Vjesnik: 12. 05. 2005.

EU zanima samo Gotovina

Europski diplomati bez komentara na prijedlog proširenja haaške optužnice protiv Markača i Čermaka / Međutim, rekli su Vjesniku da ih više od haaškog tužiteljstva i optužnice, brinu gospodarski trendovi u Hrvatskoj koji su u posljednje vrijeme u padu

ZAGREB - Predstavnici europske diplomacije u Hrvatsko ne namjeravaju komentirati sudske procedure, pa tako ne žele komentirati ni posljednji prijedlog haaškog tužiteljstva o proširenju optužnice za Ivana Čermaka i Mladena Markača koje je izazvalo veliku političku buru u Hrvatskoj. Europska je unija, kako doznajemo, zainteresirana za provedbu vladavine prava u Hrvatskoj i zapravo ih zanima samo uspješno rješenje slučaja odbjegloga generala Ante Gotovine.

Europski diplomatski izvori ustvrdili su Vjesniku kako je, bez obzira na emocije koje je izazvao prijedlog proširenja optužnice, za Hrvatsku najvažnije da se usredotoči na najbitniju stvar - rješavanje »slučaja Gotovina«, mjere koja će dovesti do početka pregovora s EU-om.

»Nakon sastanka task forcea u Luxembourgu, vrlo smo jasno ustvrdili i zaključili da se novi sastanak može održati u vrlo kratkom roku i na odgovarajućoj razini ako se pokaže da je to potrebno. To znači da čim se riješi "slučaj Gotovina", task force može u roku samo nekoliko dana održati sastanak i odmah preporučiti vijeću da pregovori mogu početi«, ustvrdio je za Vjesnik diplomatski predstavnik jedne od ključnih država EU-a.

No, europske diplomate puno više od haaškog tužiteljstva i njegove optužnice protiv Mladena Markača i Ivana Čermaka brinu gospodarski trendovi u Hrvatskoj. U posljednje vrijeme primijećeno je da je na djelu trend pada umjesto trenda rasta.

Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović na sastanku s predstavnicima Američke gospodarske komore ustvrdila je kako vlada čini sve da se pojača dinamika gospodarskog rasta u Hrvatskoj, kao primjer navela je i promociju projekta »one stop shop«.

No, na tom sastanku članovi Komore ustvrdili su kako u posljednje vrijeme gospodarski pokazatelji pokazuju silazni trend. Hrvatska vlada u 16 mjeseci ne može provesti jednu jedinu reformu. U isto vrijeme Bugarska i Rumunjska takvu razinu reformi rješavaju u roku tri dana, ustvrdio je jedan od sudionika rasprave.

Hrvatska ministrica odgovorila mu je kako Vlada čini sve što je u njezinoj moći, ali da je za provedbu reformi potrebno određeno vrijeme.

Hrvatska šefica diplomacije ponovila je da je ulazak u Europsku uniju i NATO strateški cilj te da Hrvatska ne može biti isključena iz globalizacijskih utjecaja i trendova.

»Hrvatska treba svježi strani kapital, te nadoknaditi izgubljeno vrijeme u dostizanju standarda s ostalim zemljama EU-a u svim aspektima. Šansu za takvo što Hrvatska ima jedino kroz članstvo u euroatlantskim asocijacijama. Suprotno euroskepticima, članstvo u EU jedino je jamstvo očuvanja nacionalnog identiteta«, izjavila je ministrica Kolinda Grabar-Kitarović.

Prema navodima europskih diplomata, Hrvatska se ne bi trebala politički iscrpljivati s prijedlogom optužnice haaškog tužiteljstva, nego se okrenuti rješavanju jedinog preostalog slučaja. Zbog tog razloga ocijenili su da je hrvatski premijer Ivo Sanader dobro reagirao ne uplećući se u političke komplikacije objašnjavanja zbog čega je došlo do prijedloga za takvo proširivanje haaške optužnice.

Kada je riječ o Europskoj uniji, njezini predstavnici i njezine zemlje članice nemaju nikakve nakane raspravljati o procedurama Haaškoga suda.

A kada je riječ o Hrvatskoj, kako su naglasili, mjerilo uspješnosti bio je i ostao jedini preostali slučaj, »slučaj Gotovina«.

Bruno Lopandić