Vjesnik: 30. 12. 2004.

Europsko suglasje

DUBRAVKO GRAKAL

Vladajuća koalicija i oporbene stranke napokon su u suglasju. U napetom tjednu završetka predsjedničkih izbornih pripetavanja, HDZ se sporazumio s najjačim opozicijskim strankama o proceduri pregovaranja za članstvo u Europskoj uniji i o izboru pregovarača. Premijer Ivo Sanader pokazao je opoziciji dobre namjere vladajućih stranaka, ponajprije svoje, a isto su učinili Ivica Račan, Zlatko Tomčić i Vesna Pusić. Neočekivano je što je suglasje postignuto tako brzo, što predstavlja, napokon, dobru vijest o međustranačkim odnosima na našoj uzburkanoj političkoj lađi.

Do sporazuma se nije došlo bez kompromisa, ali oni su nužan dio politike. Ministar vanjskih poslova Miomir Žužul neće, najvjerojatnije, biti u pregovaračkom timu, čime je načinjen ustupak opoziciji koja ga je nedavno u Saboru pokušala maknuti s položaja. S druge strane, HDZ-ova ministrica eurointegracija Kolinda Grabar-Kitarović bit će uključena u taj posao kao i, navodno, njezin prethodnik Neven Mimica, zastupnik s liste SDP-a.

Nacionalni odbor za praćenje pregovora, koji će nadgledati njihov tijek i kvalitetu, vodit će sadašnja opozicija. To je predložio Sanader, što znači da želi podijeliti odgovornost za taj nacionalno važan posao. Opozicija je rukavicu prihvatila, što je važan potez. Oko europskih poslova vladajuća i opozicijska politika lako se složila. To je dobro za unutarnje odnose, opterećene aferama koje su prošlih mjeseci uništavale politički dijalog i podijelile javnost. Nakon slučaja Žužul, Puljiz i svađe u Saboru, stranački lideri ipak su pokazali da su sposobni za dogovor na opće dobro. I poruka prema EU, stvorena zajedničkim nastupom vlasti i opozicije, nije nevažna. Ta gesta pokazuje da je hrvatska politika jednoglasna u jednom od najvažnijih nacionalnih ciljeva, priključenju EU.

Hrvatske političke stranke okupljene oko projekta ulaska u EU trebale bi zajednički nastupiti i na prevladavanju euroskepticizma u zemlji. Posljednja istraživanja pokazuju da građani još ne vjeruju EU. Čak 77 posto anketiranih prema jednom istraživanju ne vjeruju da će ulazak u EU pomoći hrvatskom gospodarstvu. Dakle, i njima samima. Bit će potrebna jaka akcija najvažnijih i najsnažnijih stranaka iz vlasti i opozicije da bi strah građana od EU-a došao u realne okvire.