Novi list: 12. 01. 2005.

ANALITIČARI TVRDE DA JE HDZ-ova KANDIDATKINJA NA PRVOM TV SUČELJAVANJU OSTAVILA BOLJI DOJAM OD AKTUALNOG PREDSJEDNIKA

TV dvoboji ugrožavaju Mesićevu prednost

Ostavi li bolji dojam i u drugim debatama, Kosor bi mogla poboljšati svoju poziciju. Iako je razlika prevelika, ona Mesićevu prednost s još dvije ovakve debate može ugroziti, tvrdi sociolog Dražen Lalić

ZAGREB – Pobjedu u prvom televizijskom predizbornom sučeljavanju, održanom u ponedjeljak navečer na RTL Televiziji, odnijela je Jadranka Kosor. To se, naime, može zaključiti iz razgovora s nekoliko hrvatskih stručnjaka koji su pomno promatrali sučeljavanje, iako su gotovo svi složni da nitko od dvoje kandidata nije briljirao. Ipak, sociolog Dražen Lalić smatra da bi, ukoliko bi i u iduća dva sučeljavanja Kosor ostavila bolji dojam od Stjepana Mesića, mogla čak i ugroziti suvereno Mesićevo vodstvo.

– Ukupno gledano, Mesić je bio lošije pripremljen. Ispred sebe nije imao nikakve papire, za razliku od Kosor. Pokazivao je i određenu aroganciju i često je upadao u riječ, dok je Kosor ostavila dojam pristojnije osobe. Govorila je »hvala lijepa«, a u završnoj izjavi je gledala u kameru. Nije to velika pobjeda, ali je svakako bolji dojam ostavila Kosor, smatra Lalić, dodajući da je Kosor uspješnije isticala i slabe točke Mesićevog karaktera, njegovu neozbiljnost i pretjeranu sklonost neprimjerenoj duhovitosti. Mesić je, pak, bio u uspješniji u isticanju njene nesamostalnosti.

Mesić pod pritiskom

Iako je na osobnoj razini Kosor ostavila bolji dojam, na sadržajnoj su oboje pokazali da baš i ne stoje najbolje na ekonomskim pitanjima, smatra Lalić. Kosor je, pak, dominirala u socijali, a Mesić u vanjskoj politici.

– Mesić je uglavnom ponavljao ono što je ranije govorio, dok je Kosor imala neke nove zahvate koji su ga koji puta iznenadile i zbog čega je češće gubio kontrolu, kaže Lalić, dodajući da se na Mesiću mogao vidjeti umor pred kraj emisije te da lošije funkcionira pod pritiskom. Stoga je zaključio da bi, ostavi li bolji dojam i u drugim debatama, mogla poboljšati svoju poziciju.

– Iako je razlika prevelika, ona ga s još dvije ovakve debate može ugroziti, kaže Lalić, dodajući da su debate doista korisne jer pokazuju da su kampanje politički spektakli u kojima je sve moguće.

Politolog Anđelko Milardović također je primijetio da je Mesić puno lakše gubio živce te da je s vremenom postao umoran. Pažljivo je gledao na sat tijekom sučeljavanja i zaključio da se prvih pola sata nije dogodilo ništa bitno, a u drugih pola sata više su se prepucavali na osobnoj razini da bi se nakon sat vremena razgovora »poklali«.

Poluniski udarci

– Tek u završnici dotaknuli su pitanja programske naravi i tek se tada moglo vidjeti da se zapravo u vrlo malo pitanja razilaze, zaključuje Milardović. Iako se Mesić suzdržavao od seksističkih ispada, kaže Milardović, ipak se nije uspio oduprijeti poluniskim udarcima kakvima je inače sklon, čime najviše štete nanosi zapravo sebi. No, kada bi govorio kao glasač, na Milardovića ovo sučeljavanje ne bi puno utjecalo.

Etnoantropolog Sandi Blagonić analizirao je neverbalnu komunikaciju dvoje kandidata, a posebno upozorava na problem u – oslovljavanju. Naime, Kosor je pazila da Mesića oslovljava s »gospodine«, a ne s »predsjedniče« čime ga zapravo dovodi na poziciju ravnu njenoj. Mesić se, pak, ni po tom pitanju nije ponašao disciplinirano, pa ju je ponekad oslovljavao s »gospođo«, a ponekad s »ministrice«.

Iako je Mesić napravio nekoliko lapsusa, a u jednom dijelu pretjerano nervozno reagirao kada se osjetio napadnut, Blagonić ipak ne misli da je izgubio.

– Ne vjerujem da će nakon sučeljavanja doći do nekih velikih promjena jer mislim da je većina glasača odlučila za koga će glasovati, zaključuje Blagonić.

Saša VEJNOVIĆ