Novi list: 05. 05. 2005.

OKRUGLI STOL U ZAGREBU O IZAZOVIMA ZA HRVATSKU, GODINU DANA NAKON PROŠIRENJA EUROPSKE UNIJE

Wunenburger: Ne bih se kladio da će pregovori početi u lipnju

Pogrešno je vjerovanje da će se EU odreći svojih temeljnih vrijednosti zbog generala Gotovine, istaknuo je europski diplomat, dodavši da Hrvatska nije talac jednog čovjeka, nego talac sustava u kojem još treba raditi na vladavini prava

ZAGREB – Šef Delegacije Europske komisije u Hrvatskoj Jacques Wunenburger upozorio je jučer da za sada nije sigurno da će pregovori između Hrvatske i Europske unije doista početi u lipnju, poručivši da će »prije ili kasnije pregovori početi«, ali da se u ovom trenutku ne može prognozirati kada.

– Ne bih se kladio da će pregovori biti otvoreni do kraja lipnja. Nemam nikakvih informacija o tome, moramo čekati i vidjeti što će se dogoditi u idućem razdoblju, kazao je Wunenburger na okruglom stolu o izazovima za Hrvatsku, godinu dana nakon proširenja EU.

Europski diplomat ocijenio je, naime, da u zadnja dva mjeseca nije napravljen veliki napredak u pogledu hrvatske suradnje s Haškim sudom te da akcijski plan, koji je predstavio premijer Ivo Sanader, »srednjeročno može donijeti rezultate«, ali ne i u kratkom razdoblju od nekoliko tjedana.

EU neće gledati kroz prste

Pritom je vrlo odlučno poručio da u pitanju odbjeglog generala EU Hrvatskoj neće gledati kroz prste.

– Pogrešno je vjerovanje da će se EU odreći svojih temeljnih vrijednosti zbog generala Gotovine. A pitanje suradnje s Haškim sudom nije samo pitanje jednog čovjeka jer nedostatak suradnje pitanje je vladavine prava, što je jedna od temeljnih vrijednosti Unije, istaknuo je Wunenburger. Dodao je da je pogrešno govoriti da je Hrvatska talac jednog čovjeka jer ona je, kaže diplomat, »talac sustava u kojem još treba raditi na vladavini prava«.

Unija ne želi da proeuropske i demokratske snage budu obeshrabrene odgodom početka pregovora, napominje Wunenburger, ali istovremeno ističe, i to na primjeru Srbije i Crne Gore, da nisu bili u pravu oni koji su uoči 17. ožujka govoriti da bi odgoda negativno utjecala na Hrvatsku i regiju. Naprotiv, veli on, to je poruka – »ako čvrsto stojimo na našim vrijednostima, ljudi će ih shvatiti«.

Situacija bez presedana

Šef DEK-a osvrnuo se i na prvu točku akcijskog plana prema kojoj, kako je kazao, Vlada namjerava razviti kampanju za osvješćivanje javnosti u odnosu na Gotovinu. Čude ga, kaže, parole da je on heroj, a ne zločinac jer – prema njegovom mišljenju – »činjenica je da u određenom vremenskom razdoblju možete biti i heroj i osumnjičenik, nema proturječnosti u tome«.

– Ali, o tome se u Hrvatskoj ne razgovara, nitko to ne pokušava objasniti. Ako državni vrh to jasno ne objasni, građani će i dalje smatrati da Gotovina ne mora u Haag, ističe Wunenburger. Diplomat se dotaknuo i pregovora s EU-om, ocijenivši da je Unija u situaciji bez presedana jer »prvi put počinjemo pregovore sa zemljom u kojoj je podrška EU ispod 50 posto«. Dodao je kako je uloga medija u cijelom procesu vrlo bitna jer bi oni nepristrano i objektivno trebali informirati javnost o svim aspektima članstva. Pritom se osvrnuo na »neke političke snage koje koriste razna strahovanja javnosti«, no za njega je »neprihvatljiva poster-kampanja o siru i vrhnju« jer nije, kaže, činjenično točna.

Vlada: Odgovorni i vjerodostojni

U Vladi jučer nisu htjeli spekulirati o tome što će se događati u odnosima Hrvatske i EU u idućem razdoblju, odnosno u lipnju. Glasnogovornik Ratko Maček samo nam je kratko kazao da je »hrvatska Vlada odgovorna i vjerodostojna u odnosima s Europskom unijom i svim međunarodnim institucijama«.

Irena FRLAN