Slobodna Dalmacija: 27. 04. 2005.

GLAVNA TUŽITELJICA MEĐUNARODNOG KAZNENOG SUDA NIJE U LUXEMBOURGU PROMIJENILA SVOJE RANIJE STAJALIŠTE

DEL PONTE: HRVATSKA SADA NE SURAĐUJE S HAAŠKIM SUDOM

Glavna haaška tužiteljica rekla je da se odbjegli general Ante Gotovina nalazi u Hrvatskoj, da povremeno odlazi u Bosnu i Hercegovinu, dakle, "on je u dosegu hrvatskih vlasti"

LUXEMBOURG - Radna skupina EU-a za procjenu hrvatske suradnje s Haaškim sudom završila je u utorak u Luxembourgu sastanak s glavnom haaškom tužiteljicom Carlom del Ponte i hrvatskim izaslanstvom, predvođenim premijerom Ivom Sanaderom, bez ikakvih konkretnih zaključaka.

"U skladu sa značajnim budućim razvojem situacije i uz tijesnu suradnju s ICTY-jem, Vijeće će se pravodobno vratiti na to pitanje na temelju usmenog izvješća 'task forcea'", rekao je luksemburški ministar vanjskih poslova i predsjedatelj Vijeća EU-a Jean Asselborn, pročitavši izjavu u ime Predsjedništva EU-a.

Peteročlana radna skupina, u kojoj su bili ministri vanjskih poslova Luxembourga, Velike Britanije i Austrije te visoki predstavnik za vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana i povjerenik za proširenje Olli Rehn, odvojeno se najprije sastala s Carlom del Ponte, a nakon toga s hrvatskim izaslanstvom koje predvodi premijer Sanader.

Glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte nije u utorak u Luxembourgu promijenila svoje ranije stajalište da Hrvatska ne surađuje u potpunosti s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Den Haagu. Del Ponte je doputovala u Luxembourg na poziv Predsjedništva EU-a kako bi radnu skupinu izvijestila o stupnju hrvatske suradnje s ICTY-jem.

"Nema promjene u našim stajalištima. Hrvatska sada ne surađuje u potpunosti s Haaškim sudom", izjavila je novinarima Carla del Ponte nakon sastanka s radnom skupinom EU-a. Glavna tužiteljica je rekla da se odbjegli general Ante Gotovina nalazi u Hrvatskoj, da povremeno odlazi u Bosnu i Hercegovinu, dakle, "on je u dosegu hrvatskih vlasti".

"Sve informacije koje dobivam kažu da je još u Hrvatskoj i da povremeno odlazi u BiH... Gotovina je u dosegu hrvatskih vlasti, a nadamo se da će on biti vrlo brzo u Den Haagu", rekla je Del Ponte. Ona je rekla da je radnu skupinu EU-a izvijestila o mreži koja štiti odbjegloga generala Gotovinu.

"Objasnila sam radnoj skupini zašto hrvatske vlasti ne surađuju u potpunosti s ICTY-jem i dala im sve pojedinosti o mreži koja štiti Gotovinu unutar državnih institucija", rekla je Del Ponte.

Za Carlu del Ponte puna suradnja s ICTY-jem bit će postignuta "onda kada hrvatske vlasti izruče Gotovinu ili kažu gdje se nalazi. Mislim da to može biti učinjeno do mog sljedećeg izvješća Vijeću sigurnosti UN-a 13. lipnja, jer mi je premijer Ivo Sanader obećao da će biti aktivniji u lociranju odbjegloga generala.

Del Ponte je rekla kako se nada da hrvatske tajne službe ne rade protiv ICTY-ja, ali "istina je da neki ljudi u Hrvatskoj daju informacije medijima, što je neprihvatljivo, a nadam se da će hrvatska Vlada osigurati da se s tim prestane". Dodala je da misli da ni sam premijer Sanader ne dobije sve informacije od hrvatskih tajnih službi.

Upitana na čemu temelji svoje tvrdnje da je Gotovina u dosegu hrvatskih vlasti, rekla je da ima istražiteljski tim na terenu i "kontakte s raznim obavještajnim službama".

Carla del Ponte je rekla da ne može reći gdje se general Gotovina u ovom trenutku nalazi, ali da "ima indicije o ranijim lokacijama". Upitana od kada datiraju te indicije, rekla je "od proljeća prošle godine". Tužiteljica je rekla da je Hrvatskoj u suradnji sa Sudom ostao "samo jedan, ali krupan slučaj". Ona je izrazila zadovoljstvo posljednjim razvojem događaja u pogledu suradnje zemalja bivše Jugoslavije. "Što prije preostali bjegunci budu u Den Haagu, to bolje za našu strategiju završetka rada Suda", rekla je.

Hrvatski premijer Ivo Sanader izrazio je zadovoljstvo sastankom, jer nije ni "očekivao da će danas biti donesena odluka, budući da radna skupina i nema ovlasti za to, već odluke donosi Vijeće EU-a".

"Ako je danas bilo dobitaka, to je da smo uspostavili ponovni dijalog i vratili povjerenje", rekao je Sanader. Dodao je da je članovima radne skupine iznio niz mjera koje je Hrvatska od 16. ožujka poduzela na rješavanju slučaja Gotovine i najavio plan sa šest točaka o tome što će se poduzimati sljedećih mjeseci.

Asselborn je najavio da će EU pozorno pratiti provedbu toga plana, koji hrvatski premijer nije htio podrobnije obrazlagati.

"Hrvatsko izaslanstvo je izvijestilo o mjerama poduzetim od ožujka i predočilo nam akcijski plan s mjerama koje namjerava poduzeti sljedećih tjedana. Izražavam zadovoljstvo zbog političke volje koju je pokazala Hrvatska da u potpunosti ispuni svoje obveze u suradnji s ICTY-jem i odgovori na otvorena pitanja. Pozorno ćemo pratiti provedbu toga plana", rekao je u svojoj izjavi Jean Asselborn.

Asselborn je istaknuo da "puna suradnja Zagreba s ICTY-jem ide preko Haaga. Dakle, ne dolazi u obzir da se mi postavimo kao ad hoc sudska instanca. Ali, kako Vijeće mora ustvrditi surađuje li Hrvatska u potpunosti... ono je htjelo imati instrument koji će mu pomoći u tome".

"U više navrata smo rekli i ne bi trebalo imati nikakve sumnje u tom pogledu: ključ za otvaranje pristupnih pregovora leži u punoj suradnji Hrvatske s ICTY-jem. Vjerujem da je Vijeće dokazalo punu odlučnost u tom pogledu", rekao je Asselborn.

Sanader je rekao da hrvatske vlasti nemaju informacija koje bi vodile do zaključka da je Gotovina u Hrvatskoj, kako tvrdi Carla del Ponte. Dodao je da radnu skupinu na smatra "arbitrom između Hrvatske i haaškog tužiteljstva, jer imamo zajednički cilj, a on je da svi optuženi dođu pred Sud".

U pogledu mreže koja, prema Carli del Ponte, štiti Gotovinu, Sanader je rekao da će Hrvatska "provjeravati sve informacije koje dobiva sa svih strana. Surađivat ćemo s uredom tužiteljice i s nekim zemljama članicama te pozivamo sve da s nama podijele sve relevantne informacije". Hrvatski premijer izrazio je uvjerenje da će pristupni pregovori uskoro biti otvoreni. "Siguran sam da u sljedećih nekoliko mjeseci možemo pokazati ne samo našu spremnost, nego i punu odlučnost da riješimo zadnje preostalo pitanje" u suradnji s Haagom, rekao je Sanader.

Sanader se u Luxembourgu na marginama sastanka radne skupine kratko sastao sa svim njezinim članovima. Posebno je istaknuo susret s ministrom Strawom. "To je bio vrlo ohrabrujući sastanak, koji je trajao dvadesetak minuta".(H)