Novi list: 09. 04. 2005.

Sanaderova vlada u krizi, ali će preživjeti

Gospodarsko stanje naglo se pogoršava, a vladajuća većina u Saboru puca. No, nijedna stranka ne želi rušiti Vladu, ni prijevremene izbore, barem do proljeća iduće godine. Pad Vlade ne žele ni građani, nego da se popravi

Piše: Branko Podgornik

Banski dvori proživljavaju najteže trenutke u mandatu. Premijera Ivu Sanadera sustižu loše vijesti, jedna za drugom. Zna se da je položaj njegova kabineta u Saboru politički slab od prvog trenutka, ali ovih dana dolazi u zaista kriznu situaciju.

Za manje od mjesec dana Vlada je doživjela dva teška udarca. Jedan je dobila od Europske komisije sredinom ožujka, zbog odgode pregovora s Hrvatskom. Drugi dobiva na gospodarskom polju. Ekonomski pokazatelji posljednjih se tjedana naglo pogoršavaju. Priznao je to i bivši potpredsjednik Vlade Andrija Hebrang, tvrdeći da je tome kriva odgoda pregovora s EU.

Vlada, doduše, ističe da je lani izvoz skočio. No, izbjegava reći da to nije posljedica sustavnog rasta domaće proizvodnje, nego slučajnost. Hrvatska je lani prodala nekoliko većih brodova, gradnja kojih je počela još prije nekoliko godina. Drugo, od prošle godine raste i prodaja naftnih derivata – ali zbog skoka cijena na svjetskom tržištu.

Od Nove godine padaju plaće, što se ne pamti od Domovinskog rata. Nezaposlenost raste, a gospodarstvo se usporava i pada u nelikvidnost. Neki radnici poluglasno se žale da im poduzeća dio plaća opet daju na crno, kao i prije 10 godina, izbjegavajući plaćanje poreza.

Nepopularni potezi

Državni proračun sve slabije se puni. Manjka mu nekoliko milijardi kuna, pa neki dužnosnici, prema indiskrecijama iz Vladinih krugova, misle da bi država trebala ići u ovrhe nad poreznim dužnicima, dok se drugi tome protive. Banski dvori morat će, stoga, prije ljeta skresati neke proračunske rashode, vjerojatno za mirovine i zdravstvo.

No, to su nepopularni potezi: politički slaboj Sanaderovoj Vladi, kojoj u Saboru puca većina, oni će dodatno uzdrmati tlo pod nogama. Stvar se komplicira podacima iz posljednjih istraživanja. Ona pokazuju da ovoj vladi popularnost pada puno brže nego bivšoj. Jedva 30 posto glasača HDZ-a smatra da Vlada vodi zemlju u dobrom smjeru, a da o mišljenju oporbe i ne govorimo.

Pitanje je može li tako slaba Vlada dočekati kraj mandata. Zapravo, može li uopće preživjeti ovo ljeto – rebalans proračuna i udarac koji će HDZ, prema istraživanjima, doživjeti na svibanjskim lokalnim izborima? Odgovor glasi: Vlada može preživjeti, koliko god se to čini nevjerojatnim.

Dok se na lokalnim izborima otvara borba za vlast, na državnoj razini HDZ-u vlast nitko ne želi preoteti. Istina, u Saboru puca tanka vladajuća većina jer se male stranke, poput SDSS-a, sve više ograđuju od HDZ-a. Međutim, nijednoj stranci, od HSP-a do SDP-a, nije u interesu rušiti Vladu dok ne obavi posao s odbjeglim Antom Gotovinom i ne počne pregovore s EU.

Opstaje manjinska vlada

Vrijedi ponoviti da suradnju s Haškim sudom, koja je uvjet za početak pregovora s EU, lakše može dovršiti HDZ na vlasti uz potporu SDP-a u oporbi, nego socijaldemokrati na vlasti uz HDZ koji u oporbi takvu suradnju eventualno potkopava. Šef socijaldemokrata Račan to vjerojatno zna, pa zato i ne želi rušiti Vladu zbog njezina privremenog neuspjeha na putu u EU. Zbog toga je dobio javne komplimente od Luke Bebića, šefa saborskog kluba HDZ-a.

HDZ-ova koalicija u Saboru može se, dakle, poslije ljeta i raspasti, ali Vlada može opstati kao manjinska vlada, barem do proljeća iduće godine. Da bi Vlada opstala, oporbene stranke ne moraju ući u formalnu koaliciju s HDZ-om. Dovoljno im je da svojim glasovima u Saboru sustavno sprječavaju pad Vlade, ako joj se postavi pitanje povjerenja.

Političari izbjegavaju izbore i zato što žele da nova lica među saborskim zastupnicima, kojih u ovom mandatu najviše ima u HDZ-u (56), dobiju pravo na saborsku mirovinu, a uvjet za to je da se na vlasti zadrže dvije godine i jedan dan. Rok istječe na idući Božić.

Ipak, glavni razlog zašto prijevremenih izbora neće biti jest to što se građani, prema nekim ispitivanjima, protive padu Vlade. Ni oni uglavnom ne žele izbore, nego da se Vlada popravi. Sanader pak očajno treba novi vjetar u jedra, što mu trenutačno može dati samo EU ako odobri početak pregovora s Hrvatskom.