Vjesnik: 30. 04. 2005.

»The Economist«: Hrvatska u EU 2010.

ZAGREB - Hrvatska bi se Europskoj uniji mogla priključiti 2010. godine, dvije ili tri godine nakon Rumunjske i Bugarske i znatno prije Turske, prognozira se u najnovijem broju poznatog londonskog tjednika The Economista. U članku u kojem se analiziraju učinci lanjskog proširenja i daljnja širenja EU-a, naglašava se da je Hrvatska jedina zemlja obuhvaćena procesom stabilizacije i pridruživanja koja ima izgleda da uskoro počne pregovore o ulasku u ovu integraciju. Uvjet za to je izručenje generala Ante Gotovine ili pak davanje informacija o njegovu boravištu, stoji u članku.

Ostale zemlje »zapadnog Balkana« zasad nemaju šanse otvoriti pristupne pregovore. U prilog im ne ide neriješeni status Kosova, kao i zategnuti odnosi između Crne Gore i Srbije, ali ni činjenica da je većina zemalja u regiji i dalje u neredu, procjenjuju u The Economistu. Izgledi za daljnje širenje EU-a tope se i zbog sve većeg otpora javnosti i političara u ovoj integraciji prema nastavku širenja ove integracije na istok, dodaje se.

»Ironija je da EU gubi volju za daljnjim širenjem u vrijeme kada je proširenje postalo najpopularniji i najuspješniji instrument za promjenu režima u europskoj povijesti. Unija zapravo ne želi više novih članica, s mogućim izuzetkom Hrvatske, i to zato što Hrvatska ima prelijepu obalu«, upozorava se u članku.

Autori zaključuju da će, bez obzira na ishod francuskog referenduma, iduća proširenja biti znatno teža. Stoga će se Rumunjska, Bugarska i Hrvatska moći smatrati sretnicama uspiju li se provući u EU-klub, naglašava se u The Economistu.

Dodaje se i da je jedan od izlaza iz ove slijepe ulice izgradnja »Europe u dvije brzine«. To, među ostalim, podrazumijeva da bi novim članicama privremeno ili čak trajno bilo usklađeno članstvo u Schengenu, zatim sloboda kretanja radne snage, pravo na poljoprivredne subvencije i mogućnost glasovanja o ustavnim pitanjima. Premda bi to izazvalo veliku ljutnju u potencijalnim novim članicama, nije isključeno da bi one čak i pristale na takav aranžman s obzirom na to da bi im alternativu predstavljao ostanak izvan EU-a, ocjenjuje se u članku.

Adriano Milovan