Novi list: 28. 04. 2005.

ZBOG ČINJENIČNIH NEPODUDARNOSTI U POVODU SLUČAJA GENERALA GOTOVINE POJAVILE SE SUMNJE U IZJAVE GLAVNE HAŠKE TUŽITELJICE

Carla del Ponte i premijer zbunili novinare u Luxembourgu

Po Javieru Solani, ispunjenje šest točaka akcijskog plana, tog asa kojeg je Ivo Sanader predočio predstavnicima EU, moglo bi značiti da pregovori mogu otpočeti

Iz Bruxellesa: Sanja ROMIĆ

BRUXELLES – Činjenične nepodudarnosti u izjavama tužiteljice Del Ponte u povodu slučaja Gotovina u Luxembourgu izazvale su mnoge zabune. Sumnje u to raspolaže li ona zaista informacijama o tome gdje je Ante Gotovina ili namjerno njima manipulira pojavile su se istog trenutka. Kako si glavna tužiteljica jednog međunarodnog suda može dopustiti tolike nepreciznosti da izazove pomutnju kako među hrvatskim, tako i među stranim novinarima?

Upitana može li otkriti Gotovinino skrovište u utorak 26. travnja, nakon što je ustvrdila da sasvim pouzdano zna da je on ovoga trenutka u Hrvatskoj, Del Ponte je odgovorila: »Danas, 25. travnja (!) i sada, u 16.30 sati, to ne bih znala«. Na potpitanje otkada datiraju njezini, kako je rekla, »svježi podaci«, Del Ponte je uzvratila: »Iz proljeća prošle godine. A imam i informaciju da je general Gotovina u studenome bio na području Mostara«.

Tužiteljicu iritira curenje informacija

Briselski izvori neslužbeno su potvrdili tužiteljičinu iziritiranost zbog curenja povjerljivih informacija na najvišim nivoima hrvatske vlasti tik pred njezin susret s Radnom skupinom EU u Luxembourgu. To je nešto što jako zabrinjava i Europsku komisiju samu jer ukazuje da hrvatska Vlada nema potpun nadzor nad svojim upravnim aparatom. A ako Vlada ne nadzire državnu upravu, tko će onda provoditi zakone usklađene sa zakonodavstvom EU?

No i pored nedopustivih tužiteljičinih propusta u utorak, očito je da hrvatska strana nije imala dovoljno pokriće za veću naklonjenost Haaga kada u proteklih mjesec dana pomaka s mrtve točke s njene strane nije ni bilo. Opet smo zapeli, ali to se moglo i predvidjeti. No, premijerovo je razočaranje, iako je izjavio da od susreta u Luxembourgu nije ništa niti očekivao, unatoč tome bilo evidentno.

Del Ponte je priznala i to da su pozitivni koraci, ali na žalost nedovoljni, učinjeni. Možda je i to dobar početak.

Po Javieru Solani, ispunjenje šest točaka akcijskog plana, tog asa kojeg je Ivo Sanader predočio predstavnicima EU, moglo bi značiti da pregovori mogu otpočeti. No Solana je dodao i da polovično odrađen posao neće Hrvatsku dovesti do cilja.

O početku pregovora 23. svibnja

Ako bi se već za koji dan pojavile spoznaje o boravištu generala Gotovine, Radna skupina bila bi u mogućnosti, po konzultiranju s tužiteljicom Del Ponte, zatražiti početak pregovora s Hrvatskom već na sljedećem Vijeću općih poslova i vanjskih odnosa 23. svibnja. Čini se da većina članova, ako ne i cijela Radna skupina, od Hrvatske u bliskoj budućnosti očekuje sveobuhvatni plan reforme sigurnosnog sektora, a što podrazumijeva i smjenu i sudski progon svih onih koji su sudjelovali u skrivanju ili su ometali istragu slučaja preostalog haškog optuženika.