Vjesnik: 22. 04. 2005.

Je li Mesić prekinuo istragu o Gotovini

Navodno je glavna tema razgovora agenata POA-e s novinarkom bila istraga o Gotovini

ZAGREB – Vijeće za civilni nadzor sigurnosnih službi pokrenulo je u četvrtak nadzorni postupak u Protuobavještajnoj agenciji (POA), koji bi trebao utvrditi jesu li točni navodi Globusa da je u POA-i naknadno pronađena snimka razgovora djelatnika POA-e s novinarkom Helenom Puljiz. Naime, tijekom prve istrage o »slučaju Puljiz«, nakon koje je smijenjen ravnatelj POA-e Joško Podbevšek, tvrdilo se da razgovor s Helenom Puljiz nije sniman i da postoji samo zabilješka, ali ne i prijepis razgovora.

Mile Čulumović, vršitelj dužnosti predsjednika Vijeća, u četvrtak nije mogao reći koliko će dugo postupak trajati i što će sve obuhvatiti. Samo je rekao da će rezultati istrage biti dostavljeni saborskom odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost koji vodi Ivan Jarnjak.

Jarnjak je u srijedu izjavio da se slučaj novinarke Helene Puljiz - koju su u listopadu prošle godine na razgovor priveli agenti Protuobavještajne agencije - ponovo pokreće jer su se »pojavile nove okolnosti. Te nove okolnosti su, kako piše Globus, audio-snimka trosatnog razgovora novinarke s agentima POA-e u sjedištu zagrebačke podružnice te sigurnosne agencije te oko 90 stranica transkripata tog razgovora.

Dosad se tvrdilo da razgovor između novinarke i agenata nije sniman, pa su se sudovi o aferi donosili samo na temelju izjava novinarke i agenata.

Predsjednik Stjepan Mesić uključio se u »aferu Puljiz« izjavivši da se POA, razgovarajući s novinarkom, zapravo bavila njime, što je nedopustivo. Mesić je odmah zatražio i smjenu tadašnjeg ravnatelja POA-e Joška Podbevšeka, te je izbila prva dublja kriza u odnosima Predsjednika i premijera Ive Sanadera.

Sada novinar Malić piše da snimka razgovora i njezin transkript svjedoče kako su agenti POA-e s novinarkom razgovarali u sklopu akcije otkrivanja pomagača odbjegloga generala Ante Gotovine »Adria«.

Kako je poznato, Europska je unija Gotovininim pomagačima označila bivšeg Predsjednikova savjetnika Željka Bagića i tajkuna, u međuvremenu nepravomoćno osuđenog za otmicu, Hrvoja Petrača.

Navodno su se, prema otrkivenoj snimci i transkriptu, agenti POA-e kod novinarke raspitivali o Željku Bagiću, ali ne i o predsjedniku Republike.

Valja podsjetiti na još jednu zanimljivu činjenicu. Kada je Tomislav Karamarko 10. prosinca prošle godine preuzeo dužnost ravnatelja POA-e od Joška Podbevšeka, Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Hrvatskog sabora u zadatak mu je dao podnošenje izvješća o »slučaju Puljiz« u roku 30 dana. Taj rok je istekao odavno.

U međuvremenu, predsjednika Mesića pitali su je li od Tomislava Karamarka dobio izvješće o »slučaju Puljiz«, na što je on rekao: »Dao mi je izvješće da izravno nisam bio predmet obrade, ali sam kao i novinari (petero novinara koje je dao obrađivati bivši ravnatelj POA-e Franjo Turek op.) bio kolateralna žrtva«.

Pokaže li se otkriće snimljenih razgovora novinarke Helene Puljiz i agenata POA-e autentičnim, otvorit će se pitanje je li Predsjednik, svjesno ili nesvjesno, izmanipulirao slučaj ugrožavanja ljudskih prava novinarke, da bi prekinuo istragu POA-e o pomagačima odbjeglog Ante Gotovine.

Valja podsjetiti da je u jeku »afere Puljiz« Željko Bagić dobivao elitne termine na Hrvatskoj televiziji, da je Gotovini poručio da se ne predaje, te da se hvalio kako mu je na odlasku iz Predsjednikova ureda sam predsjednik nudio posao u državnoj upravi.

Sanja Kapetanić / Željko Peratović