Slobodna Dalmacija: 30. 12. 2004.

TRANSPARENCY INTERNATIONAL CRNIM TONOVIMA OSLIKAO STANJE U BiH KOJOM VLADA KORUPCIJA

Sprega mafije i političkih elita caruje državom

U BiH je kao problem posebno istaknuta korumpiranost političkih stranaka, što potvrđuje tvrdnju o sprezi političkih elita i organiziranog kriminala, a što ima izravan utjecaj na poslovno okruženje i dotok stranih investicija

SARAJEVO - Transparency International BiH (TI BiH) ove je godine uspješno proveo četiri velika projekta i niz manjih istraživanja, te sudjelovao u globalnim i regionalnim projektima i istraživanjima. Praveći presjek rezultata i nalaza, projekata i istraživanja, i to od onih globalnih i regionalnih pa do onih za svaku zemlju posebno, može se dobiti cjelovita slika o stanju korupcije u zemlji.

Kako je priopćeno iz TI-ja BiH, dva globalna istraživanja ove godine su obuhvatila BiH. Umjesto da je prošlogodišnja 70.-75. pozicija barem zadržana, BiH pristupa dijelu svijeta s nekontroliranom korupcijom, bezvlašćem i nepostojanjem sustava, naglašavaju iz TI-ja BiH. BiH dijeli 82.-84. poziciju s prosječnom ocjenom 3,1 u odnosu na prošlogodišnji 3,3.

Od zemalja iz okruženja, ove godine je Slovenija rangirana 31., što je u odnosu na prošlogodišnji 29. rejting i proširenje CPI sa 133 na 146 zemalja — identična situacija. Hrvatska, slično kao i BiH, bilježi pad s 59. na sadašnje 67. mjesto. SiCG, te Makedonija s još tri zemlje dijele 97. mjesto, što govori da je kod južnih susjeda situacija alarmantna.

Od zemalja srednje i istočne Europe, te bivšeg Sovjetskog Saveza, 14 ih je iza BiH, a 12 ispred. Međutim, od novopečenih članica EU-a ili ozbiljnih kandidata za članstvo, jedino Rumunjska zaostaje za BiH, a svi ostali su i po 30-40 mjesta na tabeli ispred nje. U BiH je, kako se navodi u godišnjem izvješću, kao problem posebno istaknuta tzv. velika korupcija i korumpiranost političkih stranaka, što potvrđuje tvrdnju o sprezi političkih elita i organiziranog kriminala, a što ima izravan utjecaj na poslovno okruženje i dotok stranih investicija.

Projekt "Pružanje pravne pomoći u borbi protiv korupcije" (ALAC) predstavljao je novinu u radu TI-ja BiH jer se njime prešlo na konkretne slučajeve korupcije, a građanima je omogućeno da prijavljuju slučajeve korupcije preko besplatne otvorene linije, te je od veljače zaprimljeno više od 3000 prijava. Projekt je do sada rezultirao podnošenjem sedam prijava nadležnim tužiteljstvima, provođenjem više od sto internih kontrola i istraga, suspendiranjem i smjenjivanjem korumpiranih službenika, a projekt je locirao kao najproblematičnije lokalna i županijska tijela uprave na koje se odnosilo više od 40 posto svih prijava.

U području zdravstva i obrazovanja, a posebno visokog obrazovanja, procedure javnih nabava i funkcioniranju javnih poduzeća su, sudeći prema broju prijava građana, korupcija i drugi oblici kriminala vrlo izraženi. Vrlo opasnu pojavu predstavlja nepoštovanje pravovaljanih sudskih odluka od državnih tijela. Neprecizna i nejasna zakonska regulativa te nepotpuno definirana ovlaštenja pojedinih institucija i organa su isto tako, prema prijavama građana, ostavljali prostor za korupciju i nepotizam.

Istodobno je upozoreno i na nedostatke krovnog Zakona o sprječavanju sukoba interesa, koji su dobrim dijelom otežali proces verifikacije mandata nakon lokalnih izbora u BiH.

Nakon provedene ankete na pitanje "Postoji li u BiH organizirani kriminal?", čak 91,2 posto građana je odgovorilo potvrdno. Prema mišljenu građana, posebna pozornost se mora posvetiti vrlo opasnim oblicima kriminala u BiH koji sve više uzimaju maha, trgovini ljudima i narkoticima, kao i švercu akciznih roba.

TI BiH navodi kako će u idućoj godini težište aktivnosti usmjeriti k jačanju mehanizama za sprječavanja sukoba interesa, slobodi pristupa informacijama, suzbijanju korupcije u obrazovanju, jačanju svijesti pojedinca o aktivnom sudjelovanju u borbi protiv korupcije i pružanju pravne pomoći građanima koji su oštećeni takvim aktivnostima vlasti.

Dinko PAŠIĆ