Vjesnik: 28. 05. 2005.

Za izbor predsjednika Vrhovnog suda potrebno samo 39 zastupničkih glasova

ZAGREB - Ranka Marijana izabrat će Sabor onda kad hrvatski predsjednik Stjepan Mesić imenuje osobu koja će zauzeti mjesto predsjednika Vrhovnog suda. Predsjednik Republike već je doveo Ivicu Crnića, dosadašnjeg predsjednika Vrhovnog suda u status »vedea«. Na štetu pravosuđa, da se razumijemo.

No, tako je kako jest. Završetak procedure imenovanja predsjednika državnog sudbenog stola je u parlamentu.

Ustav u 118. članku, gdje se opisuje procedura izbora prvog čovjeka Vrhovnog suda, ne spominje potrebnu većinu kojom se predsjednik tog suda imenuje. Orijentacijski podatak je činjenica da je 4. svibnja 2001. godine Ivica Crnić na tu dužnost izabran sa 108 zastupničkih glasova. Formalno, za taj izbor mu je bilo dovoljno i 39 ruku »za« zato što se prilikom posljednje promjene u Zakonu o sudovima »preskočilo« promijeniti odredbe koje kažu da je kandidatu kojeg predlaže Predsjednik, o kojem pozitivno misle Opća sjednica Vrhovni sud i Odbor za pravosuđe, dovoljna obična većina. Obična većina je kvorum u Saboru, dakle polovica nazočnih plus jedan zastupnik »za«. U trenutačnoj računici to je 39 glasova.

Paradoks te većine je u činjenici da je predsjednik Vrhovnog suda treći (četvrti) dužnosnik po rangu u državnom sustavu vlasti (četvrti među jednakima). Ustav, naime, kaže da je poredak formiran na principu trodiobe vlasti (predsjednik Republike i premijer su dvije izvedenice izvršne vlasti) pri čemu su sve tri vlasti međusobno jednake.

Jednake? Nikako. Evo i zašto. Kad bi aktualni premijer htio smijeniti ministricu pravosuđa i na njezino mjesto imenovati novog čovjeka, trebao bi prije tog poteza osigurati u nesigurnim stranačkim odnosima na Gornjem gradu 77 sigurnih glasova. To je, naime, minimum koji se zove kvalificiranom većinom. Za ministricu treba, dakle, 77, a za predsjednika Vrhovnog suda 39 glasova iako je jasno da je predsjednik Vrhovnog suda šef pravosuđa, a resorni ministar samo tehničko-upravna osoba u odnosu na sudove i suce. Tih bijednih 39 glasova za predsjednika Vrhovnog suda bolje od ičega pokazuju dvije stvari.

Prva, da Sabor u mijenjanju zakona ne misli na posljedice svojih zakonodavnih poteza. Druga, s tom potrebnom većinom predsjednik Vrhovnog suda ni za koga ne može biti autoritet.

Vlado Rajić