Novi list: 21. 04. 2005.

Sanader pod paljbom Mesića i Račana

Branko PODGORNIK

Prestale su cvjetati ruže u odnosima između ključnih faktora u državi. Kada su pregovori s EU bili glavna tema u zemlji, šefovi države i oporbe govorili su isto što i premijer, kao da su članovi njegove vlade. No, čim se otvorilo pitanje gospodarskog stanja u zemlji, Sanader se našao pod unakrsnom paljbom Mesića i Račana.

U neuobičajeno oštroj kritici Vlade, Mesić je u ponedjeljak rekao da »država zna ubrati porez, ali ne zna voditi privredu« te najavio da će početi »puhati za vratom« Banskim dvorima. Već isti dan nadležni iz Vlade odvratili su da gospodarstvu ne ide loše, jer su »svi pokazatelji pozitivni«. Sanader je dodao da je Mesić »krivo informiran« i da nema prave podatke. No, jučer se na Sanadera oborio i Račan, tvrdnjom da »Vlada previše govori, a premalo radi«, te da ona, zapravo, nema gospodarsku politiku, nego da se politika svodi na preživljavanje do izbora.

Mesić i Račan vjerojatno ne napuhavaju probleme u zemlji zato što se žele omiliti građanima uoči lokalnih izbora. Toga, možda, djelomice ima kod Račana, čija stranka mora pred birače u svibnju, ali Mesić je svoje izbore prošao još u siječnju. Stvar je u tome što je stanje u gospodarstvu i u državnom proračunu doista ozbiljno.

Indicije za to imaju građani gotovo na svakom koraku. Zna se da tvrtke opet imaju problema s naplatom dugova, da neki radnici opet dobivaju plaće na crno, a da Porezna uprava sve više priteže obveznike, pa i zatvara tvrtke koje ne plaćaju poreze. Takvi negativni signali trebali bi Vladi biti zvono za uzbunu i motiv za akciju, a ne za eventualni rat statističkim podacima između Banskih dvora, šefa države i oporbe, gdje bi svatko iz statistike uzeo samo one podatke koji mu odgovaraju. Činjenica je, naime, da je i bivši potpredsjednik Vlade Andrija Hebrang – koji se politički jako razlikuje od Mesića i Račana – nedavno u našem listu priznao da su gospodarski pokazatelji posljednjih tjedana u padu.