Vjesnik: 21. 04. 2005.

I proračunska nedisciplina može usporiti ulazak u EU

EU neće dopustiti da se proračunski manjak stalno probija, kaže Hrvoje Stojić, analitičar Hypo Alpe-Adria-Bank

U Ministarstvima financija i vanjskih poslova i europskih integracija tvrde da sklapanje novog stand-by aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) nije uvjet za otpočinjanje pregovora o ulasku Hrvatske u Europsku uniju (EU), kako su to ovih dana objavili hrvatski mediji.

»Početak pregovora o ulasku Hrvatske u EU ne ovisi o sklapanju novog stand-by aranžmana s MMF-om. Postojeći stand-by aranžman - vrijedan 97 milijuna specijalnih prava vučenja (SDR), ali bez namjere povlačenja sredstava - sklopljen je na razdoblje od 20 mjeseci i provodi se, a o njemu ne ovisi početak pregovora«, kazali su Vjesniku u srijedu u Katančićevoj, uz napomenu kako »nema nikakvog novog stand-by aranžmana s MMF-om«.

I u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija kažu da Zagrebu iz Bruxellesa nikad nitko nije rekao da je sklapanje novog aranžmana s MMF-om uvjet za početak pregovora o ulasku u EU. Pritom se pozivaju na, u ožujku usvojen, pregovarački okvir za Hrvatsku, u kojem se sklapanje novog stand-by aranžmana ne spominje. Podsjećaju i da je EU demantirao glasine o uvjetovanju početka pristupnih pregovora sklapanjem novog aranžmana s MMF-om.

Sličan stav imaju i neovisni ekonomisti, koji upozoravaju da Bruxellesu i bez stand-by aranžmana na raspolaganju stoji dovoljno instrumenata za usporavanje pristupa zemlje EU, ne budu li zadovoljni njenom fiskalnom politikom.

»Ne vjerujem da će početak pregovora s Hrvatskom EU uvjetovati sklapanjem novog stand-by aranžmana. Ipak, nesređeno stanje u fiskusu, odnosno neispunjavanje gospodarskih ciljeva iz Pretpristupnog ekonomskog programa (PEP), može se pojaviti kao jedan od razloga za aktiviranje "zaštitne klauzule", zbog koje Unija može prekinuti pregovore ili usporiti ulazak zemlje u tu integraciju«, ocijenio je za Vjesnik Hrvoje Stojić, analitičar Hypo Alpe-Adria-Bank.

Naš sugovornik pritom upozorava da su druga dva kandidata - Bugarska i Rumunjska - prošlu godinu zaključili s proračunskim viškovima. Dodaje i da EU od Hrvatske traži manje-više isto što i MMF, a to su reforme i fiskalna disciplina. »EU neće dopustiti da se proračunski manjak stalno probija«, zaključuje Stojić.

U Ministarstvu financija, međutim, podsjećaju da je MMF izrazio zadovoljstvo prošlogodišnjom fiskalnom konsolidacijom u Hrvatskoj. Naime, iako nije ostvaren cilj o smanjenju manjka opće države na 4,5 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), već smo godinu zaključili s manjkom teškim 4,9 posto BDP-a, fiskalni je deficit u 2004. bio za 1,4 posto BDP-a manji nego godinu ranije. Radi se o fiskalnoj prilagodbi koja bi bila tvrd orah i za mnogo snažnija gospodarstva od našeg, poručuju u Katančićevoj.

Napominju i da Europska komisija upravo analizira PEP, te će za dva mjeseca izvijestiti Hrvatsku što misli o njemu.

Ni Goran Šaravanja, analitičar CAIB-a, dijela HVB Splitske banke, ne vjeruje u mogućnost da je sklapanje novog aranžmana s MMF-om uvjet za početak pregovora. »Ulazak u EU podrazumijeva preuzimanje pravne stečevine ove integracije, a sastavni dio tog procesa su reforme«, kratko je za Vjesnik prokomentirao Šaravanja.

Adriano Milovan