Slobodna Dalmacija: 21. 05. 2005.

UPRAVNI ODBOR HFP-a DONIO POZITIVNU ODLUKU O PRODAJI NAŠE NOVINSKE KUĆE

Fond prihvatio ponudu EPH za kupnju Slobodne

EPH u privatizaciju Slobodne Dalmacije ulaže ukupno 371 milijun kuna, a prvotna ponuda iznosila je 535 milijuna kuna. Konačnu odluku o prodaji trebala bi donijeti Vlada do 6. lipnja

ZAGREB - Upravni odbor Hrvatskog fonda za privatizaciju prihvatio je na sjednici u petak ponudu Europapress holdinga za kupnju Slobodne Dalmacije.

— Odluku smo donijeli nakon detaljne analize konačnog prijedloga ugovora EPH. EPH će u prvoj fazi privatizacijskog procesa uplatiti 25 milijuna kuna za 34 posto dionica, te će na ime dokapitalizicije uplatiti 83,4 milijuna kuna. U drugoj fazi EPH se obvezao uložiti 120 milijuna kuna u financijsko restrukturiranje tvrtke, 112 milijuna kuna u tehnološku obnovu te 40 milijuna kuna u nove izdavačke projekte. Ukupna svota koju EPH ulaže u privatizaciju Slobodne Dalmacije iznosi, dakle, 371 milijun kuna, s tim da se ugovorom EPH obvezuje da u idućih pet godina neće biti otpuštanja radnika te da će zaposliti još 70 novih radnika. Osim toga, u 2006. bi masa plaća trebala porasti za oko pet posto, odnosno za tri milijuna kuna — istaknuo je Hrvoje Polančec, predsjednik HFP-a, na konferenciji za novinare.

Polančec je ustvrdio kako Vlada u dogovoru sa sindikatima i udrugama dioničara još mora odlučiti o proturječnoj odredbi odluke o sanaciji tvrtke koju je donijela bivša Vlada.

— Radi se o tome da je istodobno navedeno kako zaposleni imaju pravo na 25 posto dionica sadašnjega temeljnog kapitala, ali broj dionica je ispod tog postotka. Smatram kako je riječ o tehničkoj grešci, ali tu odluku ipak mora donijeti Vlada u dogovoru sa sindikatima — kazao je Polančec. Prema njegovim riječima Vlada bi na jednoj od idućih sjednica trebala donijeti konačnu odluku o prodaji Slobodne, što bi se trebalo dogoditi do 6. lipnja, za kada je sazvana Skupština dioničara Slobodne Dalmacije.

Predsjednik HFP-a je napomenuo kako je konačna ponuda EPH manja za 55 milijuna kuna koji su u prvom prijedlogu ugovora trebali biti "bonus" za brzo i efikasno provođenje privatizacije u roku od šest mjeseci. No, kako se privatizacija otegla zbog promjene zakona, tih 55 milijuna kuna nije više sastavni dio ugovora.

Prvotna ponuda EPH iznosila je 535 milijuna kuna, a u nju je bilo ukalkulirano i 100 milijuna kuna više za plaće radnika u idućih pet godina u odnosu na sadašnji petogodišnji plan Uprave Slobodne Dalmacije. U nedavnom razgovoru za Slobodnu Dalmaciju Ninoslav Pavić je kazao kako se tih 100 milijuna kuna odnosi na činjenicu da je planom sadašnje Uprave u idućih pet godina bilo planirano otpuštanje blizu 100 radnika, a kako EPH namjerava zadržati sve radnike, tih 100 milijuna kuna trebat će za plaće tog "viška" zaposlenih, kao i za poštovanje Kolektivnog ugovora.

Nije prihvaćena ponuda Skiper nekretnina za hotel Maestral, uz primjedbu da se radilo o neprofesionalnom nastupu ponuđača, ni ponuda za kupnju 73 posto dionica HTP-a Korčula, zbog toga što bi dokapitalizacija išla na trošak Korčule. Zadužena je Uprava HTP-a da napravi plan prodaje dijela nekretnina, nakon čega bi se pristupilo novoj privatizaciji poduzeća. Uskoro će se raspisati natječaj za Kaštelansku rivijeru, Jadroplov, Ilok Iteks te Park Crikvenicu, a prihvaćena je ponuda Puljanke d.d. za kupnju Istre d.d. u stečaju.

Frenki LAUŠIĆ

Hotel Marjan Kerumu

Upravni odbor HFP-a je donio odluku i o prihvaćanju ponude Neve Kerum za kupnju tvrtke Adriatic iz Splita koja je vlasnik splitskog hotela Marjan, u čijoj ponudi se navodi kako će za 88 posto dionica platiti 170 milijuna kuna, te u tvrtku uložiti 190 milijuna kuna.