Slobodna Dalmacija: 13. 05. 2005.

BESANE NOĆI SLOBODNA S RADNICIMA SLJEMENA NA MARKOVU TRGU

Od kiše nas štite suncobrani, a noću pišemo pjesme

Žalosno je to što je naša tvrtka, koja je stara 135 godina i koja je preživjela dva svjetska rata i Domovinski rat sada zahvaljujući "Finagri" u tri godine doživjela krah, kažu ogorčeni radnici

ZAGREB - U iščekivanju pregovora o nagodbi između Uprave i sindikata mesne industrije "Sljeme", koja bi u Vladinu uredu za socijalno partnerstvo trebala rezultirati rješenjem sudbine 360 radnika ove mesne industrije, radnici već 15 dana prosvjeduju na Markovu trgu. Iako je najavljeno kako će se u četvrtak održati sastanak Uprave, sindikata i vjerovnika "Sljemena", na kojem je trebalo potvrditi financijsku instituciju koja bi pružila jamstvo za nagodbu o isplati zaostalih plaća radnicima, sastanak ipak nije održan. Neslužbeno se doznaje kako se vode pregovori s Privrednom bankom Zagreb koja je iskazala spremnost radnicima isplatiti njihova potraživanja.

Unatoč teškim vremenskim uvjetima kojima su bili izloženi proteklih dana, kada su se temperature zraka noću spuštale i do četiri Celzijeva stupnja, a kiša ih gotovo svakodnevno prala, optimizam svih radnika i dalje je na visokoj razini. Svakoga dana na trgu se okupi njih 200-tinjak, a preko noći ostaje uglavnom pedesetak najizdržljivijih.

— Od kiše i vlage štitimo se svime što imamo na raspolaganju: stiroporom, dekama, najlonima, ali ni tople vreće za spavanje nisu nam pomogle pa je većina nas navukla prehladu, kažu, ali odlučno dodaju kako na Markovu trgu ostaju dok se pozitivno i u njihovu korist ne riješi cijeli slučaj.

— Mi samo tražimo da nam se isplate zaostale plaće i da dobijemo otpremninu. Ne tražimo puno, nego samo ono što nam je Ustavom zajamčeno, ističe Branko Paska.

Većina od 350 zaposlenika već tri i pol mjeseca nje dobila plaću. Početkom godine dobili su tisuću kuna akontacije, no na listi je još 75 ljudi koji nisu dobili ni to. U dosadašnjim pregovorima dogovoreno je da se radnicima isplate zaostale plaće, te otpremnine u visini od 6400 kuna za svaku godinu staža, dok bi otpremnine za invalide rada iznosile osam tisuća kuna za svaku radnu godinu. Iako ovu nagodbu smatraju povoljnom ipak drže kako do propasti tvrtke nije trebalo doći.

— Žalosno je to što je naša tvrtka, koja je stara 135 godina i koja je preživjela dva svjetska rata i Domovinski rat sada zahvaljujući Finagri u tri godine doživjela krah, kažu ogorčeni radnici.

Pitaju se ironično je li to na djelu predizborni slogan premijera Ive Sanadera "Pokrenimo Hrvatsku", koji u slučaju "Sljemena" zapravo znači - "zatvorimo tvornice, a radnike na ulice". Za Jadranku Grđan koja je u "Sljemenu" napunila 31 godinu radnoga staža ipak najteže pada što je ostala bez posla, premda je radila za plaću od jedva dvije tisuće kuna.

— Većina nas tu je u dobi od 40 do 50 godina i nemamo druge perspektive, no najžalosnije je što smo sada doslovce bačeni na ulicu, kaže ona.

I dok očekuju pozitivno rješenje svog statusa, radnici "Sljemena" i dalje će svoj dom zamijeniti privremenim boravištem na Markovu trgu. Kažu kako im ništa ne nedostaje osim što im je policija odmah na početku srušila šatore koje su sami postavili jer, kako dodaju u šali, nisu imali građevinsku ni lokacijsku dozvolu. Gradske vlasti izišle su im u susret i donirale im suncobrane koji su ih proteklih dana štitili od kiše, a osigurali su im i topli obrok jednom dnevno.

Kažu kako vremena imaju napretek pa ga krate pisanjem pjesama. Inspiracija dolazi u kasne sate kada je teško izdržati hladnoću, a san teško dolazi na oči. Tako su osmislili himnu "Sljemena" koju, kako kažu, pjevaju i po nekoliko puta dnevno. "Nećete nam otet Sljeme dok smo živi mi", obrada Čavoglava u verziji radnika "Sljemena" odjekivala je tako i u četvrtak Markovim trgom.

Snježana DUKIĆ