Vjesnik: 24. 03. 2005.

Del Ponte gubi potporu EU-a

Formiranje radne skupine u Bruxellesu ocjenjuje se kao najbolje rješenje za prevladavanje krize unutar europskih redova zbog Hrvatske

BRUXELLES (Od Vjesnikova izvjestitelja) - U srijedu je u Bruxellesu, odlukom 25 premijera i predsjednika na europskom summitu, uspostavljena radna skupina koja će izraditi izvješće o tome surađuje li Hrvatska u potpunosti sa Sudom u Haagu. U radnoj skupini bit će predstavnik Europske komisije, predstavnik Vijeća ministara, te predstavnici Luksemburga, Austrije i Velike Britanije.

Tu odluku u srijedu je priopćio Jean Claude Juncker, luksemburški premijer i predsjedatelj Europske unije. Radna skupina će izvješće o suradnji Hrvatske sa Sudom u Haagu dostaviti Vijeću ministara i tek nakon toga će ministri donijeti odluku postoje li uvjeti za početak pregovora s Hrvatskom.

Zasad se ne zna na kojoj će razini biti sastavljena radna skupina i hoće li u njoj biti premijeri ili ministri vanjskih poslova. Također nije definirano hoće li članovi radne skupine putovati u Zagreb i Haag ili će svoj posao raditi u Bruxellesu, gdje će doći predstavnici hrvatske vlade i Haaškog suda. Nije određen rok ni kada će radna skupina obaviti svoj dio posla, a konačnu odluku ministri vanjskih poslova 25 država članica EU-a donijet će tek nakon što dobiju kompletno izvješće radne skupine. Diplomati, međutim, ne isključuju mogućnost da radna skupina svoj dio posla napravi za četiri tjedana, pa bi se već 25. i 26. travnja moglo ponovo razgovarati o Hrvatskoj i donijeti odluka o početku pregovora.

Britanski ministar za Europu Denis MacShane rekao je da se treba fokusirati na rješenje »slučaja Gotovine«, jer će samo tako Hrvatska brže krenuti prema Europi. Na pitanje priprema li Britanija i neku posebnu misiju za Zagreb, MacShane je rekao da je u Zagrebu bio više nego u mnogim drugim europskim gradovima i da Hrvatska treba do kraja ispuniti ono što se od nje očekuje.

U Bruxellesu je u utorak i srijedu održan dosad najkraći summit, jer je sve bilo unaprijed dogovoreno, a europski lideri brzo su postigli suglasnost o reformi lisabonske Strategije. Sve je trajalo pet sati: dva sata dogovaranja za vrijeme večere i tri sata rasprave u srijedu ujutro.

U utorak poslijepodne došao je prijedlog Austrijanaca da se raspravlja i o Hrvatskoj. Wolfgang Schussel, austrijski kancelar, iznio je i konkretan prijedlog da se uspostavi tročlana radna skupina koja bi hitno otputovala u Zagreb, a do srijede je povećan broj članova radne skupine. Po prvom prijedlogu u radnoj skupini je trebao biti Javier Solana te predstavnici Luksemburga i Velike Britanije, a onda je proširena i na predstavnika Austrije, a europske će institucije imati dva člana unutar skupine. Za vrijeme rasprave o Hrvatskoj, na večeri europskih lidera, prvi put je veći broj zemalja podržao Hrvatsku od onih koje su i dalje skeptične prema njoj. Sve veći broj europskih lidera smatra da Carla del Ponte nije objektivna prema Hrvatskoj i da konačnu odluku o hrvatskoj suradnji s Haagom trebaju procijeniti europske institucije. I upravo na tom stavu je sastavljena radna skupina, što se smatra velikim korakom naprijed za početak pregovora EU-a i Hrvatske.

Iznimno kritičan prema Carli del Ponte bio je slovački premijer Mikulas Dzurinda, koji joj zamjera da nije pravedna prema Hrvatskoj i da odluku o hrvatskoj suradnji s Haagom trebaju provjeriti i europske institucije, kako bi pregovori počeli najkasnije do lipnja. Hrvatsku su snažno podržale i zemlje koje su članice Europskih pučkih stranaka, a ovaj put je i Italija zastupala stajalište da pregovori moraju početi što prije.

Formiranje radne skupine u Bruxellesu ocjenjuje se kao najbolje rješenje za prevladavanje krize unutar europskih redova zbog Hrvatske. Mnogi lideri izrazili su i nezadovoljstvo što je niže tijelo Unije, Vijeće ministara, poništilo odluku Europskog vijeća koje se u prosincu zauzelo za početak pregovora, što je presedan. Ocjena je da će radna skupina moći objektivno ispuniti svoj zadatak i, bez obzira na tvrde stavove Haaga, doći do konkretnog zaključka. Premijeru Ivi Sanaderu zaključci europskih lidera bit će priopćeni na redovnom briefingu koji drži Jean Claude Juncker s premijerima zemalja kandidata, neposredno nakon završetka summita.

Doznajemo da je hrvatska strana vrlo zadovoljna, jer je to upravo ono za što se Sanader uvijek zauzimao. Premijer je u niz navrata ponovio da razumije stavove haaške tužiteljice, jer je njezina namjera da se svi optuženi nađu u Haagu, ali da iznad nje postoji i Sud, te da realnu procjenu o hrvatskoj suradnji mogu donijeti samo europske institucije. Sanader je i ovaj put u Bruxellesu dobio punu podršku pučkih stranaka, koje su - kao i na prošlom summitu - izmijenile tijek događaja i uputile u proceduru prijedlog o radnoj skupini.

Sanader: Hrvatska će pokazati vjerodostojnost

»Ovo je korak naprijed. Zadržali smo pozitivan momentum i nadam se da će rezultat svih naših napora biti prepoznat«, rekao je premijer Ivo Sanader nakon brifinga kod Jean-Claudea Junckera, organiziranog za zemlje kandidatkinje. Juncker je na brifingu Sanadera informirao i o izjavi o Hrvatskoj. »Učinit ćemo sve da se riješi slučaj Gotovina, a ako ga ne budemo mogli riješiti, tražit ćemo da se procijeni kako Vlada radi sve što se od nje traži«, rekao je premijer uz najavu da će biti nastavljene sve moguće mjere za rješenje slučaja Gotovina. »Javnost to zanima, ali ne mogu sve akcije biti na sva zvona najavljene«, kaže Sanader. Premijer je ponovio da je najbitnija vjerodostojnost i da će je Hrvatska pokazati.

Jurica Körbler