Slobodna Dalmacija: 02. 04. 2005.

(Ne)mirna Bosna

Tomislav KLAUŠKI

Je li na djelu zavjera protiv Hrvata u Bosni i Hercegovini? Oni koji su u četvrtak navečer na HTV-u konzumirali emisiju "Otvoreno" Hloverke Novak-Srzić i upijali svaku riječ njezinih šestero gostiju, sve redom nacionalnih dušebrižnika, ne bi se zaustavili samo na zavjeri. Zaključili bi da je smjenom Dragana Čovića iz Predsjedništva BiH započeo pravi pogrom Hrvata u susjednoj državi. I to ne samo od strane uobičajenih sumnjivaca, Bošnjaka i Srba, već i od međunarodne zajednice na čelu s Britancem Paddyjem Ashdownom. Alternative takvom zaključku hrvatski građani nemaju. Informacije koje pristižu iz BiH, a filtriraju se kroz ekrane HTV-a, zvone na uzbunu.

A što se krije iza toga? Je li Čović smijenjen zato što je Hrvat? Je li smijenjen zato što je čelnik HDZ-a? Je li možda njegov odlazak uvertira za masovni progon svega hrvatskog u Bosni i Hercegovini? Ništa od navedenog. Dragan Čović smijenjen je zbog optužnice koju je Tužilaštvo podiglo zbog umiješanosti u korupcionašku aferu Lijanovići. Ponuđeno mu je da svojevoljno odstupi, a kad je odbio, Ashdown je posegnuo za svojim ovlastima i smijenio ga. Na njegovo mjesto, suprotno dojmu koji se želi ostaviti, neće doći Bošnjak ili Srbin, pa čak ni Britanac. Doći će novi hrvatski predstavnik, vjerojatno HDZ-ovac. I ništa se u krhkoj tektonici političkih i nacionalnih odnosa u BiH nije dramatično promijenilo. Potres koji neće prouzročiti tsunami.

Međutim, smjenom Dragana Čovića opet se žele okoristiti one snage koje su punih deset godina uhodani milijunski kriminal maskirale tobožnjom brigom za opstojnost i identitet Hrvata u BiH. Po istom receptu, odlazak Čovića zbog primanja mita žele pretvoriti praktički u sveti rat protiv silnika koji žele Hrvate svesti na nacionalnu manjinu. Ima li netko neku drugu verziju događaja? Iz hrvatske vlasti zasad nitko. Bar ne javnu.

I Paddy Ashdown snosi svoj dio krivnje. Iako se hvali da je u prvoj godini svog mandata intervenirao 70 puta, a ove godine tek jednom — prigodom smjene Dragana Čovića — najnovijim potezom dolio je ulje na nacionalističku vatru. Da je BiH normalna zemlja, kaže Ashdown, Čović bi u Predsjedništvu pričekao pravomoćnu presudu. Ovako, u nenormalnoj zemlji visoki povjerenik morao je povući nenormalan potez i preventivno smijeniti Čovića. To što mu je omogućio daljnje aktivno bavljenje politikom, uz pohvale za kooperativnost i potajnu nadu da će Čović na posljetku ipak biti osuđen za primanje mita, premalo je u usporedbi s histeričnim upozorenjima o ugroženosti svih Hrvata. Hrvati u BiH i dalje su taoci viših interesa, političkih i financijskih. Tu ne pomaže ni Paddy Ashdown.