatsko pravosuđe sposobno preuzeti bilo koji haški predmet. Izmjene Kaznenog zakona kojima je u hrvatsko zakonodavstvo uvedena zapovjedna odgovornost za ratni zločin već su donesene, a u Županijskom sudu u Zagrebu jedna dvorana će se urediti tako da se u njoj preko video veze mogu ispitivati svjedoci sa zaštićenim identitetom. Stoga se od Krapca i Damaške očekuje da razjasne dvojbe u kojoj je mjeri moguće dokaze Haškog tužiteljstva koristiti pred sudovima u Hrvatskoj.

Tijekom prvog mjeseca iduće godine, najavila je haška tužiteljica Carla del Ponte, bit će podignuto još nekoliko optužnica. Del Ponte nije precizirala protiv koga će biti podignute optužnice, a izvor našeg lista uvjerava da protiv hrvatskih državljana neće biti podignute optužnice zbog zločina počinjenih na teritoriju Republike Hrvatske.

Slučaj od kojega zavisi status Hrvatske

No, iako možda i neće biti novih optužnica, Haag će Hrvatskoj, tvrdi naš izvor, prepustiti znatan broj istraga koje je vodio protiv hrvatskih državljana zbog zločina počinjenih u operacijama HV-a. Prema našem izvoru Hrvatskoj će biti prepušteno između 10 i 20 istraga. Istrage koje će biti prepuštene u Hrvatskoj će morati do kraja istražiti Državno odvjetništvo, te shodno rezultatima istrage, podnositi optužnice i kazneno goniti optužene. Tko su osobe protiv kojih Haag vodi istrage koje će biti prepuštene Hrvatskoj, naš izvor nije znao reći. No, u pravosudnim kuloarima se nagađa kako će se jedna od tih istraga posve sigurno odnositi na neposredne počinitelje zločina u selu Grubori.

O rezultatima kaznenog progona tih istraga, kao i o eventualnom suđenju Norcu i Ademiju, mogao bi ovisiti i budući status Hrvatske u eventualnim pregovorima o pristupu EU, budući da je realno očekivati da će potpuna suradnja s Haagom i nakon početka pregovora ostati jedan od važnih uvjeta za pristup EU.

Sergej ABRAMOV