Slobodna Dalmacija: 11. 05. 2005.

OLUJA NA OPTUŽENIČKOJ KLUPI - PREDSJEDNIK VLADE O PROŠIRENJU OPTUŽNICE PROTIV DVOJICE GENERALA I NOVIM TVRDNJAMA O "ZLOČINAČKOM POTHVATU"

SANADER: HAAG PRELAZI GRANICU

Optužbe na račun Oluje doista su apsurdne te zabrinjava nervoza Haaškog tužiteljstva koje u nedostatku argumenata prelazi granicu koja dosad nije prijeđena, drži Sanader

Izmjene optužnice ne znače inkriminaciju Oluje, izjavila je glasnogovornica Haaškog suda

Oluja je sjajna povijesna operacija na koju možemo biti ponosni, a kojom smo oslobodili središnje dijelove okupirane Hrvatske. Na Oluju smo ponosni i ona zlatnim slovima ulazi u hrvatsku povijest. I nitko Oluju neće drukčije kvalificirati. Oluju nitko nikada nije dovodio u pitanje, pa neće ni sada. Što je apsurdnija optužnica, to će lakše pasti, poručio je premijer Ivo Sanader, odgovarajući na upit o proširenju haaške optužnice.

Sanader je istaknuo kako takvu ocjenu Oluje daje i kao hrvatski premijer i kao hrvatski građanin, ustvrdivši kako je sadašnja optužnica i kvalifikacija Oluje u izravnoj suprotnosti s Deklaracijom Opće skupštine UN-a iz 1994. godine u kojoj decidirano stoji, napominje premijer, da se radi o okupiranim područjima Hrvatske, te je pravo suverene države da ih oslobodi.

Prema Sanaderovim riječima, optužbe na račun Oluje doista su apsurdne te zabrinjava, dodaje on, nervoza Haaškog tužiteljstva koje u "nedostatku argumenata prelazi granicu koja dosad nije prijeđena". A to je, napomenuo je, da se sada Oluju, koja je bila neupitna legitimna operacija Hrvatske, kvalificira zločinačkim pothvatom. Unatoč tomu Sanader je podsjetio kako će Hrvatska u punom smislu te riječi surađivati s Međunarodnim kaznenim sudom u Haagu sukladno zakonskoj i međunarodnoj obvezi.

No, premijer je apsolutno svjestan činjenice da je haaška tužiteljica Carla del Ponte samo jedna strana u haaškom procesu, te da postoji i obrana, kao i istrument "prijatelji suda" u koje će se Hrvatska uključiti. Pritom se Sanader pozvao na konačni pravorijek sudskog vijeća. On je na kraju pozvao hrvatsku javnost da zadrži mir, te da se ne uzbuđuje zbog proširenja optužnice protiv generala Čermaka i Markača, uvjeren u pozitivan ishod cijelog postupka.

Prijedlogom izmijenjene optužnice protiv generala Čermaka i Markača nije inkriminirana cijela operacija Oluja već su preciznije utvrđeni počinjeni zločini, izjavila je u utorak glasnogovornica Tužiteljstva Haškog suda.

— Zločin je zločin i on se mora identificirati. Zločini u Oluji nisu bili izolirani, već uz određeni stupanj organiziranosti i u izmjenama optužnice se to željelo precizirati - kazala je Florence Hartmann.

Takve izmjene optužnice i proširenje broja sudionika udruženog zločinačkog pothvata ne znače da se inkriminira cijela operacija Oluja ili da se tretira kao zločinački pothvat, već je riječ o ispunjenju naloga sudskog vijeća za preciziranjem optužnice, kazala je Hartmann. Sudsko vijeće je nalogom od 8. ožujka 2005., među ostalim, zatražilo od Tužiteljstva da "osigura detaljniju identifikaciju navodnih sudionika udruženog zločinačkog pothvata poimenično, ili ako nije moguće, nekom odgovarajućom kategorizacijom ili grupiranjem".

U optužnici podignutoj 24. listopada 2004. kao sudionici udruženog zločinačkog pothvata "s ciljem trajnog uklanjanja srpskog stanovništva iz Krajine", uz neposredno optužene, navedeni su general Ante Gotovina, predsjednik Franjo Tuđman, ministar obrane Gojko Šušak i "ostali". Ispunjavajući nalog vijeća, Tužiteljstvo je termin "ostali" pretvorilo u: "načelnike glavnog stožera generale Janka Bobetka i Zvonimira Červenka, razne časnike, dužnosnike i članove hrvatske Vlade i političkih struktura, na svim razinama (uključujući i općinske vlasti i lokalne organizacije); razne čelnike i članove HDZ-a, razne časnike i pripadnike oružanih snaga RH, uključujući HV i HRV, specijalnu i civilnu policiju, i druge sigurnosne i obavještajne službe RH, i druge osobe znane i neznane".

Na upit o tome zašto je Tužiteljstvo odustalo od najavljenog spajanja optužnice protiv Čermaka i Markača s onom protiv Gotovine, glasnogovornica je iznijela pretpostavku da je razlog što je Gotovina još u bijegu, dodajući kako se spajanje može zatražiti kada on stigne u Den Haag.

Cijelu Oluju proglašavati zločinačkim pothvatom na osnovi kolektivne odgovornosti, protivno Statutu Haaškog suda, znači ići u reviziju povijesti, činjenica i onih temeljnih postulata na kojima se temelji rad Tribunala. Tužiteljstvo je jedna strana u postupku i neće biti prvi put da se ovakve optužnice od sudskoga vijeća jednostavno storniraju, izjavio je predsjednik Sabora Vladimir Šeks. Šeks je upozorio kako izvanrednog zasjedanja Sabora neće biti jer nema razloga za to, budući da 18. svibnja počinje redovita sjednica kad će se s informacijom o stavu Vlade premijer Ivo Sanader obratiti zastupnicima.

— Da bi došlo do izvanrednog zasjedanja zahtjev bi morao doći od Predsjednika Republike, Vlade ili većine zastupnika. Mogu i ja sazvati izvanrednu sjednicu nakon konzultacija s predsjednicima klubova, ali ne kanim ispuniti taj prijedlog HSP-a. Predložit ćemo da se premijer prvoga dana zasjedanja obrati zastupnicima i objasni kakvo je stajalište Vlade prema novom proširenju kruga osoba u haaškim optužnicama - pojasnio je Šeks.

Komentirajući proširenje optužnica Šeks je konstatirao kako je očito da s pravne točke gledišta Tužiteljstvo nije ispunilo nalog Raspravnog vijeća da precizira optužnicu, vremenski okvir i krug osoba nego je išlo kontra naloga Vijeća. "S političke točke gledišta mislim da je to protivno Statutu Suda kao i rezoluciji Vijeća sigurnosti UN-a kojom je ustanovljen Sud na temelju konkretne individualne osobne odgovornosti. To je prekoračenje tih pravila Suda i njegova djelovanja, uključujući Tužiteljstvo, ali i s činjenično-političke točke optužbe su potpuno neprihvatljive i suprotne svakom razumnom osjećaju pravde i zakonitosti", ocijenio je Šeks.

Ministarstvo pravosuđa izrazilo je neslaganje s navodima iz prijedloga izmijenjene optužnice. "Republika Hrvatska ima legitimni interes, putem instituta 'prijatelja suda' ukazati sudskom vijeću na neprihvatljivost takvih navoda, s prijedlogom da Sud odbije potvrditi takvu izmijenjenu optužnicu", kaže se u priopćenju Ministarstva.

B. ŽUŽIĆ, A. B. KRILE, (H)

Prosvjed i apel EU parlamentu i Vijeću sigurnosti

ZAGREB - Skupina hrvatskih političara, među kojima su i bivši predsjednici i članovi hrvatske Vlade i Sabora, načelnici Glavnog stožera OS RH, generali HV-a, znanstveni, kulturni i društveni djelatnici, njih 33, sastavila je i potpisala "Prosvjed i apel Europskom parlamentu i Vijeću sigurnosti UN-a", u kojem, među ostalim, "prosvjeduju protiv neeuropskog i podcjenjivačkog ponašanja Tužiteljstva Haaškog suda i Europske komisije prema Hrvatskoj".

Tekst Prosvjeda i apela i imena potpisnika, medijima su dostavili Zdravko Tomac, bivši potpredsjednik Sabora i Vlade, i predsjednik HIP-a Miroslav Tuđman.

U Prosvjedu se izražava ogorčenje zbog kriminalizacije Domovinskog rata i državnog i vojnog vodstva Hrvatske i zbog pritisaka na Hrvatsku da mora prihvatiti takve krivotvorine ako želi ući u EU. Potpisnici prosvjeduju i "protiv zatiranja političke oporbe i slobode medija podizanjem neargumentiranih optužbi protiv hrvatskih novinara koji su objavili istinu koja opovrgava krivotvorine i lažne optužbe Tužiteljstva Haaškog suda".(H)