Slobodna Dalmacija: 22. 01. 2005.

IZRUČENJE BIVŠEG VELEPOSLANIKA BiH PRI UN-u ISPOSLOVALO DRŽAVNO TUŽITELJSTVO BiH

Šaćirbegović: Šokiran sam!

Upravo činjenica da je do odluke američkog suca o izručenju došlo relativno brzo nakon što je cijeli slučaj preuzelo državno tužiteljstvo, u kojem se po dosadašnjim slučajevima ističu međunarodni članovi toga tijela, govori u prilog zašto je odluka ovakva

SARAJEVO - Odluka američkog suca Franka Maasa o izručenju Bosni i Hercegovini bivšeg veleposlanika BiH pri UN-u, kako je on sam kazao, iznenadila je Muhameda Šaćirbegovića, ali je, osim uskih pravosudnih krugova, iznenadila i javnost u Sarajevu. To prije jer BiH i SAD nemaju međudržavni ugovor o izručenju.

Međutim, ne bi bilo čudno da je temelj za ovakvu odluku poznati slučaj "grupe Alžiraca" koje je BiH izručila SAD-u na temelju, kako je tada objašnjeno iz Ministarstva pravde, Zakona o izručenju između bivše Kraljevine SHS i SAD, a kojega je sljednica bila bivša SFRJ te navodno i današnja BiH. Također odluka predstavlja iznenađenje jer je Šaćirbegović i američki državljanin.

Šaćirbegović je tijekom 2001. godine pozivan u BiH kako bi objasnio gdje je nestalo 2,5 milijuna dolara državnog novca kojim je on kao veleposlanik BiH pri UN-u raspolagao. Kako se na tri najavljena saslušanja nije pojavio, uslijedila je objava međunarodne tjeralice u prosincu iste godine.

Idućih godina taj je slučaj bio u fazi "mirovanja" sve do Šaćirbegovićeva uhićenja u ožujku 2003., na osnovi međunarodnog naloga za hapšenje izdanoga u BiH, ali se ni nakon toga slučaj nije pomaknuo od početka. Šaćirbegović je u kućnom pritvoru od srpnja prošle godine. Taj je predmet u kolovozu prošle godine prebačen državnom tužiteljstvu, jer je Šaćirbegović bio diplomat na državnoj, a ne županijskoj razini.

Doznajemo da je Šaćirbegović Tužiteljstvu BiH u rujnu nudio da netko dođe u New York i sasluša ga, ili da ga se sasluša putem video-veza. Međutim, takav njegov prijedlog nije prihvaćen. Na ranije pozive sudova iz BiH da dođe na saslušanje Šaćirbegović se nije odazivao, i čini se kako to, bar dragovoljno, neće učiniti ni ubuduće, jer, kako je kazao, smatra da će biti žrtva tužitelja.

Međutim, upravo činjenica da je do ovakve odluke suca Maasa došlo relativno brzo nakon što je cijeli slučaj preuzelo državno tužiteljstvo, u kojem se po dosadašnjim slučajevima ističu međunarodni članovi toga tijela, govori u prilog zašto je Massova odluka ovakva. S druge pak strane, Šaćirbegović najavljuje žalbu na što ima pravo u idućih deset dana.

U svakom slučaju, činjenica je da protiv Šaćirbegovića ne postoji niti je postojala optužnica. Dosad se radilo o istragama, najprije županijskoga, a sada Tužiteljstva BiH. Tek nakon provedene istrage donijet će se odluka ima li dovoljno argumenata za podizanje optužnice ili ne.

B. KRIŠTO