Vjesnik: 30. 03. 2005.

Ashdown: ovo nije napad na Hrvate

Čoviću je zabranjeno obavljanje bilo kakvih dužnosti u izvršnoj vlasti dok ga sud ne oslobodi optužbi ili dok visoki predstavnik ne odluči drukčije

SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Visoki međunarodni predstavnik u BiH Paddy Ashdown smijenio je u utorak hrvatskog člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića, protiv kojeg je Državni sud BiH 10. ožujka potvrdio optužnicu zbog navodne umiješanosti u slučaj milijunskih carinskih prijevara mesne industrije Lijanovići. Koristeći »bonnske ovlasti«, Ashdown je istodobno zabranio Čoviću obavljanje bilo kakvih dužnosti u izvršnoj vlasti sve dok ga sud ne oslobodi optužbi ili dok visoki predstavnik ne odluči drukčije.

No, Ashdown nije Čoviću zabranio obavljanje ostalih političkih dužnosti, tako da bivši član Predsjedništva BiH, za razliku od nekih drugih smijenjenih političara, može zadržati visoku poziciju u HDZ-u BiH.

»O odluci da od njega zatražim da se povuče s pozicije člana Predsjedništva BiH Čovića sam tijekom našeg današnjeg razgovora izvijestio i osobno, a on je to primio na dostojanstven način«, kazao je u utorak Ashdown novinarima u Sarajevu.

Visoki međunarodni predstavnik naglasio je da mu je odluka o uklanjanju Čovića bila vrlo teška te da ju je donio s velikim žaljenjem. Dodao je kako je Čović bio dobar član Predsjedništva BiH, da se djelujući u HDZ-u i vlasti nije protivio reformskim procesima, štoviše da je dao znatan doprinos u reformi obrane.

No, prema Ashdownovim riječima, Čovićev ostanak na dužnosti mogao bi ugroziti poziciju BiH nakon što su ključni međunarodni partneri priopćili da s njim neće surađivati nakon potvrđivanja optužnice.

»Ne može interes jedne osobe biti iznad ugleda institucija. Načelo po kojem treba odstupiti bilo tko ako je optužen, a nalazi se na višim izvršnim dužnostima, prihvaćeno je i primjenjivano i ranije, u svim dijelovima BiH i prema pripadnicima svih nacionalnih skupina. Ovo nije napad na Hrvate«, rekao je Ashdown dodavši da ne vidi razlog zbog kojeg bi Čović bio izuzetak te da se dojučerašnji hrvatski član Predsjedništva BiH pred sudom treba braniti kao obični građanin.

Prema Ashdownovim riječima, razlog zbog kojeg na ovom načelu treba inzistirati jest taj što je demokracija u BiH još uvijek krhka, mir nije osiguran, a institucije nemaju puno povjerenje građana, među ostalim i zbog bliskih veza organiziranoga kriminala i politike.

»Međutim, ovo ne znači da je na bilo koji način dovedena u pitanje presumpcija nevinosti gospodina Čovića, na koju on ima pravo, kao i svaki drugi građanin«, rekao je visoki predstavnik.

Ashdown je izrazio nadu da će načelo po kojem se političari ne mogu skrivati iza imuniteta te inzistiranje na ostavkama u slučaju da protiv njih bude podignuta optužnica biti poruka političkim strankama pred izbore 2006. godine da dobro razmisle o tome koga će kandidirati i da naravno ne biraju osobe sa sumnjivom prošlošću.

»Postići ćemo velik uspjeh ako ovo označi početak čišćenja bosanskohercegovačke politike«, zaključio je Ashdown.

Alenko Zornija