Slobodna Dalmacija: 10. 03. 2005.

Poruke iz Haaga

Tomislav KLAUŠKI

Evo primjera kako se može osporavati haaška optužnica. Odvjetnici Ivana Čermaka i Mladena Markača uspjeli su pred Sudskim vijećem srušiti dio optužnice koji dvojicu generala, zajedno s Antom Gotovinom, tereti za "sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu čiji je zajednički cilj bio prisilno i trajno uklanjanje srpskog stanovnišva iz regije Krajina, između ostalog pljačkanjem, oštećivanjem i potpunim razaranjem imovine srpskog stanovništva". Optužnica je vraćena Carli del Ponte na doradu jer je Sudsko vijeće uvažilo niz argumenata: od pitanja zašto nisu spomenuti i drugi sudionici Brijunskog sastanka na kojem je navodno skovan taj zločinački plan, do toga da Tužiteljstvo nije uopće navelo članove tog zločinačkog udruženja. Odvjetnici su, dakle, uspjeli iskoristiti jedini mogući način za osporavanje teških kvalifikacija u optužnici za Oluju. Nisu dizali barikade, pisali dramatične memorandume, držali tribine, a najvažnije od svega - njihovi klijenti nisu pobjegli od suda. Upravo kad Carla del Ponte donosi svoj konačni pravorijek u slučaju Gotovina, koji će Hrvatsku najvjerojatnije koštati početka pregovora 17. ožujka, Čermak i Markač odnijeli su značajnu pobjedu pred Haaškim sudom. Logika je jednostavna: oni koji se pojave pred sudom, imaju šansu obraniti se od najtežih kvalifikacija, a oni koji od tih optužbi bježe i dalje se smatraju članovima zločinačke organizacije. Jasna je i poruka koju Haag šalje Gotovini i drugim bjeguncima, kao i snagama koje sudjeluju u njihovu bijegu: ako se pojavite u Haagu, mogući su razni ustupci, od puštanja na slobodu do suđenja, prebacivanja suđenja u Hrvatsku, sve do izmjene optužnice.

Rahim Ademi odmah se predao i pušten je na slobodu do suđenja koje se već prebacuje u Hrvatsku. Čermak i Markač također su dobrovoljno došli u Haag, nakon nekoliko rundi ispitivanja pred tužiteljima, pušteni su iz pritvora i promijenjena im je optužnica, a na slobodi su i BiH Hrvati. Dakle, popusti su mogući samo ako se surađuje s Trubinalom. Zbog brojnih batina koje Hrvatska ovih dana dobiva zbog slučaja Gotovina, ovo je jedna slatka mrkva koja bi mogla (pitanje je hoće li) ublažiti antihaaško raspoloženje u zemlji. Na žalost, dobre vijesti iz Haaga teškom mukom probijaju se do prednjih stranica novina, zatrpanih Gotovinom kao preprekom za početak pregovora s EU-o.

Hrvatska je dosad ispunila 625 zahtjeva Haaga. Ostao je tek onaj jedan koji se sada pokazuje presudnim. Razglabanja o pravednosti odluke da Hrvatska zbog njega bude kažnjena na putu u Europu doista ne vode ničemu. Umjesto toga, valja se ugledati na odvjetnike Čermaka i Markača koji se u tišini, ali na pravom mjestu, bore za svoje klijente. A time i za Hrvatsku.