Vjesnik: 18. 05. 2005.

Najviše izgubio HDZ

Na popisu stranaka koje sudjeluju u radu Sabora pojavio se i Međimurski demokratski savez, čiji je novi zastupnik Željko Pavlic. On će u ime tog »transfera« dobiti 266.000 kuna

ZAGREB - Parlamentarne stranke stajat će hrvatski proračun i dalje oko 47 milijuna kuna. Naime, odluka koju je Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav o promjenama u tarifnim iznosima za pojedine stranke i nezavisne zastupnike usvojio u utorak, nije na te brojke utjecala ni za jednu lipu. No, HDZ će iz proračuna primiti 19,5 milijuna kuna, SDP 10,5 milijuna, a HNS 3,7 milijuna kuna. HSS će primiti 2,7 milijuna, HSP 2,1 milijun, IDS 1,2 milijuna, HSU i SDSS po 900.000 kuna, a HSLS 630.000 kuna. Do razlike u iznosima je došlo zato što su neki zastupnici promijenili stranačke boje, pa se time mijenja ukupan iznos na koji stranka ima pravo.

U odnosu na dosadašnje razdoblje, najviše je izgubio HDZ, nakon što je nekoliko zastupnika istupilo iz stranke. Odnedavno nezavisni zastupnici Branimir Glavaš, Vladimir Šišljagić i Ivan Drmić, po toj će osnovi primiti po 208.000 kuna.

U međuvremenu, na popisu stranaka koje sudjeluju u radu Sabora pojavio se i Međimurski demokratski savez, čiji je novi zastupnik bivši član Liberalne stranke Željko Pavlic. On će u ime tog »transfera« dobiti ukupno 266.000 kuna. Time se broj nezavisnih zastupnika u Saboru povećao na četiri. Njegov transfer utjecao je i na povećanje broja stranaka koje u Saboru imaju po jednog zastupnika. Uz tri dosadašnje (DC, SDA i PGS), njima se pridružuje i spomenuti Međimurski demokratski savez.

Posebno je zanimljiva odluka Odbora za Ustav koja se tiče novih nezavisnih zastupnika. Ivo Lončar primit će na račun 300.000 kuna, Slaven Letica 262.000, a Ivo Banac 266.000 kuna. To znači da je Glavašu, Šišljagiću i Drmiću dosadašnji »boravak« u HDZ-u »odnio« barem po pedesetak tisuća kuna.

Na Odboru za Ustav, kao i na Odboru za zakonodavstvo raspravljalo se o nekoliko istih točaka. Ključna tema bila je Pravilnik o javnosti rada Hrvatskog sabora. Pravilnik precizno regulira dolazak posjetitelja i stručnih skupina u zgradu parlamenta. U izmjenama Zakona o telekomunikacijama novi propis omogućuje da se uspostavi bolja komunikacija između Agencije za telekomunikacije i Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja. Prema obrazloženju, uočeno je da se mnogi subjekti u telekomunikacijskoj ovlasti počinju služiti trikovima kako bi skrili činjenicu pravog vlasnika njihova branda. Jedna od novosti u tom zakonu je pojačana kontrola zakonitosti odluka koje Vijeće za telekomunikacije donosi u okviru svojih nadležnosti.

Vlado Rajić