Slobodna Dalmacija: 24. 03. 2005.

NAKON ŠTO SU AUSTRIJANCI PROGURALI "TROJKU" KOJA ĆE U HRVATSKOJ PROCIJENITI SURADNJU ZAGREBA SA SUDOM U HAAGU

EU trese ekonomija, a ne Hrvatska

Ova odluka nikako nije u središtu pozornosti jer se koplja lome oko ekonomije i političke opasnosti da Ustav EU-a ne prođe na referendumu u Francuskoj. Prema tome, odluka o misiji za Hrvatsku nije od prvorazredne važnosti. Osim toga, pitanje je hoće li se išta bitno mijenjati

Iz Bruxellesa: Igor BUI

Europski šefovi država i vlada dogovorili su se da u Hrvatsku pošalju svoju misiju koja će na terenu prikupiti podatke o suradnji Zagreba sa Sudom u Haagu. To će biti privremeno, ad hoc tijelo, organizirano po principu europske "trojke".

To znači da će u njoj biti predstavnik sadašnjega šestomjesečnog predsjedništva Unije, Luksemburga, idućega predsjedništva, Britanije, i predstavnik Vijeća ministara, vjerojatno sam Javier Solana. No, "trojke" su vrlo često proširene, tako da će u ovoj sudjelovati i Austrija, koja će preuzeti predsjedništvo Unije za Novu godinu 2006., i predstavnik Europske komisije.

"Buldožer" Schluessel

Austrija je ujedno bila i zemlja koja je ovaj prijedlog nametnula na neformalnoj večeri u utorak navečer. Lideri EU-a, koji su u vrlo teškim ekonomskim pregovorima oko Pakta stabilnosti za očuvanje zajedničke valute, mjera za poticanje vrlo slabe europske ekonomije, a također i strahovite teške debate o liberalizaciji usluga, relativno su lagano pristali na prijedlog austrijskog kancelara Wolfganga Schluessela.

Schlussel je rekao svojim kolegama da će ova radna skupina pridonijeti boljem uvidu u problem hrvatske suradnje. Na večerama i ručkovima oko summita, inače se rješavaju vrlo važna pitanja koja nisu na službenom dnevnom redu. Dakle, za sada ni ova odluka nije "službena", ali postoji dogovor na najvišoj mogućoj europskoj razini.

Sanader zadobio "pučane"

Luksemburški premijer Jean Claude Juncker rekao je da će se ta skupina konzultirati i sa Zagrebom i s Haagom, zatim će izraditi izvještaj koji će podnijeti Vijeću ministara. "Ministri će tada donijeti odluku o suradnju koja će se sama po sebi nametnuti", rekao je. Juncker, premda premijer vrlo male zemlje, jedan je od najcjenjenijih europskih političara, jedini kojeg su prošle godine sve članice željele za šefa Europske komisije.

To što je on podržao Schluesselov prijedlog imalo je veliko značenje u krugu premijera i predsjednika, pogotovo nakon njegova nedavnog intervjua International Herald Tribuneu, u kojem je rekao da je EU u najvećoj krizi u posljednjih dvadeset godina, a koji je imao izniman odjek i zazvonio kao snažno upozorenje u Bruxellesu i glavnim europskim gradovima.

Vijeće je, ovom odlukom, izišlo u susret Zagrebu, želeći dati do znanja da je voljno pažljivije razmotriti argumente Sanaderove vlade. U donošenju ove odluke, bilo je važno što je Sanader za nju dobio podršku Europske pučke stranke, koja u Europskom parlamentu predstavlja europski desni centar, i čiji su prvaci uglavnom premijeri ili predsjednici zemalja zastupljenih na summitu EU-a.

Isto tako važno je i što je, nedavno, 17. ožujka, Vanjskopolitički odbor Europskog parlamenta vrlo povoljno reagirao na Sanaderovu diskusiju u kojoj je premijer tvrdio da njegova vlada čini apsolutno sve u potrazi za Gotovinom.

Francuska trese Uniju

U debati koja je uslijedila nakon Scluesselova prijedloga, iste zemlje, "katoličke", kako ih zove britanski tisak, koje su 17. ožujka tražile otvaranje pregovora, podržale su prijedlog o slanju misije u Hrvatsku, koja je neka vrsta izaslanstva za utvrđivanje činjeničnog stanja.

Šefovi država i vlada nisu dali nikakve nove detalje oko datuma za početak pregovora, ostavivši i dalje to pitanje otvorenim, odnosno podložno procjeni o djelovanju hrvatske Vlade u slučaju Gotovina.

Iako se ovom odlukom uvažava jedan od glavnih prigovora iz Zagreba, a to je da je sva procjena o suradnji u rukama glavne tužiteljice, te se kontekst širi, ipak su prve reakcije u bruxelleskim kuloarima suzdržane.

Najprije, ova odluka nikako nije u središtu pozornosti jer se koplja lome oko ekonomije i političke opasnosti da Ustav EU-a ne prođe na referendumu u Francuskoj. Prema tome, odluka o misiji za Hrvatsku nije od prvorazredne važnosti. Osim toga, pitanje je hoće li se išta bitno mijenjati.

Odnosi snaga i dalje će biti isti, jer u misiji sudjeluju i Britanija i Austrija i neutralni Luksemburg. Također, vjeruje se da će i Zagreb i Haag ponoviti svoja stajališta o stupnju suradnje oko Gotovine. Dakle, ovo će i dalje biti prigoda za daljnu političku borbu oko dobivanja pozitivnog odgovora na pitanje surađuje li Hrvatska dovoljno.

Ideju o ovakvom odboru, inače, dao je Ivo Sanader, ali ona se nije ostvarila prije 17. ožujka, kako je on tražio. Drugi put ta je ideja spomenuta kad je Europski parlament, tijekom debate u kojoj je sudjelovao i Sanader 17. ožujka, spominjao monitoring suradnje Zagreba s Tribunalom.

Sad je ta misija ovdje, ali se čini da je kao i prije njezina formiranja, lopta opet ili još uvijek u dvorištu Sanaderove vlade. Opet sve ovisi o Hrvatskoj.

Prvo izvješće u travnju

Prvo izvješće, kako se spominje, moglo bi se naći na stolu šefova europskih diplomacija najvjerojatnije u svibnju, dakle pri kraju luksemburškog mandata i, što nije nevažno, poslije lokalnih izbora u Hrvatskoj. Neki kažu da bi, štoviše, prvo izvješće misija mogla dati već u travnju.

Britanija će još zaoštriti

Očekuje se, također, da će Britanija uoči svoga predsjedništva zaoštriti poziciju prema hvatanju Gotovine. Što se tiče Luksemburga, iz njihovih izvora doznajemo da je 17. ožujka ministar Jean Asselborn bio za to da Zagreb pokaže da je ispunio uvjete za otvaranje pregovora, te da je debata unutar njihova tima oko hrvatskog pitanja bila vrlo kratka. No, isto tako je očito da sad, kad su se šefovi država i vlada malo otvorili prema Hrvatskoj, nitko na nižim razinama neće ići protiv toga.

Mesić: Dvije dimenzije

ZAGREB - Predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić - komentirajući u srijedu odluku o uspostavi radne skupine EU-a - ocijenio je da ta odluka "ima dvije dimenzije". — S jedne strane, to je dobro da dobijemo jednog objektivnog promatrača koji će vidjeti što se kod nas događ. S druge strane, to pomalo smeta, jer to znači da nam ipak netko drugi mora pomagati da uvjerimo svoje prijatelje kako radimo upravo sve ono što nam nalažu naše međunarodno preuzete obveze — izjavio je Mesić. (H)

Sanader: Nastavljamo s pripremama

BRUXELLES - Hrvatski premijer Ivo Sanader pozdravio je u srijedu odluku Europske unije o uspostavi radne skupine, te dodao da će Vlada učiniti sve da riješi jedini preostali slučaj u odnosima s Tribunalom.

— Pozdravljamo izjavu Jean-Claudea Junckera o Hrvatskoj, koja je nastala kao ishod razgovora o tome kako i na koji način evaluirati zadnji kriterij koji je preostao u odnosima između Hrvatske i EU-a. Držimo da je time zadržan momentum, što je nama bilo najvažnije — rekao je Sanader dodajući da će Hrvatska nastaviti s pripremama za početak pregovora. (H)