Slobodna Dalmacija: 03. 05. 2005.

DO KAKVIH BI PRESTROJAVANJA MOGAO DOVESTI EVENTUALNI "BRAK IZ INTERESA" HDZ-a I PRAVAŠA

Uđe li HSP u Vladu, Sanader ostaje bez potpore Srba

Ako bi HDZ otvorenije i direktnije nego do sada išao u suradnju s Hrvatskom strankom prava, to bi značilo da je skrenuo u desno i time bi sasvim sigurno bila dovedena u pitanje suradnja s manjinama, uključujući i SDSS, tvrdi Pupovac

ZAGREB - "Ako bi HDZ otvorenije i direktnije nego do sada išao u suradnju s Hrvatskom strankom prava, to bi značilo da je skrenuo u desno i time bi sasvim sigurno bila dovedena u pitanje suradnja s manjinama, uključujući i SDSS", rekao je Milorad Pupovac, potpredsjednik SDSS-a i jedan od tri saborska zastupnika srpske manjine, komentirajući najave da bi HSP nakon lokalnih izbora mogao ući u Vladu Ive Sanadera.

Pritom napominje da se ne radi o apriornom odbijanju suradnje s HSP-om, nego podsjeća na riječi samih pravaša koji su govorili da mogu koalirati sa svima, osim sa SDSS-om.

"S dijelom HSP-ovih zastupnika dobro surađujemo u Saboru i u Nacionalnom odboru za praćenje pregovora s EU-om, pa ako surađujemo tamo, možemo i drugdje. Međutim, to nije samo ideološko ili usko političko pitanje. Radi se i o tome do koje bi mjere ojačala pozicija Sanaderove Vlade, a do koje bi samo dobila nešto više zastupničkih ruku podrške za svoju popriličnu agoniju kad je u pitanju sposobnost da se nosi s domaćim problemima", objasnio je Pupovac.

"Problem Vlade od prvoga dana bio je u tome što je slabija i od HDZ-a i od stranaka koje joj daju podršku. Ne vidim na koji bi način HSP unio novu snagu ili kompetenciju", kazao je Pupovac, dodavši kako Hrvatsku u ovom trenutku ne može spasiti jačanje desne koalicije.

"To možda može ojačati sentimente ljudi u HDZ-u i HSP-u, ali neće ojačati Vladi. Štoviše, donijet će novu podjelu na desnu i liberalnu Hrvatsku", rekao je, uz zaključak da se, unatoč naporima HSP-a da se transformira u modernu stranku, "nekim ljudima iz te stranke jednostavno ne vjeruje".

Za razliku od Furija Radina, zastupnika talijanske nacionalne manjine koji je već najavio izlazak iz vladajuće koalicije ako u nju uđe HSP, predsjednik HSLS-a Ivan Čehok ističe da je njegovoj stranci "sasvim svejedno što će de dogoditi s pravašima". Iako je otvoreno naznačio da bi HSLS i u toj kombinaciji ostao u Vladi, on je ipak izrazio bojazan da takav rasplet "ne bi bio dobar za dinamiku približavanja Hrvatske EU-u".

Predsjednik HSU-a Vladimir Jordan najavio je pak svoju podršku Vladi "sve dok provodi koalicijski sporazum koji smo sklopili s HDZ-om".

Ako bi kombinacija s pravašima u Vladi, a SDSS-om i Furiom Radinom u upoziciji u konačnici i zaživjela, umjesto sadašnjih 77 Sanaderov kabinet bi - i bez Glavaševe nezavisne trojke - mogao računati s komotnih 81 glasova, više nego dovoljnih za miran prelazak u drugu polovicu mandata.

U najvećoj oporbenoj stranci još su uvijek prilično suzdržani u svojim komentarima ove mogućnosti. Potpredsjednica SDP-a Milanka Opačić u izjavi za Slobodnu Dalmaciju ističe da "svaka stranka ima pravo odlučiti s kim će koalirati u vlasti, pa tako i HSP".

T. KLAUŠKI, M. KARLOVIĆ-SABOLIĆ