Vjesnik: 18. 04. 2005.

Zaboravite lobiranje, dajte dokaze

Europski diplomati upozoravaju Hrvatsku da postoji razlika između dokazivanja suradnje s Haaškim sudom i konkretne suradnje / Direktor u Općoj upravi za proširenje Fabrizio Barbaso odbacio je kao neozbiljne tvrdnje da EU želi zaustaviti neke procese kako bi sve zemlje iz regije bile primljene zajedno

ZAGREB - Diplomati nekoliko najutjecajnijih zemalja Europske unije, o čijem će mišljenju ovisiti hoće li Hrvatska uskoro početi pregovore ili ne, potvrdili su Vjesniku svoju zabrinutost da hrvatske vlasti i dalje ne shvaćaju što je potrebno za »zeleno svjetlo EU-a«.

»Ako su u Vladi i dalje uvjereni da će pregovori početi zbog lobiranja i povlačenja za rukav političkih prijatelja, računica bi mogla biti pogrešna. Umjesto toga, trebali bi se koncentrirati na konkretne pomake. Postoji, naime, razlika između dokazivanja suradnje i konkretne suradnje«, kazao je Vjesnikov sugovornik.

Ministrica Kolinda Grabar-Kitarović sljedećeg će tjedna u Luxembourgu razgovarati s predstavnicima task forcea, radne skupine za Hrvatsku za koju bi bilo dobro da funkcionira što kraće. Hrvatska je izlobirala osnivanje takvoga tijela, no već sada se zna da radna skupina neće imati nikakav pregovarački mandat.

»O suradnji s Haaškim sudom se ne pregovara«, kaže visoki europski diplomat aktivno uključen u rad radne skupine.

I u Bruxellesu se nadaju da će Hrvatska dokazati svoju vjerodostojnost jer bi se u suprotnom »proces dokazivanja mogao oduljiti«. To znači kako je - ako se novi dokazi suradnje koje su najavili prvo hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, pa onda i ministrica Grabar-Kitarović pokažu nedostatnim - prema tumačenju europskih diplomata, malo vjerojatno da će luksemburško predsjedništvo uopće staviti Hrvatsku na dnevni red u lipnju.

Razlog je jednostavan: prema posljednjim nalazima, članice EU-a o početku pregovora s Hrvatskom nisu podijeljene - samo četiri zemlje smatraju da pregovori mogu početi, dok se 21 članica s tom ocjenom ne slaže. S takvim rasporedom snaga nijedno predsjedništvo Unije ne bi se usudilo temu pregovora staviti na dnevni red.

No, dođe li do obrata, potvrdili su nam svi sugovornici, pregovori mogu početi odmah.

»Čim se uspostavi puna suradnja s Haaškim sudom, pregovori mogu početi. Ne baš isti dan, ali sutra sigurno«, izjavio je za Vjesnik Fabrizio Barbaso, direktor u Općoj upravi za proširenje Europske komisije. Barbaso je tvrdnje prema kojima EU želi zaustaviti neke procese kako bi sve zemlje iz regije primio odjednom, nazvao neozbiljnima.

Osim toga, ako se na razini kvalitetnih dokaza ništa ne dogodi, postoji realna opasnost da Hrvatska ne bude mogla stići rokove koje si je zadala.

Hrvatski premijer Ivo Sanader prošli je tjedan na Crans Montana forumu izjavio da će Hrvatska početi pregovore u lipnju. Taj scenarij, kako sada stvari stoje, jedini pruža kakvu takvu šansu da se pregovori završe do kraja 2007. godine.

Barbaso je isti dan izrazio sumnju u mogućnost da se pregovori završe tako brzo iz tehničkih razloga. Samo za screening (pregled onoga što je potrebno učiniti tijekom pregovora) potrebno je oko godinu dana. »Koliko nam je mjeseci nakon toga preostalo da zaključimo pregovore«, zapitao se Barbaso.

Bruno Lopandić