Vjesnik: 30. 04. 2005.

Raskol u HND-u

Rexhepi: To je presedan u svijetu da novinari idu zbog pisanja na sud za ratne zločine, a da novinarska udruga plješče

ZAGREB - Optužnice koje je Haaški sud ovaj tjedan podigao protiv novinara Ivice Marijačića, Domagoja Margetića i Stjepana Šešelja te bivšeg šefa SIS-a Markice Rebića, izazvale su burne reakcije u novinarskim krugovima. Pojedini dugogodišnji članovi Hrvatskog novinarskog društva posebno su ogorčeni izjavom potpredsjednika HND-a Zdenka Duke koji je izjavio da su haaške optužnice protiv novinara »sasvim primjerene« jer su, otkrivanjem identiteta i iskaza zaštićenih svjedoka prekršili pravila Suda.

Zbog takva stajališta vodstva cehovske udruge, koje je najavilo da ni na koji način neće zaštititi novinare kojima Haag prijeti dugogodišnjom robijom ili visokom novčanom kaznom, već je počelo potpisivanje peticije kojom se traži da vodstvo HND-a »trenutno odstupi zbog sramotnog odnosa prema kolegama i profesiji«. Potvrdila nam je to članica Vijeća časti HND-a Diana Rexhepi, ocijenivši Dukinu izjavu »skandalom bez presedana«. »Prokockali su naše povjerenje, izdali novinare i novinarstvo. Najbolje bi bilo da sami časno odstupe. Ako ne, tražit ćemo njihovu smjenu«, kaže Rexhepi.

Dodaje da je od predsjednice Vijeća časti Gordane Grbić tražila žurno sazivanje sjednice Vijeća, ali da je ova to odbila, podržavši Dukinu izjavu. »Time vodstvo HND-a poručuje nekim novinarima - mjesto vam je u Haagu. Ne mogu vjerovati da se to događa«, kaže Rexhepi, koja vodstvo HND-a optužuje za »političku pristranost«. »Da je optužen netko od njihovih istomišljenika, borili bi se rukama i nogama da ga zaštite«, uvjerena je, te poručuje vodstvu HND-a neka se registrira kao politička stranka »kad je već svima vidljivo da nisu cehovski, nego politički usmjereni«. Za nju je vodstvo HND-a »uska politička klika, elitistički klan koji brani samo političke istomišljenike«. »To je presedan u svijetu da novinari idu zbog pisanja na sud za ratne zločine, a da novinarska udruga tome plješče, kao što to sluganski radi vodstvo HND-a. Time će se pozabaviti i međunarodne novinarske asocijacije«, smatra Rexhepi koja optužuje G. Grbić za privatizaciju Suda časti te vodstvo za privatizaciju HND-a. S njom se slaže Tom Držić, dugogodišnji član HND-a i član Vijeća časti također upozorava na dvostruke kriterije vodstva HND-a. »Zaštitit će novinare danas bliske vlastima, više Pantovčaku no Banskim dvorima, a one druge će mirne duše isporučiti u Haag«, ogorčen je Držić. Podsjeća da je vodstvo HND-a »po toj prepoznatljivoj političkoj liniji« stalo iza kolegice Helene Puljiz kad su je ispitivali agenti POA-e, a da sad ne želi zaštititi novinare koje ispituje Haaški sud. »Kad se već vodstvo HND-a poziva na haaška pravila koja Hrvatska mora poštivati, treba ga podsjetiti da smo potpisali suradnju s Haagom u vezi ratnih zločina, ali nismo potpisali suradnju za izručenje novinara koji pišu o Haagu«, kaže Držić, te spominje i mogućnost osnivanja još jednog udruženja. »Neke zemlje imaju više novinarskih udruga. Kad se već namjerno dijelimo, kad ne možemo više zajedno, možda je vrijeme da i Hrvatska dobije novu udrugu, pa će jedna zastupati "desne", a druga "lijeve" novinare. Iako mislim da nema desnih i lijevih novinara nego samo hrvatskih novinara i hrvatofoba, možda je vrijeme da uz HND dobijemo još jednu udrugu«, smatra on.

Jedan od inicijatora potpisivanja peticije je i Davor Ivanković, također dugogodišnji HND-ovac. Kaže da je ostao zgrožen Dukinom izjavom: »Umjesto da u hipu stanu u obranu novinara i profesije, oni plješću Haagu i sami osuđuju kolege. Ono što je Duka rekao apriorna je osuda. Zar je HND sud, pa da njegovo vodstvo može za bilo kojeg novinara reći da je primjereno što treba ići u Haag«. Uvjeren je, kao i Rexhepi i Držić, da bi vodstvo HND-a sasvim drukčije reagiralo da je riječ o novinarima koji im »politički mirišu«. »Ali, riječ je o Marijačiću koji im politički smrdi, pa su spremni pomoći da ga, ako treba i u lisičinama, torpediraju u Haag«, tvrdi Ivanković te zaključuje: »Stvari su otišle predaleko. Već godinama novinari trpe to političko jednoumlje u vodstvu HND-a. Vrijeme je da odu«.

Duka: Optužnice su realnost

Potpredsjednik HND-a Zdenko Duka, čija je izjava o »primjerenosti haaških optužnica« izazvala revolt dijela novinara, kaže da pod »primjerenošću« nije mislio na kažnjavanje novinara. »Time sam htio reći da je haaški aparat dio hrvatskog pravosuđa, pa su i te optužnice realnost s kojom se trebamo pomiriti«, objašnjava i dodaje: »Nisam ni za kakvu represiju prema novinarima. Nadam se da će, kao i u slučaju jednog crnogorskog novinara, sve završiti isprikom. To bi bilo prihvatljivo rješenje«.

Bez obzira na burne reakcije skupine novinara koja smatra da je HND trebao zaštititi kolege koje Haag optužuje, Duka i dalje tvrdi da ih cehovska organizacija ne može i neće zaštititi. »Profesionalno ne možemo stati iza njihovih postupaka, jer su objavili tajne dokumente i identitet zaštićenih svjedoka. Oni sigurno imaju odvjetnike, a u ljudskom smislu imaju i moju podršku«, poručuje. Tvrdi da u vodstvu HND-a nema dvostrukih kriterija, pogotovo ne političkih, a tvrdi i da vodstvo čvrsto stoji iza njegovih izjava. »Možda ćemo se zbog tog slučaja opet sastati, ali moje izjave nitko u vodstvu ne dovodi u pitanje«, kaže. Na najavu potpisivanja peticije za njihovo smjenjivanje odgovara spominjanjem brojke od 3600 članova, koliko ih ima HND, te naglašava da su oni legalno izabrani.

Ivka Bačić