Vjesnik: 01. 04. 2005.

Dezorijentacija Čehokovih liberala

DUBRAVKO GRAKALIĆ

HSLS se raspada. Posljednji raskol u toj stranci, koji se dogodio u Zagrebu, nije samo nastavio neslavnu tradiciju raslojavanja i neslaganja u najstarijoj hrvatskoj političkoj stranci, nego je bjelodano pokazao da vrh stranke radi nešto što članstvo na terenu nikako ne podržava. Naime, zagrebački HSLS, koji vodi Darinko Kosor, napustilo je 15 članova, što je za tu malobrojnu stranku nezanemariv broj političkih aktivista. Povod za taj prosvjedni odlazak je koalicija sklopljena s HIP-om Miroslava Tuđmana i HSD-om Zdravka Tomca. Nakon što njihovi protesti zbog te neobične koalicije za svibanjske lokalne izbore nisu uvaženi u vrhu stranke, nezadovoljnici su prešli u HDZ, koalicijskog partnera HSLS-a s kojim ta stranka, čini se, surađuje samo u podjeli mjesta u parlamentu i Vladi, da bi, primjerice, Đurđa Adlešić mogla obnašati dužnost potpredsjednice Sabora.

Situacija je apsurdna jer je vrh HSLS-a najavio suradnju na lokalnim izborima, poglavito s Benašićevim LS-om, da bi najzvučnije koalicije sklopio s desničarima u Zagrebu i HNS-om u Varaždinu, što je rezultiralo prelaskom članstva u HDZ. Zagrebački šef HSLS-a Darinko Kosor - kojeg je još Dražen Budiša, zajedno s Hrvojem Vojkovićem, proglasio liberalnim »mladim lavom« - na prošlim lokalnim izborima nije prešao izborni prag, dok je danas na najboljem putu da prije izbora ostane bez stranačkog članstva.

To, nažalost, nije jedini znak posvemašnje dezorijentacije u redovima Čehokovih liberala. Istodobno s raskolom u Zagrebu, vrh stranke održao je konferenciju za novinare na kojoj je prozvao Vladu čiji je koalicijski partner. Đurđa Adlešić Dopredsjednica Sabora iz redova vladajuće koalicije prozvala je »Vladu koju podupire« da kaže što čini glede pregovora s EU-om, iako to može doznati čitajući novine. Predsjednik Ivan Čehok je dodao kako ima dojam da »treba probuditi Hrvatsku« i »pokrenuti gospodarstvo«, iako njegova stranka, kao dio vlasti, ima zadaću to učiniti. Naime, HSLS ima nekoliko doministara i državnih tajnika, vodeća mjesta u Saboru i javnim poduzećima, i suvišno je da zahtjeve samima sebi upućuje putem medija. Ako Čehok želi da se Vlada pokrene, zašto to ne kaže dužnosnicima HSLS-a u toj istoj vladi?!

Čelnike HSLS-a muče druge brige. Zanima ih kako ostati na vlasti na nacionalnoj i na lokalnim razinama. Sada treba odigrati partnerstvo sa strankama opozicijskim HDZ-u, od HNS-a s kojim bi Čehok ostao gradonačelnik Varaždina, do HIP-a s kojim surađuje Kosor, a da ipak ostane u nacionalnoj koaliciji s HDZ-om, barem dok se njihova tanka saborska većina ne zatrese. Tada bi se Čehok i Adlešić mogli pozvati na svoje zasluge u potkopavanju Sanaderove vlade, čiji su sastavni dio. Taj smo film već gledali s Librom, kada smo vidjeli da u prevrtljivosti kod liberala granica nema. Istina, dio članstva to ne prihvaća. Njih sudbina stranke više zanima od položaja trenutačnih stranačkih čelnika.