Novi list: 03. 03. 2005.

SANADEROV TIM DOBIO NA DAR OD TELEKOMA 16 MOBITELA VRIJEDNIH PO ŠEST TISUĆA KUNA

Ministri »zaboravili« prijaviti skupe mobitele

Vlada u ovom slučaju dokazuje kakav odnos ima prema svojim zakonima, ustvrdio je predsjednik Povjerenstva za sukob interesa Josip Leko

ZAGREB – Uoči božićnih blagdana Hrvatski telekom, točnije predsjednik Uprave tvrtke Ivica Mudrinić obradovao je sve dužnosnike Vlade novim, šest tisuća kuna vrijednim mobitelima marke Motorola Slim RAZR V3, ali državni vrh te darove nije prijavio Povjerenstvu za sukob interesa, iako je to po zakonu bio dužan učiniti. Naime, prema Zakonu o sprječavanju sukoba interesa, u obnašanju javnih dužnosti dužnosnici smiju zadržati samo dar simbolične vrijednosti u vrijednosti do 500 kuna, a sve vrednije darove morali bi prijaviti spomenutom Povjerenstvu. Da su dužnosnici Vlade napravili znakovit gaf potvrdili su nam jučer Antun Kapraljević i Josip Leko, stari i novi predsjednik Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa.

– Mobiteli nisu prijavljeni iako su morali biti. Vlada u ovom slučaju dokazuje kakav odnos ima prema svojim zakonima, ustvrdio je Leko, nakon što je u urudžbenom zapisniku provjerio jesu li članovi Vlade poštovali zakonsku obavezu prijavljivanja vrijednih darova.

T-HT: Nije to dar

Bivši predsjednik Povjerenstva Kapraljević također je bio izričit u ocjeni da su članovi Vlade neprijavljivanjem HT-ovih mobitela ušli u područje sukoba interesa, jer darove T-HT-a nisu prijavili Povjerenstvu u zakonskom roku od petnaest dana.

Provjeravajući jesu li članovi Vlade uistinu dobili vrijedne mobilne telefone, od HT-a smo tražili da potvrdi ili demantira ovu informaciju, a iz njihovog Ureda za odnose s javnošću dobili smo odgovor da u »Mudrinićevom« poduzeću ne smatraju da se 16 mobitela vrijednih ukupno 96 tisuća kuna može nazvati poklonom.

– T-HT Grupa dala je Vladi Republike Hrvatske na besplatno korištenje mobilne telefone odgovarajućih tehničkih karakteristika. Vlada, ministarstva i druga tijela državne uprave, s motrišta poslovne politike T-HT-Grupe, pripadaju području tzv. velikih korisnika telekomunikacijskih usluga, a takvi mobilni telefoni dio su naše usluge kojom dajemo pogodnost velikim korisnicima korištenja našeg sustava i nikako se ne mogu tretirati kao dar, odgovaraju iz T-HT-a.

Međutim, bez obzira na stav telekomunikacijske kuće, zakon je u ovom slučaju više nego jasan.

– Darom u smislu ovoga zakona smatra se novac, stvari bez obzira na njihovu vrijednost, prava i usluge dane bez naknade koje dužnosnika dovode ili mogu dovesti u odnos ovisnosti ili kod njega stvaraju obvezu prema darovatelju. Dar iznad propisane vrijednosti dužnosnik ne smije zadržati, obvezatan ga je prijaviti Povjerenstvu i on postaje vlasništvo Republike Hrvatske, stoji u zakonu.

Statusni simboli

Profesor Pravnog fakulteta Josip Kregar o ovom naoko banalnom slučaju kaže da se radi o pitanju morala.

– To je podatak koji govori o moralnom profilu naših dužnosnika i njihovom shvaćanju zakona. Zakoni su tu da se odnose na druge i primjenjuju samo kada su korisni. Državni dužnosnici vole darove i smatraju da su oni izraz posebnog poštovanja i ljubavi, a ne želje da se utječe na njihovu nepristranost, a primanje poklona i nepristranost ne mogu ići zajedno. Pogotovo kada se radi o darovima koji nisu simbolične naravi, već imaju ovako visoku cijenu; pogotovo kada se radi o poklonima koji su statusni simbol, a ne sitnica koja je izraz pažnje. A znakovito je da ti darovi dolaze od poduzeća koje teži monopolu i ima problema u odnosu s državom i državnom kontrolom, zaključuje Kregar.

Ladislav TOMIČIĆ