Slobodna Dalmacija: 04. 05. 2005.

ODAVANJE TAJNE MOŽE LI NAŠ POZNATI POLITOLOG DOBITI POZIV OD TRIBUNALA

OESS Milardovića prijavio Haagu

SUD NA POTEZU Na Milardovićevom internet portalu, kojega su financijski podupirali ili još podupiru MVP, HGK i misija OESS-a, sve do našeg upozorenja, moglo se pročitati Mesićevo tajno svjedočenje u Haagu. Sada se svi ograđuju od Milardovića, a OESS je o svemu obavijestio i Haaški sud

Piše: Saša JADRIJEVIĆ TOMAS

Unatoč tomu što Haag podiže optužnice zbog objavljivanja sadržaja sa zatvorenih sjednica Haaškog suda, sve do prije nekoliko dana poznati politolog Anđelko Milardović iz zagrebačkog Centra za politološka istraživanja, držao je na svom Internet portalu navodno tajno svjedočenje Stjepana Mesića pred tribunalom iz 1998. Nakon te spozanje, situacija postaje neugodna, čak i po Vladu RH, jer su portal financijski podupirali ili još podupiru, prema tvrdnjama Milardovića, Ministarstvo vanjskih poslova, Hrvatska gospodarska komora, ali i misija OESS-a u Hrvatskoj, pa djelom ispada kako su te institucije financirale web stranicu koja se direktno kosi s pravilima iz Haag-a. Zbog toga misija OESS-a je službeno o svemu obavijestila i Haški sud, te su zabranili Milardoviću da troši njihova sredstva. Saznajemo da je već pokrenuta procedura oko utvrđivanja svih relevantnih činjenica, kao i osoba koje su sadržaj stavili na mrežu. Milardović je Mesićevo svjedočenje na stranicama držao više mjeseci, a nakon upozorenja skinuo ga je prošle subote.

Do 7 godina zatvora

"Do sada nismo bili upoznati da je navedeno svjedočenje bilo objavljeno na toj web stranici. OESS smatra da se i kratkotrajno objavljivanje na web stranici može smatrati suprotnim nalogu Haškog suda. Misija istražuje navedeno pitanje. U međuvremenu, Misija je zatražila od navedene organizacije da do daljnjeg obustavi trošenje sredstava zaprimljenih od OESS-a. Misija je također o navedenome izvijestila Haški sud u cilju mogućeg poduzimanja daljnjih radnji", ističe u svojoj izjavi za "Slobodnu" glasnogovornica Misije OESS-a u Republici Hrvatskoj Antonella Cerasino, dodajući da OESS potvrđuje da je novčano potpomogao CPI-jevu web stranicu u 2005. godini. Kaže i da OESS podupire koncept otvorenog pristupa javnosti informacijama, međutim, to ne znači dopuštanje širenja informacija zaštićenih sudskom odlukom.

Iako je pod "financijske podupiratelje portala" Milardović naveo i Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija, u tom ministarstvu kažu:

"Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija ne pruža financijsku potporu politološkom web portalu. MVP je svojim dopisom od 24. veljače 2005. godine o tome obavijestilo i dr. Anđelka Milardovića odgovarajući na njegovu zamolbu za financijskom podrškom koju je tražio", stoji u odgovoru na naš upit glasnogovornice ministarstva Ivane Crnić. Napomenimo samo da je ministarstvo u prošlosti, kako kaže Milardović, financijski pomagalo njegov portal, a o čemu je informaciju i objavio na svojoj WEB stranici.

Na spomeutim stranicama (www.cpi.hr) jasno je bilo čak naznačeno da objavljuju materijale za zatvorenih sjednica haškog suda 16., 17., 18. i 19. ožujka, uz tek malu ogradu na pojedinim materijalima da se radi o neslužbenim dokumentima. Milardovića smo izvjestili da krši pravila Haškog suda, te je on odmah po našoj informaciji skinuo sve materijale vezane uz Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju.

Našeg poznatom stručnjaka za međunarodno pravo Ivu Josipovića, smo upitali koja pravila se krše objavljivanjem materijala sa zatvorene sjednice.

"Objavljivanje materijala sa zatvorene sjednice predstavlja povredu pravila 75. Pravilnika o postupku i dokazima koje predviđa mjere zaštite svjedoka. Pravilo 77. za povredu tajnosti podataka, pa i onih o svjedočenju zaštićenog svjedoka predviđa kaznu do 7 godina zatvora i/ili novčanu kaznu do 100.000 eura. Valja reći kako i naše kazneno pravo predviđa kazneno djelo povrede tajnosti postupka za koje je predviđena kazna zatvora", objašnjava Josipović, kojemu smo poslali i sporne materijale s Milardovićeve stranice, a koji kaže:

"I to objavljivanje na portalu, dakako, predstavlja kršenje odluke Haaškog suda. Međutim, ono nije sankcionirano najvjerojatnije zato što sud nije saznao za to kršenje. Podsjetimo, u slučaju koji se sada procesuira, Haaški je sud nakon prvog objavljivanja materijala upozorio izdavača da dalje ne objavljuje transkripte svjedočenja. Međutim, izdavač je to gotovo demonstrativno odbio. I ta je okolnost sigurno doprinijela recentnim optužnicama", kaže Josipović koji nije htio ulaziti u mogućnosti i prognoze da se podigne optužnica i protiv Milardovića.

I Kanađani se ograđuju

Centar za politološka istraživanja u nekim projektima financira i Ministarstvo znanosti, a koje je u svojoj pisanoj izjavi istaklo da "u potpunosti se ograđujemo od eventualnih protuzakonitih sadržaja na WEB stranici spomenutog centra". Ističu i da Ministarstvo, pošto je CPI pravna osoba koja obavlja znanstvenu djelatnost, vrši upravni nadzor nad zakonitošću rada te znanstvene organizacije samo u pogledu obavljanja znanstvene djelatnosti. Dodaju i da navedeno ne obuhvaća objavljivanje sadržaja na web stranicama koje nisu znanstvenog karaktera. No, Milardović tvrdi da su stranice samo znanstvenog karaktera, pa se otvoreno postavlja pitanje pere li se Ministarstvo znanosti od neugodnog incidenta.

Od Milardovićevog postupka ogradilo se i kanadsko veleposlanstvo u Zagrebu, koje je također s 2000 kanadskih dolara pomoglo CPI u jednom projektu.

"Ni pod kojim okolnostima Kanadsko Veleposlanstvo ili Kanadska Vlada ne podupiru pojedince koji čine protuzakonita djela. Kanada svesrdno podupire Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju", bila je kratka u svojoj izjavi veleposlanica Kanade Stefanie Beck.

ANĐELKO MILARDOVIĆ: Treba li zaustaviti Internet?

Milardović je bio vidno uzrujan cijelom situacijom, dodavši da su ga pozvali na hitan sastanak u OESS.

"Jeste li zadovoljni. Sada mi nad glavom visi Haški sud, kao da sam ja kakav kriminalac, a ne znanstveni radnik. To svjedočenje koje smo označili kao neslužbeno je skinuto s mojih stranica, ali izgleda da se lavina zakotrljala. Materijal koji sada postaje zanimljivim štivom je prije pet godina objelodanjen je u hrvatskim medijima. Prema tomu vrijedi načelo prvog objavljivanja. U studenom/prosincu 2000. svjedočenje je prva objavila Slobodna Dalmacija, a iza toga i neki drugi mediji", kaže Milardović, koji je, napomenimo, na stranicama svjedočenje držao više mjeseci.

"Materijali su kasnije slobodno cirkulirali na Internetu. Treba li zaustaviti Internet? Centar za politološka istraživanja (CPI) je uoči predsjedničkih izbora izradio bazu podataka o svim kandidatima uključujući i spomenuti materijal, radi integralnog predstavljanja kandidata bez navijačke pretenzije, koji je kasnije predstavljen u rubrici MKSJ (Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju). Na stranicu je postavljen kao neslužbeni materijal četiri godine nakon prvog objavljivanja. CPI ni na koji način nije ulazio u sadržaj materijala niti ga je komentirao, već ga je postavio kao nešto što se nalazi na mreži. Pod pritiskom informacija spomenuti materijal je skinut sa stranice www.cpi.hr . Tijekom predsjedničkih izbora 2004/2005.svjedočenje iz Haaga dijeljeno je na porti HDZ. (Izvor: SD , 30.4. i 1.5. 2005 , str. 2 SD Magazin). Komentar glasnogovornika Vlade RH i HDZ dužnosnika Ratka Mačeka bio je da se radi o "vrlo interesantnom materijalu".(Prema: SD ,30.4. i 1.5. 2005. ,str. 14.).Tko će ovdje odgovarati?", pita se Milardović, ističući da se ne osjeća krivim zbog stavljanja materijala na svoj web.