Vjesnik: 09. 05. 2005.

Mesić smanjio kaznu ratnom zločincu

Nikola Dragušin je 1996. pravomoćno osuđen na 20 godina zatvora zbog ratnih zločina

ZAGREB - Predsjednik republike Stjepan Mesić prošli je tjedan temeljem prijedloga Komisije za pomilovanja za godinu dana umanjio kaznu ratnom zločincu Nikoli Dragušinu (53) iz Skenderovca kod Pakraca. Dragušin je 1996. pravomoćno osuđen na 20 godina zatvora, zbog ratnih zločina protiv civilnog stanovništva, počinjenih na području zapadne Slavonije. Kako smo čuli, teretilo ga se za mučenje civila i zarobljenih pripadnika hrvatskih oružanih snaga u četničkom logoru Bučje.

Nikola Dragušin bio je pripadnik 18. korpusa vojske tzv. republike srpske krajine, a zarobljen je, odnosno uhićen, 13. svibnja 1995. u mjestu Šeovica kod Lipika. Trenutačno služi kaznu u zatvoru u Lepoglavi.

Odluke o pomilovanjima zatvorenika, koje posljednjih godina stižu iz Ureda predsjednika Mesića, uz savjete Komisije za pomilovanja, od početka prvog predsjedničkog mandata podižu priličnu prašinu. Godine 2003. glasno ih je u Hrvatskom saboru kritizirala i Milanka Opačić, zastupnica SDP-a, izjavivši da je Predsjednik od dolaska na vlast ukupno pomilovao 22 narkodilera.

Najveću medijsku pozornost svakako je izazvalo pomilovanje trojice splitskih raspačavača droge (Šunjića, Pleštine i Perka) početkom ljeta 2000., na samom početku Mesićeva mandata, nakon čega je tadašnji načelnik Odjela za suzbijanje droga splitsko-dalmatinske Policijske uprave Josip Buljan dao ostavku. U 2001. Mesić je pomilovao Marija Žarkovića, pravomoćno osuđenog za ubojstvo pripadnika »Tigrova«, koji je već bio izdržao kaznu za ubojstvo češkog turista. Mesićevom odlukom oproštene su mu dvije godine zatvora, a splitski sud i tužiteljstvo nisu dali pozitivno mišljenje o Predsjednikovoj molbi za pomilovanje.

Mediji su kritično dočekali i Mesićevu odluku da u svome prvom mandatu pomiluje Antuna Lovika, osuđivanog zbog niza razbojništava i oružanih pljački u Austriji i Njemačkoj. Lovik je tek nekoliko mjeseci po pomilovanju sudjelovao u prepadu na Inin kombi koji je prevozio 1,24 milijuna kuna. Početkom 2001. Mesić je pomilovao i petoricu građana srpske nacionalnosti osuđenih za ratne zločine u Hrvatskoj - Vasu Graovca, Milenka Milakovića, Miloša Horvata, Bogdana Banića i Đuru Kuzmanovića. Iz Predsjednikova ureda je, na negodovanje dijela javnosti, stiglo pojašnjenje da se petorica oslobađaju zbog puštanja petorice zatočenih Hrvata u Srbiji, koje su jugoslavenske vlasti osudile na zatvorsku kaznu zbog špijunaže u vrijeme rata.

Novine su se u studenome 2004. bavile i pomilovanjem Nike Baruna, bivšeg zapovjednika Policijske postaje Buje - Umag, koji je zbog poticanja na ubojstvo osuđen na osam godina zatvora zbog poticanja na ubojstvo umaškog ugostitelja Srbislava Petrova. Barunu su od osam oproštene tri godine, što je Mesić objasnio Barunovim teškim zdravstvenim stanjem. Posljednje je kao sporno dočekano pomilovanje Krunoslava Marčinka, osuđenog na tri godine zbog malverzacija dionicama propale Glumina banke. Marčinku je, Predsjednikovom odlukom, zatvorska kazna u travnju ove godine preimenovana u uvjetnu.

Branka Valentić / Dragan Grdić